Nissan na wystawie w Paryżu

Nissan na wystawie w Paryżu16.09.2008
Światowa premiera futurystycznego samochodu koncepcyjnego, całkowicie nowego auta w wersji produkcyjnej, oraz gruntownie odmieniona wersja jednego z obecnych modeli - oto gwiazdy Nissana na Paryskim Salonie Samochodowym 2008.

Wszystkie gwiazdy salonu łączy filozofia stawiania czoła rzeczywistym warunkom ruchu w mieście i wokół niego – dzisiaj, jutro i w bardziej odległej przyszłości.

Nuvu
Wizja Nissana dotycząca przyszłości miejskiego transportu została zrealizowana w modelu Nuvu – dosłownie "nowym spojrzeniu" na samochód, którym będziemy jeździli w połowie przyszłego dziesięciolecia. Kompaktowy Nuvu – jego długość wynosi jedynie 3 metry – jest autem koncepcyjnym o unikalnej konfiguracji foteli 2+1. Przeznaczony jest dla mieszkańców miast, którzy nie godzą się na kompromisy jeśli chodzi o osobistą wolność i komfort, zauważając jednocześnie potrzebę dramatycznej zmiany sposobu, w jaki poruszamy się po naszych miastach.

Nuvu jest pojazdem elektrycznym. Jest żwawy, łatwy w prowadzeniu i jeszcze łatwiejszy do zaparkowania. Nissan ogłosił już swój plan wprowadzenia samochodu wyłącznie elektrycznego na rynek japoński i amerykański w roku 2010, zaś na rynek globalny w roku 2012. Nuvu nie jest jeszcze tym pojazdem, choć zastosowano w nim niektóre rozwiązania technologiczne, które znajdą się również w planowanym aucie produkcyjnym.

Nissan na wystawie w Paryżu 1 Nuvu w wyrafinowany sposób wprowadza w życie rozwiązania zgodne z zieloną filozofią Nissana: w wykonanym w całości ze szkła dachu zamontowano kilkanaście małych paneli słonecznych. Dzięki kształtowi przypominającemu liście na gałęzi, wytwarzana przez nie energia przenoszona jest do akumulatora przy wykorzystaniu "pnia drzewa" jako elementu przewodzącego. W kabinie Nuvu wykorzystano również naturalne, organiczne i poddane recyklingowi materiały.

Nuvu jest kompaktowy na zewnątrz, a jednocześnie przestronny wewnątrz. Dzięki unikalnej płycie podłogowej, na której jest zbudowany, posiada rozstaw osi 1980 mm przy szerokości 1700 mm i wysokości 1550 mm. Takie proporcje tworzą duże i przestronne wnętrze. Wymiary te zapewniają we wnętrzu ilość miejsca wystarczającą na zdecydowaną większość miejskich podróży. Nuvu ma dwa zwykłe fotele oraz trzecie, składane siedzenie, używane tylko w razie potrzeby. W przeciwieństwie do niektórych dwumiejscowych aut miejskich dostępnych już na rynku, Nuvu stanowi bardzo praktyczną propozycję dzięki zintegrowanej przestrzeni bagażowej, zapewniającej wystarczającą ilość miejsca na typowy wypad do sklepu czy supermarketu.

"Nuvu jest oczywiście autem koncepcyjnym, ale jednocześnie jest bardzo praktyczny" – zauważa Francois Bancon, Główny Menedżer w Departamencie Badań i Zaawansowanego Planowania w Pionie Strategii i Planowania Produktu Nissan Motor Co., Ltd.

"Jest lekki, przyjazny dla środowiska i łatwy w prowadzeniu. Jest praktyczny i posiada sensowne rozmiary, oferując jednocześnie element zabawy: przyszłość nie wygląda jednak tak źle."

Pixo
Pozostajemy w grupie kompaktowych aut miejskich o wyjątkowo przyjaznym dla środowiska charakterze, lecz tym razem zajmiemy się bliższą przyszłością. Pixo jest łatwo dostępnym pojazdem miejskim, oferującym niski poziom emisji spalin i zużycia paliwa przy bardzo przystępnej cenie.

PIXO to 5-drzwiowe, 4-miejscowe auto o przestronnym wnętrzu i dużej przestrzeni ładunkowej. Cechy te osiągnięto dzięki ergonomicznemu i oszczędzającemu miejsce projektowi. Auto wyposażono w żwawy, wysoce wydajny, 3-cylindrowy silnik o pojemności 1,0 litra. Dzięki zupełnie nowej, lekkiej konstrukcji, wynikającym z niej lepszym osiągom, bardzo niskiemu zużyciu paliwa i niskiej emisji spalin, PIXO będzie należał do najtańszych eko-samochodów w segmencie małych aut miejskich.

