MotoNews.pl

Skoda Kodiaq 2. generacji – szczegóły modelu

06 października 2023

Marka, model | ,
Skoda-Kodiaq-2024

Wraz z drugą generacją modelu Kodiaq, Skoda udoskonaliła emocjonujący i wyrazisty design swojego flagowego SUV-a, nadając mu solidniejszy, bardziej masywny wygląd. Poza kwadratowymi nadkolami, wzrok przyciąga napis Skoda – zgodny z nową identyfikacją wizualną marki. W modelu po raz pierwszy zastosowano też opcjonalne reflektory TOP LED Matrix i grill z poziomą listwą świetlną.

Skoda Kodiaq 2024 – zmiany dotyczące nadwozia

Dzięki zwiększeniu długości o ponad sześć centymetrów, Skoda Kodiaq oferuje jeszcze więcej przestrzeni dla maksymalnie siedmiu pasażerów lub dużej ilości bagażu. Ponadto eksperci Skody poprawili aerodynamikę modelu, osiągając wartość współczynnika cw na poziomie 0,282. Główne ulepszenia aerodynamiczne zostały osiągnięte poprzez wprowadzenie aktywnych żaluzji chłodzących oraz przeprojektowanie przedniego i tylnego zderzaka.

“Nowy model Kodiaq jest zarówno nowoczesny, jak i dynamiczny, ma bardzo charakterystyczny wygląd. Wprowadziliśmy pierwsze elementy naszego nowego języka projektowania Modern Solid. Projekt nie tylko cechuje się niebywałą praktycznością, ale także zapewnia jeszcze lepszą aerodynamikę dzięki dynamicznemu kształtowi. Reinterpretacja istoty SUV-a Skody była wspólnym wysiłkiem i jestem przekonany, że zastosowaliśmy odpowiednie rozwiązania, by zapewnić sukces również drugiej generacji” – mówi Oliver Stefani, kierownik działu Skoda Design.

Skoda Kodiaq 2024 4

Solidny wygląd, ulepszona aerodynamika i niezawodna funkcjonalność

Skoda Kodiaq drugiej generacji ma charakterystycznie wyrzeźbioną maskę z nowym logo Skody o matowym wykończeniu Unique Dark Chrome. Pasuje ono do obramowania sześciokątnego grilla Škody, który opcjonalnie może być podświetlony 14 elementami świetlnymi tworzącymi pas między reflektorami. Poniżej grilla znajduje się szeroki wlot powietrza, otoczony dwoma kurtynami powietrznymi.

Aby nowy model miał lepszą aerodynamikę, zdecydowano się na zastosowanie kilku elementów: integracji zoptymalizowanego zarządzania powietrzem do chłodzenia silnika i hamulców, wyprofilowanych lusterek zewnętrznych, przeprojektowanych przednich i tylnych zderzaków, aerodynamicznych kół, wydłużonego łagodnie opadającego dachu, spojlera dachowego i zintegrowanych wzdłużnych relingów dachowych. Zastosowane rozwiązania przyczyniły się do obniżenia współczynnika oporu powietrza nowego modelu Kodiaq do cw = 0,282. Nowy model samochodu jest również znacznie bardziej funkcjonalny.

Skoda Kodiaq 2024 5

Nowa Škoda Kodiaq ma obszerną i szeroką pokrywę bagażnika, co w połączeniu z niskim progiem załadunkowym zapewnia komfort użytkowania. Wprowadzono także innowacje w wykończeniu detali. Napisy nawiązujące do nowego CI Škody, umieszczono na środku tylnej klapy i wykończono matowym lakierem w chromowanym kolorze Unique Dark. Poniżej tylnej klapy zastosowano przeprojektowany tylny zderzak z szerokim, zintegrowanym dyfuzorem. Nowym rozwiązaniem jest zastosowanie wykończenia słupków D w kolorze Unique Dark Chrome.

Reflektory TOP LED Matrix drugiej generacji i przedni grill z poziomą listwą świetlną

Kolejnym ulepszeniem są opcjonalne reflektory TOP LED Matrix drugiej generacji. Nowe oświetlenie zawiera o 50%więcej segmentów świetlnych i ma o 15% większą moc niż pierwsza generacja, co przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Nowym rozwiązaniem jest także grill z poziomą listwą świetlną. Górny moduł Bi LED i dolny moduł Matrix zawierają łącznie 36 pojedynczych segmentów świetlnych. Ich układ tworzy w nocy charakterystyczny dla SUV-ów Škody wygląd tzw. czterech oczu. Pomiędzy dwoma pionowo ułożonymi „oczami” umieszczono cienki pasek LED w kształcie litery L, służący jako światła do jazdy dziennej, postojowe i kierunkowskaz.

