Czy ubezpieczenie Nissana Qashqai Tekna jest drogie?

Czy ubezpieczenie Nissana Qashqai Tekna jest drogie?15.12.2015
Nowy Nissan jest coraz bardziej popularny nie tylko za sprawą świetnych reklam, które przemawiają do wyobraźni, ale także doskonałego wyglądu, komfortu jazdy i nowoczesnego wyposażenia. Zatem nie bez powodu wycenia się go na około 115 tysięcy złotych.

Auto na poziomie

Nissan Qashqai Tekna jest samochodem, który na pewno robi wrażenie. Piękna linia pojazdu oraz naszpikowane elektroniką wnętrze sprawiają, że auto wręcz musi się podobać. Samochód posiada wiele znanych już rozwiązań, jak np. nawigacja GPS czy kamera cofania, ale też i te nowe: system kontroli trakcji, system kontroli ruchów nadwozia oraz system kamer 360 stopni, pozwalających obserwować otoczenie pojazdu. Dodatkowo jest to samochód bardzo przestronny, więc będzie również doskonale służyć rodzinie. Posiada na wyposażeniu 6 poduszek powietrznych oraz pakiet bezpieczeństwa, który obejmuje m.in. rozpoznawanie znaków drogowych, elektryczny hamulec awaryjny, ostrzeżenie o niezamierzonej zmianie pasa ruchu czy przednie i tylne czujniki parkowania.

Ubezpieczenie OC i AC

Ochrona takiego samochodu musi opierać się przede wszystkim na doborze odpowiedniego AC. Jedne z najniższych cen za pełen pakiet OCAC oscylują w okolicach 1200 zł*. Cena może i atrakcyjna, ale jeżeli spojrzeć do szczegółów oferty, okazuje się że w razie szkody właściciel posiada 15% udziału własnego, a sam pojazd wart około 115 tys. zł wyceniany jest na zaledwie 91 tys. To stanowczo zbyt „uboga” propozycja.

Pamiętajmy, że odpowiednie ubezpieczenie nowego pojazdu powinno przede wszystkim zapewniać naprawy w autoryzowanym serwisie i przy użyciu oryginalnych części producenta, ponieważ tylko w ten sposób nie stracimy posiadanej gwarancji. Niekiedy ubezpieczyciele kierują do ich właścicieli specjalną ofertę, jak np. zamrożenie ceny salonowej auta na pierwszy rok po zakupie. Oznacza to, że jeśli auto zostanie skradzione lub całkowicie zniszczone, jego właściciel otrzyma odszkodowanie w wysokości ceny, za jaką zakupił samochód w salonie.

Koniecznie w opcji naprawy powinna zostać ujęta możliwość oddania uszkodzonego pojazdu do warsztatu oraz zniesienie amortyzacji, która pojawia się w niektórych ofertach. Jeśli nie chce się mieć również niespodzianek przy naprawie, warto wcześniej dokładnie sprawdzić lub dopytać o wszelkie udziały własne właściciela pojazdu. Ochrona pojazdu w pełnej krasie będzie zatem kosztować nieco więcej, bo około 2400 zł jak wskazuje kalkulator OC – najtaniej u agenta, na którym można sprawdzić też ceny AC, jednak otrzymamy gwarancję naprawy w autoryzowanym warsztacie z rozliczeniem bezgotówkowym, czyli – wszelkie formalności zostaną załatwione bez naszego udziału, w relacji warsztat – ubezpieczyciel.

* przykładowa cena autocasco wyliczona na stronie najtaniejuagenta.pl. Do kalkulacji przyjęto dane 40-letniego właściciela pojazdu, żonatego mężczyzny, który posiada maksymalne zniżki na OC, nie ma żadnej historii ubezpieczenia AC.