Elektryzująca przyszłość Nissana: Pivo 2

Elektryzująca przyszłość Nissana: Pivo 206.10.2007
Nissan Motor Corporation przedstawił dziś pierwsze zdjęcia i informacje na temat Pivo 2, zaawansowanego, elektrycznego pojazdu koncepcyjnego, który zadebiutuje na nadchodzącym Salonie Samochodowym w Tokio.

Pivo 2 to projekt stworzony ze względu na popularność pierwszego Pivo, pokazanego również w Tokio w 2005 roku. Napędzany zaawansowaną pod względem technicznym, kompaktową baterią litowo-jonowa pierwszy Pivo posiadał unikalną, obrotową kabinę, dzięki czemu nie potrzebował wstecznego biegu.

Elektryzująca przyszłość Nissana: Pivo 2 1Dziwaczne autko szybko stało się hitem na wszystkich wystawach samochodowych, od Pekinu po Genewę.

Pivo 2 kontynuuje ideę przyjaznego dla środowiska, elektrycznego pojazdu miejskiego, jest zabawny i funkcjonalny. Choć oczywiście nadal wygląda jak Pokemon na kółkach. Do jego napędu użyto również kompaktowych baterii litowo-jonowych, a w układzie hamulcowych i kierowniczym wykorzystano technologię "by-wire" (bez połączeń mechanicznych).

Podczas, gdy Pivo ze swoją obracającą się o 360 stopni kabiną sprawił, że używanie wstecznego biegu nagle wydało się wszystkim rzeczą strasznie przestarzałą, Pivo 2 podnosi ideę łatwego przemieszczania się na zupełnie nowy poziom.

Elektryzująca przyszłość Nissana: Pivo 2 2Każde z czterech kół napędza zaawansowany, elektryczny silnik Nissana In-wheel 3D (jest to napęd zintegrowany z kołem). Koła te można także obrócić o 90 stopni, co pozwala Pivo 2 przemieszczać się nie tylko do przodu, ale i w bok.

Dzięki innowacyjnemu wynalazkowi o nazwie Robotic Agent, w Pivo 2 nikt nie będzie się czuł samotny. Można z nim rozmawiać w języku japońskim lub angielskim, a jego zadaniem jest minimalizowanie stresu związanego z podróżą. Posiada unikalny interfejs poprzez który można się komunikować z Pivo 2 na każdy niemal temat związany z jazdą: od podstawowych funkcji pojazdu po pytanie o to, gdzie jest najbliższy parking. Dla laika zaś wygląda po prostu niczym niewielki robocik z japońskich kreskówek wystający tuż koło kierownicy.

Źródło: opr. BM. na post. Newspress, fot. Nissan