Nissan na wystawie w Paryżu 2 PIXO ma długość 3565 mm, wysokość 1470 mm oraz szerokość 1600 mm. Rozstaw osi wynosi 2360 mm.

Zbudowany przy współpracy z Suzuki Motor Corp. w bardzo nowoczesnym ośrodku w Delhi w Indiach, PIXO jest całkowicie nowym, 4-miejscowym pojazdem, konkurującym w szybko rozwijającym się segmencie A. W przeciwieństwie do niektórych ze swoich rywali, PIXO nie jest w żadnym razie mikro-samochodem. Posiada pięcioro drzwi, ułatwiających wsiadanie i wysiadanie z tylnych siedzeń, zachowując jednocześnie wystarczająco kompaktowe wymiary, by nie stracić zwinności i idealnego charakteru do jazdy w mieście.

Cechą wyróżniającą PIXO w jego klasie jest możliwość zamówienia go z 4-biegową przekładnią automatyczną, która jeszcze bardziej podkreśla jego charakter auta miejskiego, idealnie nadającego się też w razie potrzeby na dłuższe podróże. Sprzedaż rozpocznie się późną jesienią.

Zmodernizowany Note
Aby mógł utrzymać swoją pozycję jednego z najbardziej innowacyjnych, najlepiej wykorzystujących przestrzeń i popularnych aut kompaktowych na rynku, Nissan Note został wyposażony w wiele modyfikacji i usprawnień.

Najbardziej widoczne zmiany widać na zewnątrz auta – w przedniej jego części zastosowano całkowicie nową atrapę chłodnicy, zderzak i reflektory, dzięki którym Note zyskał typowy dla droższych pojazdów, opływowy wygląd. Z tyłu stanowiące znak rozpoznawczy pojazdu tylne światła o kształcie bumerangu stały się ciemniejsze – jest to kolejna dyskretna zmiana, dodająca modelowi Note charakteru auta wyższej klasy. Dostępne są dwa nowe wzory felg aluminiowych – 15 i 16 cali. Opracowano również nowy, przyciągający wzrok, jasnozielony kolor nadwozia, zwany Cider.

Kierowca ma teraz przed sobą nowy zestaw wskaźników o poprawionej czytelności. W aucie zastosowano także nowy środkowy panel z przełącznikami, nadający konsoli bardziej przejrzysty wygląd.

Do zmian wprowadzonych wewnątrz auta należy ulepszone, podnoszące jednocześnie poziom komfortu oraz zapewniające pewniejszą reakcję zawieszenie – klienci traktują przecież radość z jazdy jako jeden z priorytetów.

Nissan na wystawie w Paryżu 3 Po zmianach w silniku oraz przełożeniach skrzyni biegów, we wrześniu na rynek trafi model Note napędzany nową jednostką napędową 1.5 dCi, wytwarzającą jedynie 119g CO2 na kilometr. Już wcześniej w tym roku w silniku diesla 1.5 litra zastosowano filtr cząstek stałych.

Ponadto od października klienci będą mogli cieszyć się zmniejszonym poziomem emisji CO2 benzynowego silnika 1.4. Dzięki zmienionym przełożeniom skrzyni biegów jednostka ta będzie emitować jedynie 139g tego gazu na kilometr.

Nissan Connect
Modernizacja modelu Note jest również zapowiedzią systemu Nissan Connect, zupełnie nowego rozwiązania, łączącego nawigację satelitarną, układ nagłośnienia oraz komunikacji.

System ten stworzono z myślą o wygodzie i łatwości obsługi typowej dla przenośnych urządzeń nawigacyjnych, przy jednoczesnej zalecie w postaci pełnej integracji ze środkową konsolą. {AKAPIT Wykorzystujący technologię ekranu dotykowego system Nissan Connect oferuje nawigację satelitarną (w dziewięciu językach), układ audio z odtwarzaczem CD (w tym MP3 i WMA), wejście na zewnętrzne źródło dźwięku, port USB i transmisję Bluetooth.

System oferuje również możliwość podłączenia telefonu za pomocą technologii Bluetooth i służy jako zestaw głośnomówiący.

System Nissan Connect będzie dostępny w modelu Note od stycznia 2009 i będzie na przestrzeni tego roku wprowadzany do innych modeli Nissana.

Oprócz tych "gwiazd salonu" Nissan zaprezentuje także całkowicie nowy model Murano, oraz jego mniejszego brata, Qashqai+2 –"rodzinnego Crossovera", który wykorzystuje koncepcję Qashqai i oferuje dodatkową przestrzeń i wygodę tym klientom, do których nie przemawiają tradycyjne, rodzinne vany.

Źródło: Nissan