Skoda Kodiaq 2024 6

Statyczne światło narożne, ulokowane w pobliżu wewnętrznej krawędzi reflektora, zwęża się w kierunku osłony chłodnicy. Wygląd reflektorów TOP LED Matrix jest wzbogacony kolorowym elementem o nazwie Crystallinium, który dodaje im elegancji. Podstawowa wersja przednich reflektorów wykorzystuje wyłącznie technologię LED, tak jak standardowe tylne światła. Opcjonalna topowa wersja tylnych świateł (standard dla wersji Sportline) jest wyposażona w animowaną funkcję powitalną i dynamiczne kierunkowskazy z podświetlanymi kryształowymi elementami, podzielonymi na trzy sekcje. Tylne reflektory rozciągają się w kształt litery C i są połączone ze sobą na pokrywie bagażnika poprzez czerwony pasek świetlny o krystalicznej strukturze.

Umiarkowany, ale skuteczny wzrost wymiarów

Model Kodiaq drugiej generacji został proporcjonalnie zwiększony w stosunku do swojego poprzednika. Nowa Škoda Kodiaq jest o 61 milimetrów dłuższa i mierzy 4 758 milimetrów, przy rozstawie osi wynoszącym 2 791 milimetrów. Szerokość 1 864 milimetrów i wysokość 1 659 milimetrów zapewniają bardzo przestronne wnętrze. W wersji siedmiomiejscowej pasażerowie w trzecim rzędzie siedzeń mają teraz 920 milimetrów przestrzeni nad głową, czyli o 15 milimetrów więcej niż w poprzednim modelu. Wzrosła również pojemność bagażnika: w wersji pięciomiejscowej o 75 litrów, dając tym samym 910 litrów bez składania tylnych siedzeń. Po ich złożeniu maksymalna pojemność wzrosła do 2 105 litrów (wzrost o 40 litrów). Bagażnik wersji siedmiomiejscowej mieści teraz 340 litrów, czyli o 70 litrów więcej niż poprzednio, oraz 845 litrów po złożeniu siedzeń trzeciego rzędu (wzrost o 80 litrów). Maksymalna pojemność ładunkowa siedmiomiejscowego samochodu wynosi teraz 2 035 litrów, czyli o 30 litrów więcej niż w pierwszej generacji modelu.

Skoda Kodiaq 2024 7

Duże obręcze ze stopów lekkich o średnicy od 17 do 20 cali i dziewięć kolorów nadwozia

Całkowicie nowa Škoda Kodiaq jest dostępna w wersjach Selection i Sportline, a także w różnych opcjach stylistycznych. Model posiada duże obręcze ze stopów lekkich o średnicy od 17 do 20 cali. Podstawowa wersja jest wyposażona w 17-calowe felgi w kolorze srebrnym. Škoda oferuje dziewięć kolorów nadwozia: dwa niemetalizowane i siedem metalizowanych, w tym nowy odcień metalizowany Złoty Bronx.

Wnętrze nowej Skody Kodiaq

Nowa Škoda Kodiaq posiada całkowicie przeprojektowane wnętrze i nowy zestaw elementów sterujących. Wolnostojący ekran systemu Infotainment ma przekątną 13 cali. Pod nim znajdują się nowe inteligentne pokrętła, zapewniające szybki dostęp do wielu funkcji pojazdu. Po raz pierwszy w dużym SUV-ie Škody dostępny jest wyświetlacz head-up, który uzupełnia 10-calowy cyfrowy zestaw wskaźników. Ponieważ dźwignia zmiany biegów jest teraz zamontowana na kolumnie kierownicy, nowa konsola środkowa ma bardziej uporządkowany wygląd.

Skoda Kodiaq 2024 12

Cztery porty USB-C o mocy 45 W zapewniają szybkie ładowanie smartfonów, tabletów lub laptopów. Debiutuje także Phone Box, który umożliwia indukcyjne ładowanie dwóch smartfonów z mocą 15 W, a także posiada funkcję chłodzenia. Jako opcja dostępne są fotele Ergo z funkcją masażu. W modelu Kodiaq pojawiły się również elementy Design Selections, wykorzystujące liczne zrównoważone ekologicznie materiały. Ponadto nowy SUV jest zawsze online, oferując liczne mobilne usługi i aplikacje systemu Infotainment.

