Nowy system informacyjno-rozrywkowy Porsche

Nowy system informacyjno-rozrywkowy Porsche20.06.2021
Latem do modeli 911, Cayenne i Panamera trafi szósta generacja systemu operacyjnego Porsche. Zmiany obejmują udoskonalenia pilota głosowego, nawigacji i telefonu oraz spojrzenie w przyszłość, czyli adaptacyjny dźwięk.

Najważniejsze innowacje to integracja z Apple Music i Apple Podcasty oraz bezprzewodowa obsługa Apple CarPlay. Ponadto system po raz pierwszy obsługuje interfejs Android Auto, a asystent obsługi głosowej – Pilot głosowy – „potrafi” teraz rozumieć komendy w postaci naturalnych sformułowań. Nawigacja szybciej oblicza trasę dojazdu i prezentuje jeszcze wyraźniejsze wskazówki. PCM 6.0 umożliwia również bezprzewodowe aktualizacje oprogramowania (OTA). A w przyszłości system PCM może stać się cyfrową „bazą” dla adaptacyjnego dźwięku – muzyki, która dynamicznie dostosowuje się do stylu jazdy kierowcy.

Porsche
Porsche PCM 6.0

Elastyczne użytkowanie – teraz także z Android Auto

Zakres funkcji nowego systemu PCM 6.0 obejmuje interfejs Android Auto. Oznacza to, że z systemami informacyjno-rozrywkowymi modeli Porsche poza iPhone’ami firmy Apple można integrować smartfony z systemem operacyjnym Google Android. Integracja następuje automatycznie, gdy tylko urządzenie mobilne zostanie połączone z pojazdem za pomocą przewodu USB. Przez PCM 6.0 można wówczas obsługiwać funkcje telefonu i zainstalowane na nim aplikacje, które nie wpływają negatywnie na bezpieczeństwo jazdy.

Płynna integracja z Apple Music i Apple Podcasty

W ramach trzyletniego bezpłatnego połączenia samochodu z internetem kierowcy Porsche z subskrypcją usługi Apple Music będą mogli słuchać ponad 75 milionów utworów bez reklam, tysięcy wyselekcjonowanych list odtwarzania oraz codziennych wyborów najlepszych światowych ekspertów muzycznych – w tym wszystkich prowadzących i artystów obecnych „na falach” globalnych stacji radiowych Apple Music, Apple Music Hits i Apple Music Country na żywo. Użytkownicy zyskają też dostęp do milionów bezpłatnych audycji w Apple Podcasty – wiodącej na świecie platformie podkastowej, która dostarcza zarówno informacje, jak i rozrywkę, stanowiąc źródło inspiracji podczas jazdy. Aby rozpocząć korzystanie z usług, klienci mogą powiązać własny identyfikator Apple ID ze swoim pojazdem w aplikacji Porsche Connect lub online, w portalu My Porsche.

Porsche
Porsche PCM 6.0

„Udało nam się połączyć klimat klasycznego radia ze współczesnymi możliwościami transmisji strumieniowej” – powiedział Martin Bayer, menedżer Porsche AG ds. nawigacji i systemów informacyjno-rozrywkowych.

Nie chodzi tu wyłącznie o odsłuchiwanie treści audio, ale o kompleksową integrację Apple Music i Apple Podcasty z systemem informacyjno-rozrywkowym Porsche. Dzięki wbudowanej usłudze Apple Music kierowca może dodać do swojej biblioteki piosenkę zasłyszaną w radiu albo włączyć indywidualną stację radiową, która będzie odtwarzać tylko muzykę konkretnego artysty.

Samochody Porsche z nowym systemem PCM 6.0 są również wyposażone w bezprzewodową obsługę Apple CarPlay. Kierowcy mogą bezprzewodowo zintegrować swojego iPhone"a i uzyskiwać dzięki temu wskazówki dojazdu zoptymalizowane pod kątem natężenia ruchu, wykonywać połączenia telefoniczne, wysyłać i odbierać wiadomości oraz słuchać muzyki i podkastów – to wszystko poprzez ekran dotykowy PCM lub za pośrednictwem sterowania głosowego Siri, bez odrywania uwagi od sytuacji na drodze.

