Europejska premiera koncepcyjnej Skody Vision E

Europejska premiera koncepcyjnej Skody Vision E03.09.2017
Na Międzynarodowych Targach Samochodowych we Frankfurcie (12-24 września) Skoda zaprezentuje swój pierwszy w historii koncepcyjny model napędzany wyłączenie energią elektryczną, czyli VISION E.

Po premierze w Szanghaju samochód ten został poddany dalszemu rozwojowi stylizacji nadwozia, którego najbardziej poruszającym motywem są otwierające się przeciwlegle drzwi pozbawione dzielącego je słupka B. Studium elektrycznego samochodu pozwala postawić kolejny krok w kierunku cyfrowej przyszłości czeskiej marki. Jak przystało na model Skody, VISION E wyróżnia się ponadprzeciętną przestronnością wnętrza, najnowocześniejszymi asystentami jazdy oraz licznymi rozwiązaniami „Simply Clever”.

Design VISION E zapowiada unikatowe cechy designu, które będą charakterystyczne dla przyszłych elektrycznych modeli w gamie Skody. VISION E imponuje od pierwszego spojrzenia, witając zapraszającym gestem otwierających się przeciwlegle drzwi i czterech indywidualnych, częściowo obrotowych foteli. Lusterka boczne to już przeszłość. Ich rolę zajmują kamery, relacjonujące co się dzieje wokół samochodu. Pozbycie się środkowych słupków było jednym z głównych założeń projektantów tego modelu, dzięki czemu udało się uzyskać wrażenie wyjątkowej przestronności kabiny. W porównaniu do projektu prezentowanego w Szanghaju, teraz VISION E posiada zaktualizowany pas przedni.

Skoda Vision E

Z modelem VISION E Skoda stawia ważny krok w kierunku cyfrowej przyszłości. Pierwszy w historii czeskiej marki, częściowo autonomiczny model elektryczny, osiąga nowy poziom efektywności wymiany danych. Obok cyfrowego panelu deski rozdzielczej oraz centralnego ekranu dotykowego, który pozwala kierowcy i jego współpasażerowi obsługiwać funkcje i usługi Skoda Connect, w VISION E każdy z pasażerów ma także do dyspozycji swój własny wyświetlacz. We wszystkich drzwiach VISION E zainstalowane są Phoneboxy zdolne do indukcyjnego ładowania smartfonów.

Model VISION E został wyposażony w wiele funkcji dowodzących, że przyszłość nadeszła już dziś. Jedną z nich jest zdolność do obsługi pokładowych systemów samochodu komendami głosowymi i gestami. Kierowca zaś jest stale monitorowany z wykorzystaniem kamer śledzących ruch jego gałek ocznych. Koncepcyjna Skoda nie poprzestaje tylko na tym: stale monitoruje ona rytm bicia serca kierowcy, a gdy ten doświadcza komplikacji zdrowotnych, auto potrafi samo spowolnić. Tak jak wiele seryjnych modeli Skody, tak i VISION E zapewnia stały dostęp do sieci wszystkim osobom na swoim pokładzie, dzięki hotspotowi wi-fi oraz modułowi LTE.

Przy długości 4668 mm, szerokości 1924 mm i wysokości 1951 mm, VISION E robi imponujące wrażenie. Dzięki bardzo dużemu rozstawowi osi wynoszącemu aż 2851 mm, konstruktorom Skody po raz kolejny udało się stworzyć ponadprzeciętnie przestronne i komfortowe wnętrze. Dzięki zastosowanemu typowi napędu można było wyeliminować z kabiny środkowy tunel, zapewniając zachwycającą ilość miejsca tak dla osób siedzących z przodu, jak i z tyłu. Elektryczne silniki o mocy 306 KM napędzają wszystkie cztery koła pojazdu. VISION E wyróżnia się wśród samochodów elektrycznych swoimi osiągami: dysponuje zasięgiem aż 500 km i jest w stanie osiągnąć nawet 180 km/h. Samochód posiada zdolność autonomicznej jazdy trzeciego stopnia. Oznacza to, że na trasach szybkiego ruchu VISION E potrafi samodzielnie przyspieszyć, spowolnić, sterować kierownicą a nawet omijać przeszkody.

Źródło: Skoda