“Wraz z modelem Kodiaq drugiej generacji wprowadzamy świeże podejście do projektowania wnętrza i funkcjonalności. Nasze nowe inteligentne pokrętła, wyposażone w zintegrowane wyświetlacze, są konfigurowalne i usprawniają obsługę wielu funkcji pojazdu. Cyfrowy zestaw wskaźników, w połączeniu z opcjonalnym wyświetlaczem head-up i wolnostojącym 13-calowym ekranem Infotainment, zapewnia kierowcy wygodny widok na wszystkie potrzebne informacje. Dodatkowo, w modelu Kodiaq zastosowano wnętrza Design Selections, podkreślające nasze zaangażowanie w wykorzystanie zrównoważonych ekologicznie materiałów” – wyjaśnia Peter Olah, szef działu projektowania wnętrz w Škoda Auto.

Skoda Kodiaq 2024 13

Inteligentne pokrętła łączące elementy dotykowe i cyfrowe oraz więcej miejsca na konsoli środkowej

Inteligentne pokrętła Škody w modelu Kodiaq drugiej generacji to trzy nowe, intuicyjne i wielofunkcyjne elementy sterujące umieszczone pod wyświetlaczem systemu Infotainment. Obsługuje się je poprzez obracanie i naciskanie, a każde pokrętło posiada cyfrowy, kolorowy wyświetlacz o średnicy 32 milimetrów. To sprytne połączenie elementów dotykowych i cyfrowych umożliwia szybki dostęp do wielu funkcji pojazdu. Pokrętła mają unikalne wykończenie w kolorze ciemnego chromu i bardzo przyjemną w dotyku fakturę, złożoną z małych piramidek. Dwa zewnętrzne inteligentne pokrętła dla kierowcy i pasażera z przodu sterują temperaturą wnętrza, ogrzewaniem oraz wentylacją foteli.

Bieżąca funkcja każdego kontrolera Smart Dials jest wyświetlana na wyświetlaczu i można ją zmienić, naciskając go. Kierowca może dostosować środkowe inteligentne pokrętło do sterowania maksymalnie czterema z następujących funkcji: głośność systemu Infotainment, prędkość wentylatora, kierunek nawiewu, inteligentna klimatyzacja, tryby jazdy i powiększenie mapy. Konfiguracja centralnego elementu Smart Dials odbywa się za pośrednictwem powiązanego menu systemu Infotainment, a do zmiany funkcji służy długie naciśnięcie.

Skoda Kodiaq 2024 14

Cztery dodatkowe przyciski między pokrętłami zapewniają bezpośredni dostęp do funkcji wentylacji przedniej szyby, ogrzewania tylnej szyby, recyrkulacji powietrza i automatycznej klimatyzacji. Aby zapewnić łatwy dostęp do dźwigni zmiany biegów, została ona po raz pierwszy zamontowana na kolumnie kierownicy. W rezultacie konsola środkowa ma uporządkowany wygląd, a pojemność schowka wzrosła o 2,1 litra.

13-calowy wyświetlacz systemu Infotainment z opcjonalną funkcją nawigacji

System Infotainment w modelu Kodiaq drugiej generacji jest standardowo wyposażony w 10-calowy centralny wyświetlacz multidotykowy i odbiór radia DAB+, a także sterowanie gestami i głosem. Funkcja nawigacji, w tym radio internetowe i 13-calowy ekran, są dostępne w pakiecie opcjonalnym. W tej serii modelowej debiutuje wyświetlacz head-up uzupełniający standardowy 10-calowy wirtualny zestaw wskaźników. Całkowicie nowy Kodiaq jest również standardowo wyposażony w cztery gniazda USB-C (dwa z przodu i dwa z tyłu). Zapewniając moc wyjściową 45 W, mogą one być używane nawet do zasilania laptopów, a także do ładowania smartfonów i tabletów. Standardem jest również 15 W port USB-C z tyłu lusterka wewnętrznego. Doskonały dźwięk zapewnia osiem głośników w panelach drzwi i głośnik centralny w desce rozdzielczej. Opcjonalnie dostępny jest system Canton Sound System z 14 głośnikami, w tym czterema głośnikami typu surround.

