Porsche Taycan najbardziej innowacyjnym samochodem świata

Porsche Taycan najbardziej innowacyjnym samochodem świata17.07.2020
Suma 27 nowych rozwiązań sprawiła, że Porsche Taycan jest najważniejszym motorem innowacji na globalnym rynku motoryzacyjnym, a prawie połowa, czyli 13 z nich, to światowe nowości ...

... oto wnioski z nowego raportu AutomotiveINNOVATIONS opublikowanego przez Centrum Zarządzania Motoryzacją (CAM – Center of Automotive Management). Lista innowacji elektrycznego Porsche docenionych przez naukowców z CAM obejmuje architekturę 800 V, dwubiegową przekładnię przy tylnej osi, wysoką moc rekuperacji (do 265 kW) i najlepszą wartość współczynnika oporu powietrza w segmencie (Cd od 0,22).

Centrum Zarządzania Motoryzacją (CAM) to niezależny instytut naukowy zajmujący się doradztwem strategicznym oraz empirycznymi badaniami nad motoryzacją i mobilnością na Uniwersytecie Nauk Stosowanych (FHDW) w Bergisch Gladbach. Ośrodek pod kierownictwem dyrektora prof. Stefana Bratzela od 2005 roku analizuje innowacje światowych producentów motoryzacyjnych. Ponadto, we współpracy z firmą audytorską i konsultingową PricewaterhouseCoopers (PwC), co roku wybiera i nagradza najbardziej wybitne innowacje. Na potrzeby tegorocznej edycji konkursu ocenie poddano około 250 seryjnych pojazdów.

Porsche
Porsche Taycan Turbo S

Ceremonia wręczenia nagród – w cyfrowym formacie – będzie transmitowana na żywo 14 lipca 2020 roku. Przy okazji odbędzie się motoryzacyjny panel dyskusyjny pt. „Przewrót i transformacja w przemyśle motoryzacyjnym – innowacje jako klucz do skutecznego przezwyciężenia kryzysu”, który poprowadzi Markus Lanz z niemieckiego kanału telewizyjnego ZDF. Transmisję na żywo można śledzić na stronie www.pwc.de7dat od godziny 17:00.

„Cieszymy się, że nasz pierwszy w pełni elektryczny samochód sportowy tak szybko zdobył miejsce na najwyższym stopniu podium w konkursie AutomotiveINNOVATIONS. To fantastyczne potwierdzenie innowacyjnej siły naszej firmy oraz pionierskiego ducha, jaki można odnaleźć w Porsche” – powiedział Oliver Blume, prezes zarządu Porsche AG. „Opracowaliśmy nowy samochód, z nowym zespołem, i zbudowaliśmy zupełnie nową fabrykę, neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla. Docenione w konkursie innowacje techniczne, takie jak nasza architektura 800 V, pozwalają na uzyskanie krótkich czasów ładowania. Dwubiegowa przekładnia przy tylnej osi gwarantuje wyjątkowe wrażenia z jazdy. Zarówno lista zamówień, jak i opinie klientów są bardzo pozytywne”.
Porsche
Porsche Taycan Turbo S

Długa lista nagród na głównych rynkach

Zdobycie tytułu najbardziej innowacyjnego modelu stanowi kontynuację serii sukcesów Porsche Taycan, które zdobyło już około 40 międzynarodowych nagród, przede wszystkim na głównych rynkach zbytu – w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Chinach.

Elektryczny samochód sportowy Porsche zdobył na przykład następujące tytuły:

  • Światowy Samochód Roku 2020 (WCOTY) w kategoriach Światowy Sportowy Samochód Roku oraz Światowy Luksusowy Samochód Roku
  • Samochód Roku magazynu BBC TopGear (Wielka Brytania)
  • Game Changer of the Year (z ang. przełom roku): magazyn BBC TopGear (Wielka Brytania)
  • Zielony Samochód Roku w chińskim konkursie na Samochód Roku (CCOTY)
  • Samochód Roku w Niemczech (GCOTY)
  • Najlepszy Samochód Elektryczny w plebiscycie Auto Lider 2020 (czytelnicy polskich magazynów „Motor” i „Auto Moto”)
  • Najlepszy Samochód Elektryczny w plebiscycie Tech Awards 2019 (organizowanym przez Komputerswiat.pl, PCLab.pl i Verdykt.pl)
  • Najlepszy samochód klasy średniej wyższej w głosowaniu Best Cars 2020 (organizowanym przez "Auto Motor i Sport" dla czytelników z 9. europejskich krajów)

Taycan otrzymał także nagrodę za innowacje od niemieckiego magazynu „Connect”.

Źródło: Porsche