Nissan pracuje nad konkurentem dla Subaru BRZ

Nissan pracuje nad konkurentem dla Subaru BRZ20.07.2012
Jak donosi magazyn Motor Trend, Nissan dał swoim projektantom zielone światło do rozpoczęcia projektu, który miałby zaowocować produkcją modelu stanowiącego bezpośrednią konkurencję dla bliźniaczych, sportowych coupe stworzonych niedawno wspólnie przez Subaru i Toyotę.

Sukces jaki odniosły modele Toyota GT 86 i Subaru BRZ nie mógł przejść bez echa i Nissan najwyraźniej postanowił również postawić na sportowy samochód o średniej mocy oferowany za niewygórowaną cenę.

Nowy projekt Nissana określany jest tymczasowo mianem „mini-Z” i ma bazować na koncepcyjnym pojeździe Compact Sports Concept, który został zaprezentowany opinii publicznej w zeszłym roku podczas Auto Show w Szanghaju.

Nissan pracuje nad konkurentem dla Subaru BRZ 1Przypominał on nieco model Juke, tylko w krótszej i bardziej kompaktowej formie. Taki wybór oznaczałby, że nowy model będzie mieć 1,6-litrowy silnik turbo o mocy 190 KM umiejscowiony w przedniej części, a napęd przekazywany byłby na przednią oś, choć plotka głosi, iż japoński producent będzie oferować także wariant z napędem na tylne koła. To z kolei oznacza, że nowy, lekki model Nissana miałby mniej mocy niż konkurencja.

Patrząc na zdjęcia Compact Sports Concept dochodzimy do wniosku, że należałoby również przeprojektować nadwozie i nadać mu bardziej agresywny styl oraz kształt (coupe wydaje się lepszym rozwiązaniem niż hatchback w tym przypadku).

Nie bardzo wiemy także, jak rozumieć zapowiedź, że „mini-Z” będzie konkurować z Subaru BRZ i Toyotą GT 86, ponieważ nowy model Nissana ma być przeznaczony do sprzedaży głównie na rynku chińskim, japońskim i tylko być może europejskim.

Sądzimy, że rzucając wyzwanie liderom Nissan powinien jednak odrobić lekcje i lepiej przygotować się do produkcji nowego, sportowego modelu. Tak, czy inaczej, jeśli plotki się potwierdzą, to nowego Nissana zobaczymy w wersji produkcyjnej pod koniec przyszłego roku.

Źródło: MotorTrend, Nissan, opracowanie: BM