Skoda Kodiaq 2024 15

Ulepszona klimatyzacja, fotele z funkcją masażu i Phone Box na dwa smartfony

Kolejną nowością jest menu klimatyzacji, które za pomocą jednego, konfigurowalnego przez użytkownika, przycisku Heaters zapewnia szybki dostęp do wszystkich funkcji ogrzewania foteli, kierownicy, przedniej i tylnej szyby. Opcjonalnie dostępne są fotele Ergo z funkcją masażu. Każdy z nich ma dziesięć poduszek powietrznych, które można zaprogramować za pomocą menu systemu Infotainment lub elementów sterujących na siedzeniu, z wyborem poziomów intensywności i ustawień czasu. Škoda Kodiaq oferuje również opcjonalny Phone Box do indukcyjnego, szybkiego ładowania dwóch smartfonów z mocą 15 W oraz z funkcją chłodzenia.

Cztery poziomy stylistyczne do wyboru

W modelu Kodiaq zastosowano wersje stylistyczne znane już z elektrycznej rodziny Enyaq, oferujące zharmonizowane kolory i materiały. Klienci mogą wybierać między wersją Loft z szarą, tkaninową tapicerką siedzeń, wersją Lounge z szarą tapicerką z mikrofibry Suedia i ozdobnymi przeszyciami w kształcie litery X w kolorze Mustard Yellow oraz wersją ecoSuite ze skórą ekologiczną w kolorze czarnym z szarymi ozdobnymi przeszyciami w kształcie litery X lub w kolorze Cognac z przeszyciami ton w ton. Wszystkie chromowane detale we wnętrzu zostały zastąpione nowym wykończeniem Unique Dark Chrome. Wykończenie obejmuje inteligentne pokrętła, panele drzwiowe, przeprojektowaną kierownicę, ramkę ekranu systemu Infotainment oraz inne listwy dekoracyjne podkreślające otwory wentylacyjne, górną część deski rozdzielczej i pokrywę schowka w konsoli środkowej.

Liczne zrównoważone ekologicznie materiały i nowe wygodne funkcje

Wnętrze modelu Kodiaq koncentruje się na zrównoważonym rozwoju. Wszystkie tkaniny użyte do tapicerki foteli, dywaników w kabinie i bagażniku, a także podsufitki są wykonane w 100% z poliestru pochodzącego z recyklingu lub w przypadku Design Selection Lounge – z połączenia przędzy z recyklingu z 40% naturalnej wełny. Skóra zastosowana w ecoSuite Design Selection jest garbowana w sposób przyjazny dla środowiska, z wykorzystaniem pozostałości z przetwarzania ziaren kawy. Dwa kultowe detale Simply Clever – parasol i skrobaczka do lodu, są również wykonane z ekologicznych materiałów. Nowością na liście detali Simply Clever jest przechowywana w konsoli środkowej czyścik do wyświetlacza oraz schowek w tunelu środkowym przed przesuwaną tylną kanapą, która po raz kolejny umożliwia regulację do tyłu i do przodu. Druga generacja modelu Kodiaq została również wyposażona w zabezpieczenie krawędzi drzwi (dostępne jako opcja).

Stałe łącze internetowe umożliwiające korzystanie z licznych funkcji

Stałe łącze internetowe w modelu Kodiaq umożliwia wygodne aktualizacje „over the air”, planowanie tras online i liczne mobilne usługi Škoda Connect. Specjalne funkcje całkowicie nowej Škody Kodiaq z napędem hybrydowym typu plug-in obejmują zdalne ładowanie, a także zdalną klimatyzację, planowanie odjazdu i ładowanie Plug & Charge. W ramach Infotainment Online i Care Connect marka oferuje funkcje takie jak: Proactive Service i Remote Access. System Infotainment obejmuje również aplikacje: Pogoda, Wiadomości, Traffication, Kalendarz, Oferty i Pay to Park. Nawigacja, ACC, dodatkowe kolory i funkcje oświetlenia Ambiente oraz kontroli świateł drogowych można wygodnie dodać online jako funkcje na żądanie.

