Biodiesel w Nissanach

Biodiesel w Nissanach23.10.2007
By sprostać coraz większemu, widocznemu wśród użytkowników pojazdów użytkowych zapotrzebowaniu na to, aby ich floty były możliwie jak najbardziej przyjazne dla środowiska, Nissan wprowadzi napędzane biodieslem wersje ...

...popularnych modeli vanów Interstar i Primastar i zaoferuje je klientom flotowym. Opcja pozwalająca na zasilanie biodieslem jest dostępna w modelach Interstar i Primastar już teraz. Nissan zaś jest jedną z nielicznych marek w segmencie pojazdów użytkowych, która oferuje takie rozwiązanie .

Biodiesel jest przyjazny dla środowiska, ponieważ redukuje ilość emitowanego do atmosfery CO2 o 20%. Redukcja ta ma miejsce nie podczas procesu spalania w silniku, lecz podczas uprawy roślin, które są następnie przetwarzane i łączone z olejem napędowym tworząc biodiesela. Proces fotosyntezy pochłania CO2. To kompensuje ilość dwutlenku węgla emitowanego podczas produkcji paliwa, jak również podczas cyklu spalania.

Stosowana w modelach Interstar i Primastar mieszanka biodiesla, będzie składać się w 30% z estrów metylowych roślin oleistych, zaś w 70% ze zwykłego oleju napędowego.

W modelu Interstar do biodiesla przystosowany będzie jeden silnik o pojemności 2,5 litra, w wersji o mocy 100 i 120 KM, zaś Primastar będzie mógł być zasilany tym paliwem zarówno z silnikiem 2,0 litra o mocy 90 i 115 KM, jak i z jednostką 2,5 litrową oferującą 150 KM.

Warunki gwarancji na wersje przystosowane do biodiesla ulegną pewnej zmianie – nieznacznie skrócone zostaną okresy pomiędzy przeglądami silników.

Odnosząc się do wprowadzenia silników zasilanych biodieslem w pojazdach użytkowych, Andy Palmer, Wiceprezes Działu Pojazdów Użytkowych w Nissan Motor Ltd, stwierdził: "Dodanie silników przystosowanych do biodiesla w modelach Nissan Primastar i Interstar stanowi atrakcyjną propozycję dla tych właścicieli i użytkowników, którzy pragną ograniczyć wpływ, jaki ich pojazdy wywierają na środowisko. Nissan jest dumny z tego, że jesteśmy w gronie pierwszych producentów w Europie, którzy oferują taką alternatywę".

Źródło: Nissan