Nowe Porsche RS Spyder na sezon 2007

Nowe Porsche RS Spyder na sezon 200713.10.2006
Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG, Stuttgart, zaprezentowała na Paryskim Salonie Samochodowym "Mundial de l’Automobile" po raz pierwszy publicznie nowe Porsche RS Spyder. Ten zaprojektowany w Weissach samochód wyścigowy jest ewolucją sportowego prototypu ...

Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG, Stuttgart, zaprezentowała na Paryskim Salonie Samochodowym "Mundial de l’Automobile" po raz pierwszy publicznie nowe Porsche RS Spyder. Ten zaprojektowany w Weissach samochód wyścigowy jest ewolucją sportowego prototypu, którym amerykański zespół Penske-Motorsports zdąża aktualnie po zwycięstwo w American Le Mans Series (ALMS). W przyszłym roku nowy RS Spyder będzie startował w wyścigach na całym świecie, wystawiany przez różne zespoły prywatne.

Nowe Porsche RS Spyder na sezon 2007 1 Porsche zaprojektowało i skonstruowało otwartego RS Spydera zgodnie z wymaganiami regulaminu francuskiego Automobile Club de’l Ouest (A.C.O.) dla klasy samochodów o nazwie Le Mans Prototyp 2 (LMP2). Dlatego ten samochód sportowy może startować między innymi w American Le Mans Series (ALSM), europejskiej Le Mans Series (LMS) oraz w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans. Wybierając tę kategorię samochodów A.C.O, Porsche będzie konkurowało ze współzawodnikami na wysokim poziomie technicznym, a jednocześnie ograniczy koszty uwzględniając przyszłe starty zespołów prywatnych na RS Spyderze.

Dzięki optymalizacji spojlera i tylnego dyfuzora udało się zarówno zwiększyć aerodynamiczną skuteczność, jak i rozszerzyć możliwości dostosowania do torów wyścigowych o różnych charakterystykach. Nadwozie z włókna węglowego zostało także zmodyfikowane pod względem jeszcze większej łatwości konserwacji i montażu. Udało się również zoptymalizować termodynamikę RS Spydera, między innymi dzięki modernizacji kanałów doprowadzających i odprowadzających powietrze z chłodnic.

Skonstruowany w Porsche specjalnie do zastosowania na długich dystansach silnik wyścigowy V8 o kącie rozchylenia cylindrów 90 stopni, z wymaganym przez regulamin ogranicznikiem ilości powietrza będzie uzyskiwał w 2007 roku z pojemności skokowej 3,4 litra moc 503 KM (370 kW) przy 10.300 obrotach wału korbowego na minutę, co oznacza wzrost w porównaniu z poprzednikiem o 23 KM. Także ciężar odpowiada regulaminowi A.C.O: nowy RS Spyder waży dokładnie 775 kilogramów.

Nowe Porsche RS Spyder na sezon 2007 2 Sekwencyjna sześciobiegowa przekładnia kłowa z trzytarczowym sprzęgłem z włókna węglowego jest wbudowana podłużnie i zintegrowana w nadwozie jako element nośny. Jest ona obsługiwana przełącznikami na kierownicy. Porsche zmodernizowało tę przekładnię na przyszły sezon wyścigowy przede wszystkim w celu zapewnienia jeszcze bardziej niezawodnych, chroniących materiał i bardziej precyzyjnych zmian przełożenia.

Prototyp samochodu sportowego jest oparty na nadwoziu typu monocoque z włókien węglowych. Na tej wyjątkowo sztywnej i lekkiej konstrukcji zamocowane są podwójne wahacze trójkątne dla przedniego zawieszenia kół. Tylne podwójne wahacze trójkątne są zamocowane do elementu z włókna węglowego, połączonego śrubami z obudową skrzyni biegów. Zawieszenie RS Spyder uzupełniają sprężyny skrętne (drążek skrętny) i uruchamiane popychaczami czterodrożne amortyzatory gazowe oraz stabilizatory poprzeczne w postaci płytek giętkich . Przed sezonem 2007 zawieszenie to zostało zmodyfikowane w celu uzyskania jeszcze szybszej i bardziej precyzyjnej możliwości dopasowania. Intensywne prace modernizacyjne były prowadzone także w innych strefach pojazdu, na przykład w centralnym układzie elektrycznym, w hydraulice i wspomaganiu układu kierowniczego.

Nowe Porsche RS Spyder na sezon 2007 3 Układ hamulcowy wyposażony jest w podwójne pompy hamulcowe, regulowany rozdział siły hamowania oraz wentylowane tarcze z włókna węglowego o średnicy 380 milimetrów na przedniej osi i 355 milimetrów na osi tylnej. Opony wyścigowe dla RS Spydera dostarczyła firma partnerska – Michelin.

W momencie prezentacji swojego następcy na sezon 2007 aktualny RS Spyder jest na ostatniej prostej swojego pierwszego pełnego sezonu wyścigowego. Do rozegrania są jeszcze dwa wyścigi American Le Mans Series (ALMS) - najważniejszych mistrzostw USA samochodów sportowych, a zespół Penske-Motorsports jako partner kooperacyjny i wyłączny klient Porsche ma w zasięgu ręki mistrzostwo w kategoriach: kierowca, zespół i producent. Obok zdecydowanych zwycięstw w klasie prototypów Le Mans Prototyp 2 temu lekkiemu i zwrotnemu Porsche udało się w maju na krętym torze Mid-Ohio osiągnąć sensacyjne podwójne zwycięstwo nad mocniejszymi prototypami LMP1.

Źródło: Porsche