X-Trail - komfortowy off-roader

X-Trail - komfortowy off-roader20.04.2001
Bardzo interesującym pojazdem zaprezentowanym przez Nissana na salonie genewskim był model X-Trail z elektronicznie sterowanym napędem na wszystkie koła. Główną zaletą tego rozwiązania jest ...

Bardzo interesującym pojazdem zaprezentowanym przez Nissana na salonie genewskim był model X-Trail z elektronicznie sterowanym napędem na wszystkie koła. Główną zaletą tego rozwiązania jest dostosowanie siły napędowej do panujących warunków drogowych. Gdy tylko któreś z kół wpada w poślizg elektronika przekazuje napęd na pozostałe, które mają dobrą przyczepność.

X-Trail - komfortowy off-roader 1 Inną niezwykle przydatną innowacją jest zastosowany system dynamicznej kontroli trakcji VDC (vehicle dynamic cotrol). Za pomocą specjalnych czujników rozpoznaje on czy auto wpada w poślizg i odpowiednio dostosowuje zarówno siłę hamowania jak i napędową. System ten współpracuje oczywiście z układem ABS.

Nissan X-Trail napędzany jest dwulitrowym, czterocylindrowym silnikiem benzynowym, który cechuje się bardzo niskim poziomem wibracji. Nowy pojazd terenowy doskonale łączy cechy typowego off-roadera z komfortową limuzyną.

Widać to przede wszystkim w designie karoserii, który ma stanowić połączenie cech charakterystycznych tych dwóch typów aut.

X-Trail - komfortowy off-roader 2 Przód samochodu zdobi charakterystyczna dla tego typu aut atrapa chłodnicy i nowe reflektory z kloszami z przejrzystego szkła. Dla lepszego oświetlenia trasy zastosowane zostały dodatkowe lampy zainstalowane relingach dachowych. Są one przydatne głównie podczas jazdy w terenie. Z tyłu uwagę zwraca estetyczny spoiler dachowy z dodatkowym światłem stop.

Do wykończenia wnętrza użyto zarówno tworzyw sztucznych, jak i zmatowionych powierzchni stalowych. Przestrzeń bagażową Nissana łatwo utrzymać w czystości. Wykończono ją specjalnym żłobkowanym tworzywem, zabezpieczającym ponadto ładunki przed przesuwaniem.

Źródło: Nissan