Skoda Kodiaq 2024 19

Układy napędowe nowej Skody Kodiaq

Škoda Kodiaq drugiej generacji prezentuje wszechstronną gamę nowoczesnych i wysoce wydajnych silników, zarówno w wersjach benzynowych, jak i wysokoprężnych. Samochód jest po raz pierwszy dostępny także w wersji hybrydowej. Hybrydowy układ napędowy typu plug-in w modelu Kodiaq oferuje moc systemową 150 kW (204 KM) i zasięg ponad 100 km w trybie całkowicie elektrycznym w cyklu WLTP. Technologia miękkiej hybrydy jest dostępna w podstawowym silniku 1.5 TSI o mocy 110 kW (150 KM). Gamę uzupełniają jednostka benzynowa 2.0 TSI o mocy 150 kW (204 KM) i dwa diesle 2.0 TDI o mocy odpowiednio 110 kW (150 KM) i 142 kW (193 KM). Najwyższe w gamie silniki benzynowe i diesla są standardowo wyposażone w napęd na cztery koła i wszystkie współpracują ze skrzynią biegów DSG.

“Jeśli chodzi o układy napędowe, Škoda Kodiaq drugiej generacji jest SUV-em wyróżniającym się. Jako pierwsza w historii hybryda typu plug-in model Kodiaq posiada najnowszą wersję tego układu napędowego opartą na silniku 1.5 TSI z akumulatorem o dużej pojemności 25,7 kWh. Umożliwia to zasięg w trybie całkowicie elektrycznym wynoszący ponad 100 kilometrów, co jest wystarczające do większości zastosowań” – mówi Johannes Neft, członek zarządu Škoda Auto ds. rozwoju technicznego.

Skoda Kodiaq 2024 23

Najnowszy hybrydowy układ napędowy typu plug-in w modelu Kodiaq

Do napędzania modelu Kodiaq drugiej generacji Škoda wykorzystuje najnowszą wersję swojego hybrydowego układu napędowego typu plug-in. Model wyposażony jest w silnik 1.5 TSI o mocy 110 kW (150 KM), który w połączeniu z silnikiem elektrycznym zapewnia moc systemową 150 kW (204 KM) przekazywaną na przednie koła za pośrednictwem 6-biegowej przekładni DSG. Nowy akumulator wysokonapięciowy umożliwia przejechanie na napędzie elektrycznym ponad 100 kilometrów w cyklu WLTP.

Ładowanie z mocą do 11 kW w stacjach ładowania Wallbox i punktach ładowania AC oraz 50 kW w punktach szybkiego ładowania DC pozwala na szybkie uzupełnienie energii akumulatora w domu lub w podróży. Energia jest odzyskiwana również podczas hamowania. Pomimo dużego akumulatora Škoda Kodiaq oferuje znaczną pojemność bagażową wynoszącą 745 litrów. System Infotainment obejmuje liczne funkcje charakterystyczne dla hybrydy typu plug-in – na przykład ułatwione wyszukiwanie stacji ładowania.

Skoda Kodiaq 2024 24

Technologia miękkiej hybrydy w silnikach 1.5 TSI, najwyższe w gamie silniki benzynowe i diesla z napędem na wszystkie koła

Druga generacja SUV-a jest dostępna z dwoma silnikami benzynowymi i dwoma silnikami wysokoprężnymi, z których wszystkie współpracują z 7-biegową skrzynią DSG. Podstawowy model benzynowy 1.5 TSI o mocy 110 kW (150 KM) jako pierwszy w gamie jest wyposażony w technologię miękkiej hybrydy, w której wykorzystano 48-woltowy rozrusznik z napędem pasowym i 48-woltowy akumulator litowo-jonowy. Energia odzyskana podczas hamowania może doładować silnik spalinowy energią elektryczną lub umożliwia SUV-owi jazdę z całkowicie wyłączonym silnikiem. Obydwa silniki hybrydowe należą do najnowszej serii silników EA 211 evo2. Te pracujące w oszczędnym cyklu Millera silniki są wyposażone w turbosprężarkę wykorzystującą turbinę o zmiennej geometrii.

Silnik 1.5 TSI ze zintegrowaną technologią miękkiej hybrydy jest również wyposażony w najnowszą generację technologii aktywnych cylindrów (ACT+). Dwa warianty diesla 2.0 TDI zapewniają moc 110 kW (150 KM) i 142 kW (193 KM). Najwyższe w gamie silniki wysokoprężne i benzynowe są wyposażone w napęd na cztery koła. Ponadto wszystkie silniki w tej gamie spełniają normę emisji spalin Euro 6e. Za sprawą nacisku na wydajność i płynną pracę wszystkie silniki modelu Kodiaq drugiej generacji są dostosowane do potrzeb wymagających kierowców.

