Elektryczny Nissan e-NV200 od pół roku w Wilczym Szańcu

Elektryczny Nissan e-NV200 od pół roku w Wilczym Szańcu27.05.2019
Elektryczny Nissan e-NV200 jest ekologicznym i cichym rozwiązaniem transportowym. To doskonały wybór dla firm, a w wersji osobowej - także dla dużych rodzin.

Świetnie spisuje się w miastach, ale – jak się okazuje – także w trudno dostępnych miejscach jak tereny leśne. Od blisko pół roku jeden z egzemplarzy Nissana e-NV200 w osobowej wersji Evalia użytkowany jest przez Nadleśnictwo Srokowo w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. I spisuje się znakomicie.

Nissan jest pierwszym producentem, który zaoferował bezemisyjną mobilność na masową skalę, wprowadzając na rynek w 2010 roku stuprocentowo elektrycznego Nissana LEAF. Ikona Nissan Intelligent Mobility to najpopularniejszy na świecie zeroemisyjny samochód w historii. Oprócz swojego bestsellerowego bezemisyjnego modelu japoński producent oferuje także elektryczną furgonetkę e‑NV200.

Nissan e-NV200
Nissan e-NV200

Ten niewielki samochód dostawczy o wielkich możliwościach łączy w sobie cechy doskonale znanego modelu Nissan NV200 z rozwiązaniami zastosowanymi w elektrycznym Nissanie LEAF. Tym samym, e-NV200 oferuje firmom funkcjonalny, zeroemisyjny pojazd pełen innowacyjnych technologii.

W gamie modelu dostępna jest zarówno wersja dostawcza o przestrzeni ładunkowej 4,2m3, jak i osobowa, 5- lub 7-miejscowa Evalia. Model został wyposażony w zestaw akumulatorów o pojemności 40 kWh, który według nowego protokołu testowego WTLP umożliwia pokonanie na jednym ładowaniu od 200 km w cyklu mieszanym do nawet 301 km w cyklu miejskim.

Jeden z egzemplarzy 7-osobowego e-NV200 pół roku temu trafił do Ośrodka Edukacji Historyczno - Przyrodniczej „Wilczy Szaniec” prowadzonego przez Nadleśnictwo Srokowo w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. I ma tam zaskakująco szeroki zakres obowiązków.

Nissan e-NV200
Nissan e-NV200

„Model doskonale wpisuje się w wymagania funkcjonalne niezbędne w realizacji bieżących zadań nadleśnictwa. Ze względu na swoją użytkowość jest bardzo przydatny do przewozu osób i towarów. Samochód jest łącznikiem między ośrodkiem i oddalonym o ok. 20 km nadleśnictwem. Wykorzystujemy go do zaopatrywanie sklepików z wydawnictwami i pamiątkami w Wilczym Szańcu, a także np. do przewożenia codziennego turystycznego utargu do banku w Kętrzynie” – powiedział Zenon Piotrowicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo.

Samochód jeździ także po leśnych trasach zwiedzania ośrodka jako pojazd obsługi technicznej. Co niezwykle istotne, e-NV200 służy również jako swojego rodzaju wewnętrzna karetka pogotowia, co nabiera szczególnego znaczenia przy ruchu turystycznym na poziomie kilku tysięcy osób dziennie.

„Przy tak dużej liczbie turystów często zdarzają się jakieś omdlenia czy urazy, a w lesie nie wszędzie dojedzie normalna karetka. W takich przypadkach Nissan e-NV200 jest nieoceniony, tym bardziej, że na miejscu mamy swoich ratowników medycznych i spore wyposażenie medyczne” – dodał Zenon Piotrowicz.
Nissan e-NV200
Nissan e-NV200

Prócz typowych funkcji użytkowych samochód pełni także rolę edukacyjną, a mianowicie promuje elektromobilność w regionie.

„Z uwagi na specjalne oznakowanie auto spełnia ogromną rolę promocyjną zarówno dla programu elektromobilności, jak i samego Wilczego Szańca. Spotyka się z ogromnym zaciekawieniem i wieloma pytaniami” – powiedział Jerzy Fijas, manager Projektu Rozwojowego Lasów Państwowych. „Plan promocji na ten rok obejmuje udział pojazdu na festynach, targach i innych imprezach związanych z ochroną środowiska.”

„Cieszy nas fakt, że Lasy Państwowe zdecydowały się na wybór naszego elektrycznego vana i że samochód tak dobrze sprawdza się podczas codziennego użytkowania, stanowiąc nieocenioną pomoc w ośrodku w Wilczym Szańcu. To kolejny dowód na niezwykłą wszechstronność Nissana e-NV200, którego można z powodzeniem użytkować w miejscach, do których samochody spalinowe nie mają dostępu. Nie do przecenienia jest także jego rola jako promotora elektromobilności w regionie” – powiedziała Dorota Pajączkowska, PR Manager polskiego oddziału Nissan Sales CEE.

Zakup pojazdów elektrycznych to pierwszy etap przebudowy floty samochodowej Lasów Państwowych. Spójna strategia energetyczna Lasów Państwowych „Las Energii” obejmuje m.in. zagadnienia dotyczące wdrażania nowoczesnych technologii pozwalających realizować cele klimatyczne szczególnie dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, a także poprawie w zakresie efektywności energetycznej oraz bezpieczeństwa energetycznego.

Źródło: Nissan