Nissan Juke NISMO Concept

Nissan Juke NISMO Concept17.01.2012
Nismo - dział Nissan Motor Co. Ltd. odpowiedzialny za pojazdy o wyczynowych osiągach - zaprezentował obiecujący model Nissan Juke Nismo na grudniowym Salonie Motoryzacyjnym w Tokio. Juke Nismo, który oficjalnie wciąż jest tylko ...

...autem koncepcyjnym służącym przetestowaniu reakcji odbiorców, to jednocześnie zapowiedź, jak mogłaby wyglądać prestiżowa sportowa wersja niezwykle popularnego kompaktowego crossovera.

Wyrazisty styl Nissana Juke zmienił reguły gry w bardzo konkurencyjnym segmencie B. Juke Nismo Concept prezentuje się jeszcze bardziej intrygująco. Jest niższy, szerszy i masywniejszy... nawet kiedy stoi, trudno mieć wątpliwości co do jego imponujących osiągów.

Nissan Juke NISMO Concept 1 W Juke Nismo Concept kierowanym do entuzjastów motoryzacji poszukujących pojazdu odzwierciedlającego ich dynamiczną osobowość szczególnie podkreślono mieszankę zwrotności samochodu kompaktowego, elastyczności coupe i solidności SUV-a.

Globalny sukces handlowy Nissana Juke potwierdził ponad wszelką wątpliwość, że kierowcy poszukują czegoś innego, niż to, co proponowano im dotychczas - powiedział Andy Palmer, Wiceprezes Nissan Motor Co., Ltd. Juke Nismo Concept to krok dalej w tej koncepcji. To samochód pełen energii, wyrazisty i wzbudzający chęć jego posiadania.

Nissan Juke Nismo w firmowych kolorach Nismo - perłowej bieli z czerwonymi akcentami - jest wyposażony w zestaw do stylizacji nadwozia zaprojektowany przez specjalistów Nismo w dziedzinie aerodynamiki, którzy dowiedli swojej biegłości pracując nad nadwoziami samochodów wyścigowych.

Podobnie jak w modelach wyścigowych pakiet stylizacyjny koncepcyjnego Juke Nismo ma za zadanie nie tylko świetnie wyglądać, ale także poprawiać dynamiczną efektywność pojazdu. Nowe części to zmodyfikowane i niższe przednie i tylne zderzaki, poszerzone nadkola i boczne spojlery.

Nissan Juke NISMO Concept 2 Zmieniono także wzór grilla, a spojler dachowy wzbogacony o boczne elementy skuteczniej kieruje przepływem powietrza. Nawet kształt bocznych lusterek został zoptymalizowany pod kątem aerodynamiki i ograniczenia siły nośnej przedniej i tylnej części nadwozia bez zwiększania oporu.

Przy zmniejszonej sile nośnej większa część opony ma kontakt z nawierzchnią, co oznacza lepszą przyczepność. Nie bez znaczenia są też nowe eleganckie 19-calowe aluminiowe obręcze kół.

Nismo zajął się też oczywiście podwoziem, które obniżono i usztywniono za pomocą części dostępnych w rozszerzonym katalogu Nismo. Turbodoładowany silnik benzynowy 1.6 z bezpośrednim wtryskiem ma większą moc przekładającą się na lepsze osiągi.

Efekty działań Nismo można zauważyć także we wnętrzu koncepcyjnej wersji Juke - tam, gdzie kierowca sięga swoimi zmysłami wzrostu, słuchu i dotyku. Kierownicę, pedały, wskaźniki, rękojeść zmiany biegów i boczki drzwi zmodyfikowano pod kątem większego komfortu i przyjemności użytkowania pojazdu. Jak przystało na samochód o wyczynowych aspiracjach, kubełkowe fotele mają skórzaną tapicerkę, a znaczenie obrotomierza podkreślono czerwonym podświetleniem tarczy i wskazówki.

Nissan Juke NISMO Concept 3 Sportowy klimat budują też matowe - zamiast błyszczących - elementy kokpitu. Charakterystyczna konsola centralna przypominająca bak motocykla jest pokryta metalizowanym lakierem podkreślającym mocny wizerunek koncepcyjnego modelu.

Nissan Juke Nismo Concept to przedsmak specjalnych wersji Nismo poszczególnych produktów Nissana zapowiadanych na 2012 rok i późniejsze lata. Ambitny program zakłada, że nazwa Nismo ma stać się synonimem osiągów i prestiżowego wizerunku sportowych odmian popularnych modeli Nissana, które będą oferowane obok kultowych sportowych GT‑R i 370Z w specyfikacji Nismo.

Posiadacze „zetek" i GT‑R w wersji Nismo uważają, że ich samochody są jeszcze atrakcyjniejsze i bardziej innowacyjne. Planujemy wykorzystać ten styl i atrakcyjne rozwiązania w pozostałych modelach w ofercie Nissana - powiedział Shoichi Miyatani, Prezes Nismo.

Oprócz osiągów i przyjemności produkty Nismo będą kojarzyć się z zaufaniem, bezpieczeństwem i unikatowym wizerunkiem. Na przykładzie koncepcyjnego modelu można przekonać się, że Nismo nadaje indywidualności także popularnym samochodom z oferty Nissana, takim jak Juke. W przyszłości Nismo zamierza opracować propozycje sportowego wyposażenia dla coraz szerszego grona odbiorców - zapowiedział prezes Miyatani.

Nissan Juke NISMO Concept 4 Firmowane przez nas samochody będą tak samo praktyczne, niezawodne i innowacyjne, jak każdy Nissan, ale ich posiadanie i użytkowanie będzie dostarczało jeszcze więcej przyjemności - dodał.

Kolejnym etapem w programie rozwoju Nismo będzie przeprowadzka do zupełnie nowej, specjalnie wybudowanej globalnej centrali w dzielnicy Tsumuri w Jokohamie na początku 2013 roku.

Konsolidując działalność pod jednym dachem Nismo stworzy globalne centrum doskonalenia i rozwoju samochodów wyścigowych i sportowych. Oprócz oddziału zajmującego się pojazdami wyścigowymi, na terenie centrum będzie też mieściła się część warsztatowa, hala z ekspozycją słynnych pojazdów wyścigowych i szosowych Nismo oraz specjalistyczny sklep Omori Factory nazwany tak na cześć obecnej siedziby, gdzie klienci będą mogli zaopatrzyć się w części o wyczynowych parametrach i pamiątki z kolekcji Nismo.

Większa siedziba to także więcej miejsca na dla gości i fanów Nismo. Doroczny Festiwal Nismo przyciąga na przykład ponad 30 000 entuzjastów tradycji i osiągnięć firmy w sporcie samochodowym.

Źródło: Nissan