Czwarta generacja Cayenne będzie produkowana w Bratysławie

Czwarta generacja Cayenne będzie produkowana w Bratysławie23.03.2023
Porsche zdecydowało, że produkcja przyszłego, w pełni elektrycznego Cayenne będzie odbywać się w wielomarkowej lokalizacji Volkswagen Slovakia w Bratysławie.

Tym samym Cayenne stanie się czwartą linią modelową Porsche z całkowicie elektrycznym układem napędowym po liniach Taycan (od 2019 r.), Macan (od 2024 r.) oraz 718 (połowa dekady). Na drugą połowę dekady producent ze Stuttgartu-Zuffenhausen zapowiedział już kolejnego w pełni elektrycznego SUV-a, pozycjonowanego powyżej Cayenne. Model ten będzie wytwarzany w fabryce Porsche w Lipsku.

Albrecht Reimold, członek zarządu Porsche ds. produkcji i logistyki, z pierwszej ręki zna mocne strony wielomarkowego zakładu w Bratysławie. W latach 2012-2016 był prezesem Volkswagen Slovakia oraz członkiem zarządu ds. technologii.

„W ostatnich latach fabryka w Bratysławie wykonała znakomitą pracę i otrzymała szereg nagród. Przyszłe Cayenne zostanie pierwszym produkowanym tam SUV-em z napędem całkowicie elektrycznym. Jestem pewien, że tamtejszy zespół będzie skrupulatnie przygotowany i kiedy nadejdzie właściwy czas, poprowadzi nową generację na linię startu z charakterystyczną dla Porsche jakością” – powiedział Reimold.
Porsche Cayenne
Najnowsze wcielenie SUV-a Porsche Cayenne podczas jazdy testowej

Od ponad dwóch dekad Cayenne definiuje segment sportowych SUV-ów i cieszy się niezachwianym sukcesem. W swoim jubileuszowym roku produkcji – 2022 – zanotowało największy popyt spośród wszystkich linii modelowych Porsche, z wynikiem 95 604 dostarczonych egzemplarzy. Od chwili debiutu w 2002 r. Cayenne jest ściśle związane z Bratysławą. Na początku polakierowane nadwozia wysyłano stamtąd do Lipska. Wraz z premierą trzeciej generacji SUV-a, w 2017 r., jego produkcję w całości przeniesiono na Słowację. Od tamtej pory bratysławskie zakłady wytwarzają egzemplarze z silnikami spalinowymi oraz hybrydowymi zespołami napędowymi typu plug-in.

Obecnie słowacka fabryka przygotowuje się do rozpoczęcia seryjnej produkcji nowego, gruntownie zmodernizowanego Cayenne. Trzecia generacja SUV-a Porsche, wprowadzona na rynek w 2017 r., zostanie znacznie unowocześniona – przejdzie daleko idące zmiany w obszarach układu napędowego, podwozia, designu, wyposażenia i łączności.

Oprócz aktualizacji oferty napędów z silnikami spalinowymi oraz hybrydowymi, które będą równie mocne, co efektywne, inżynierowie z centrum rozwoju Porsche w Weissach dokonali poważnych modernizacji w podwoziu Cayenne. Cel: uzyskanie jeszcze większej rozpiętości pomiędzy typowymi dla Porsche osiągami na asfalcie, komfortem na długich trasach oraz możliwościami terenowymi.

Źródło: Porsche