Skoda Kodiaq 2024 25

Premiera nowego dynamicznego zawieszenia adaptacyjnego DCC Plus

Škoda Kodiaq drugiej generacji jest opcjonalnie dostępna z nowym adaptacyjnym zawieszeniem DCC Plus (Dynamic Chassis Control). W nowej wersji zastosowano dwa niezależnie sterowane zawory, które oddzielają etapy odbicia i kompresji zawieszenia. Wcześniej obie funkcje były kontrolowane przez wspólny zawór. Nowa generacja umożliwia szybszą regulację i szerszy zakres charakterystyk tłumienia. Zarówno kierowcy, jak i pasażerowie zauważą różnicę w postaci szybszej reakcji, zwiększonej dynamiki jazdy i większego komfortu. W przypadku DCC Plus prześwit pozostaje taki sam jak w przypadku standardowego zawieszenia.

Najnowocześniejsze systemy wspomagania oraz bezpieczeństwa nowej Skody Kodiaq

W swojej drugiej generacji Škoda Kodiaq oferuje wiele nowych systemów wspomagających. Spektrum sięga od asystenta skrętu (Turn Assist), który pomaga zapobiegać wypadkom podczas skręcania na skrzyżowaniach, po asystenta zdalnego parkowania (Remote Park Assist), który umożliwia parkowanie za pośrednictwem aplikacji. Wiele systemów dostępnych już w poprzednim modelu, takich jak asystent strefy bocznej i asystent bezpieczeństwa (Side Assist and Emergency Assist), znacząco ulepszono pod względem funkcjonalnym. Maksymalne bezpieczeństwo bierne pasażerów zapewnia aż dziewięć poduszek powietrznych.

Skoda Kodiaq 2024 26

Inteligentne nowe systemy wspomagające dla większego komfortu i bezpieczeństwa

Nowe systemy wspomagające w modelu Kodiaq drugiej generacji zwiększają bezpieczeństwo i komfort kierowców i pasażerów. Wśród tych funkcji znajdują się: asystent skrętu (Turn Assist), asystent unikania kolizji (Collision Avoidance Assist), asystent skrzyżowania (Crossroad Assist), ostrzeganie przed wysiadaniem (Exit Warning), automatyczne hamowanie awaryjne – „pieszy z tyłu” (Automated Emergency Braking) oraz inteligentny asystent parkowania (Intelligent Park Assist) z dodatkowymi funkcjami zapamiętania parkowania i parkowania zdalnego. Funkcja asystenta skrętu reaguje ostrzeżeniem i, w stosownych przypadkach, automatycznym hamowaniem w przypadku zbliżającego się pojazdu podczas skręcania przed nadjeżdżającymi pojazdami.

Asystent unikania kolizji automatycznie wzmacnia ruchy kierownicą podczas nagłych manewrów wymijania. Funkcja asystenta skrzyżowań wykorzystuje czujniki radarowe i przednią kamerę do ostrzegania o ruchu ulicznym, rowerzystach lub pieszych podczas wyjeżdżania z podjazdu lub wjeżdżaniu przy ograniczonej widoczności. W razie potrzeby aktywuje ostrzeżenia wizualne i akustyczne, a następnie automatycznie uruchamia hamulce. Funkcja ostrzegania przy wysiadaniu zapewnia wizualne ostrzeżenie w lusterku zewnętrznym oraz dźwięk ostrzegawczy w przypadku otwarcia drzwi i obecności pojazdów nadjeżdżających od tyłu. Ma zasięg 35 metrów i pokrywa kąt 120 stopni.

Skoda Kodiaq 2024 27

Zdalne parkowanie z zewnątrz pojazdu

Nowy inteligentny asystent parkowania może automatycznie parkować samochód na miejscach parkingowych prostopadłych i równoległych. Oprócz kierowania, kontroluje teraz także prędkość pojazdu i zatrzymuje się automatycznie, jeśli system wykryje przeszkodę. Z tyłu dba o to nowy system automatycznego hamowania awaryjnego – „pieszy z tyłu”, który będzie dostępny w modelu Kodiaq od 2024 roku.

