Mitsubishi Mirage kandydatem do Samochodu Roku

Mitsubishi Mirage kandydatem do Samochodu Roku25.09.2012
Japoński producent właśnie ogłosił, że jego zupełnie nowy model Mitsubishi Mirage dołączył do grona kandydatów do tytułu Światowego Samochodu Roku 2013 (World Car of The Year 2013). Europejczycy poznają nowy pojazd spod znaku Trzech Diamentów ...

...już w tym tygodniu, ponieważ będzie mieć swoją kontynentalną premierę na Międzynarodowym Salonie Samochodowym w Paryżu. Po raz pierwszy publicznie Mirage pokazał się w Tajlandii na początku tego roku.

W Japonii Mirage już od lata dostępny jest w normalnej sprzedaży. Ten globalny, kompaktowy pojazd ma wyróżniać się niskim spalaniem (3,6 l na 100 km) i łatwością prowadzenia. Jego napęd stanowi lekki, mały silnik o trzech cylindrach i pojemności 1 litra. Można uzyskać z niego moc 69 KM/51 kW przy 6000 obr./min. i maksymalny moment obrotowy 86 Nm dostępny od 5000 obr./min. Jednostka napędowa Mitsubishi Mirage współpracuje z nową generacją przekładni INVECS-III CVT z kinematycznym układem kół zębatych.

Mitsubishi Mirage kandydatem do Samochodu Roku 1Taka budowa wpływa korzystnie na przyspieszenie i obniża zużycie paliwa.

Osiągi silnika może nie robią wielkiego wrażenia, ale nie mówimy tu przecież o supersamochodzie, tylko o miejskim autku, które ma się sprawdzić w codziennej komunikacji między domem a miejscem pracy i pomieścić okazjonalne zakupy. Na pewno będzie się wzorowo spisywać w mieście, gdzie największą bolączką są korki i mało miejsca do parkowania.

Mirage ma jeden z najmniejszych promieni zawracania w swojej klasie – wynosi on 4,4 metra. Przednią część nadwozia ukształtowano tak, by kierowca dobrze widział otoczenie samochodu i mógł łatwo nim manewrować, bez obawy, że otrze się lub zahaczy o przeszkody. Producent twierdzi też, że w kabina Mirage zapewnia przestrzeń dla pięciu osób, a bagażnik jest bardzo praktyczny. Mirage ma także ciekawy współczynnik oporu powietrza, jak na miejski, kompaktowy model – wynosi on Cd 0,27.

Jak już wspomnieliśmy, Mirage dostępny jest w sprzedaży w Japonii, a także w Azji Południowo-Wschodniej. Ma jednak trafić także na inne rynki. Data debiutu w naszym kraju zostanie ujawniona dopiero w przyszłym roku.

Źródło: Mitsubishi, opracowanie: BM