Porsche
Porsche PCM 6.0

Pilot głosowy – teraz jeszcze bardziej „ludzki”

Wystarczy teraz powiedzieć „Hej, Porsche!”, a samochód zrealizuje dane polecenie – nie ma potrzeby odrywania rąk od kierownicy albo wzroku kierowcy od drogi. Fraza „Muszę zatankować” spowoduje, że nawigacja wyznaczy trasę do najbliższej stacji paliw. Komenda „Zimno mi” automatycznie podniesie temperaturę wentylacji. W podobny sposób można również sterować funkcjami masażu w fotelach czy kameralnym oświetleniem. Pilot głosowy jest na stałe w trybie online i nieustannie uczy się nowych zwrotów: z biegiem czasu będzie się doskonalił, zapewniając kierowcy jeszcze większe wsparcie.

System nawigacji – teraz jeszcze wydajniejszy

Nowa architektura PCM 6.0 – zarówno od strony osprzętu, jak i oprogramowania – sprawia, że nawigacja może dokonywać jeszcze szybszych obliczeń, zawsze z uwzględnieniem aktualnych informacji o ruchu drogowym. Szybkość przyswajania informacji zwiększa zredukowany, a zarazem bardziej przejrzysty widok mapy. Drogi dojazdu są prezentowane w różnych kolorach, w zależności od natężenia ruchu. Tzw. monitor trasy umożliwia szybki dostęp do wszystkich istotnych informacji, a kierowca ma wyraźny podgląd korków i punktów orientacyjnych na trasie. System nawigacji Porsche wyświetla również informacje o ruchu dla poszczególnych pasów.

Porsche
Porsche PCM 6.0

Lepsza komunikacja człowieka z maszyną

Dzięki PCM 6.0 Porsche po raz pierwszy wprowadza do modeli z silnikiem spalinowym cyfrowe funkcje zarezerwowane dotąd dla użytkowników elektrycznego samochodu sportowego Taycan. Z systemem zintegrowano interaktywną instrukcję obsługi „Warto wiedzieć”, wpisy w kalendarzu na smartfonie są wyświetlane na ekranie dotykowym PCM 6.0 za pośrednictwem aplikacji Porsche Connect, a jeśli istnieje aktywne połączenie Bluetooth pomiędzy samochodem a urządzeniem mobilnym, za pomocą usługi kalendarza kierowcy Porsche mogą także korzystać z połączeń konferencyjnych. Ponadto aktualizacje oprogramowania systemu informacyjno-rozrywkowego można przeprowadzać również bezprzewodowo (OTA).

Porsche skomponuje muzykę przyszłości

Już wkrótce dynamicznej jeździe może towarzyszyć odpowiednio dopasowana ścieżka dźwiękowa. Gdy na rynek trafi nowa aplikacja Soundtrack My Life (z ang. ścieżka dźwiękowa mojego życia) firmy Porsche Digital, która znajduje się jeszcze w fazie beta, zaoferuje pierwszą na świecie funkcję adaptacyjnego dźwięku. Aplikacja nie tylko kompiluje listę odtwarzania, ale tworzy też osobistą ścieżkę dźwiękową – i to w czasie rzeczywistym. Składają się na nią specjalnie skomponowane elementy muzyczne, a lista jest naprawdę adaptacyjna, ponieważ zmienia się w zależności od stylu prowadzenia samochodu. W przypadku ofensywnej jazdy po krętych drogach odtwarzana muzyka będzie inna niż podczas spokojnej podróży do biura. Przypomina to ścieżkę dźwiękową spotykaną w grach komputerowych, gdzie zmienia się ona w zależności od sytuacji. Adaptacyjną muzykę można jednak odtwarzać również poza samochodem, za pośrednictwem smartfona.

Źródło: Porsche