Testy modelu Xterra FCV

Testy modelu Xterra FCV14.05.2001
Nissan Motor Co. Ltd. ogłosił niedawno oficjalnie, że zamierza rozpocząć testy drogowe modelu Xterra FCV (Fuel Cell Vehicle). Jest to pojazd zasilany wodorem i energią uzyskiwaną z ogniw paliwowych ...

Testy modelu Xterra FCV 1 Jednym z ważniejszych, światowych przedsięwzięć Nissana są testy modelu Xterra FCV.

Nissan Motor Co. Ltd. ogłosił niedawno oficjalnie, że zamierza rozpocząć testy drogowe modelu Xterra FCV (Fuel Cell Vehicle). Jest to pojazd zasilany wodorem i energią uzyskiwaną z ogniw paliwowych. Badania będą prowadzone w okolicach zakładów Nissana w Sacramento, w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych. Już w przeszłości Nissan prowadził wewnętrzne testy samochodu wyposażonego w ogniwa paliwowe, zasilane metanolem.

Xterra FCV jest jednak pierwszym pojazdem tego japońskiego producenta, napędzanym wodorowymi ogniwami paliwowymi i jednocześnie pierwszym, który będzie testowany na drogach publicznych.

Celem badań będzie zebranie doświadczeń wynikających z codziennej eksploatacji po drogach publicznych pojazdu niemalże gotowego do wprowadzenie do seryjnej produkcji i uwzględnienie wyników tych testów w pracach badawczo-rozwojowych nad przyszłymi pojazdami. Doświadczenia te mają również posunąć do przodu badania nad technicznymi standardami i infrastrukturą systemu zaopatrzenia w paliwo dla pojazdów typu FCV na stacjach paliwowych należących do CaFCP i przekazanie wyników testów pozostałym członkom Partnerstwa Na Rzecz Ogniw Paliwowych Kalifornii (California Fuel Cell Partnership - CaFCP).

Model Xterra FCV wyposażony został w neodymowy, magnetyczny silnik synchroniczny i kompaktowe, wysoko wydajne akumulatory litowo-jonowe. Część tych technologii została już przetestowana m.in. w Tino Hybrid.

Nissan stoi na stanowisku, że dzięki wyjątkowej wydajności nowego napędu i braku emisji szkodliwych związków, wodorowe ogniwa paliwowe będą stanowić źródło napędu pojazdów przyszłości. Dlatego producent planuje przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych nad pojazdami wyposażonymi w wysoko wydajne ogniwa paliwowe, opartymi na współczesnych technologiach EV (Electrical Vehicle) i HEV (Hybrid Electrical Vecicle).