Podczas gdy poprzedni asystent manewrowania (Manoeuvre Assist) do analizy otoczenia pojazdu wykorzystywał wyłącznie czujniki z tyłu, nowy system dodaje obrazy z kamery cofania, która jest teraz połączona również z funkcją Trailer Assist, wspierającą manewrowanie z przyczepą, aby jeszcze skuteczniej wykrywać pieszych i dzieci. Nowe opcje zapamiętywania parkowania i parkowania zdalnego zapewniają jeszcze większą wygodę. Dzięki asystentowi parkowania kierowcy mogą rejestrować podejście do maksymalnie pięciu ulubionych miejsc parkingowych na dystansie 50 metrów. Jeśli pojazd rozpozna jedno z tych miejsc parkingowych, jest w stanie automatycznie wykonać manewr parkowania z pamięci.

Skoda Kodiaq 2024 28

Kierowca może rozpocząć ten manewr w pojeździe, korzystając z menu systemu Infotainment, lub nawet z zewnątrz, za pośrednictwem aplikacji. Zdalnego asystenta parkowania, wymaganego do parkowania sterowanego za pomocą aplikacji, można również używać do kierowania pojazdu na miejsca parkingowe niezarejestrowane w systemie z odległości do pięciu metrów, a kierowca może kontrolować proces za pomocą smartfona. Funkcja ta będzie dostępna dla SUV-a Kodiaq drugiej generacji w 2024 roku. Wszystkie funkcje wspierania parkowania wchodzą w skład pakietu Assisted Drive Plus. Dodatkowo funkcja Area View Camera oferuje teraz lepszą rozdzielczość obrazu i łatwość obsługi.

Ulepszony Side Assist i Travel Assist

Dzięki najnowszej wersji Side Assist zasięg wykrywania pojazdów nadjeżdżających z tyłu wydłużono z 70 do 90 metrów, co zapewnia większe bezpieczeństwo, na przykład na autostradach. Umożliwiają to mocniejsze czujniki radarowe umieszczone na krańcach zderzaków. System Front Assist oferuje teraz funkcję antycypacyjnego wykrywania rowerzystów. Ulepszony asystent podróży Travel Assist zapewnia lepszą wizualizację innych pojazdów w pobliżu na cyfrowym zestawie wskaźników Virtual Cockpit i wyświetlaczu head-up.

W pakiecie Assisted Drive funkcja Travel Assist obejmuje adaptacyjnego asystenta pasa ruchu (Adaptive Lane Assist) and i adaptacyjny tempomat (Adaptive Cruise Control – ACC). Współpracując z systemem nawigacji, „przewiduje” on zakręty, skrzyżowania i ronda. Informacje o maksymalnej dozwolonej w danym momencie prędkości są pobierane z inteligentnego asystenta prędkości (Intelligent Speed Assist), który wykorzystuje najnowszą wersję asystenta rozpoznawania znaków drogowych (Traffic Sign Recognition) i dostosowuje prędkość do pojawiających się ograniczeń w odpowiednim czasie, eliminując konieczność używania hamulców.

Skoda Kodiaq 2024 29

Asystent jazdy w korku (Traffic Jam Assist) łączy w sobie funkcje adaptacyjnego tempomatu i adaptacyjnego asystenta pasa ruchu. Umożliwia automatyczne uruchamianie, hamowanie i kierowanie w zatłoczonym ruchu ulicznym z prędkością do 60 km/h z jednoczesnym śledzeniem ruchu pojazdów w pobliżu. System Crew Protect Assist automatycznie zamyka otwarte okna i, w razie potrzeby, panoramiczny dach. Włącza także światła awaryjne i napina przednie pasy bezpieczeństwa, gdy tylko czujniki wykryją hamowanie awaryjne albo nieuchronną kolizję z przodu, z boku lub z tyłu.

Asystent bezpieczeństwa – Emergency Asisst zmniejsza ryzyko wypadku, jeśli kierowca nie jest już w stanie zapanować nad pojazdem, na przykład z powodu nagłej sytuacji medycznej. W takim przypadku system przejmuje kontrolę nad pasem ruchu, włącza światła awaryjne i zaczyna delikatnie hamować pojazd aż do zatrzymania. Następnie ten najnowszej generacji system automatycznie odblokowuje drzwi, włącza oświetlenie wewnętrzne i kilka sekund po zatrzymaniu pojazdu aktywuje połączenie awaryjne eCall.

Skoda Kodiaq 2024 8

Pasażerów chroni aż do dziewięciu poduszek powietrznych

SUV Kodiaq drugiej generacji może być wyposażony w aż dziewięć poduszek powietrznych. Oprócz poduszek powietrznych kierowcy i pasażera z przodu, w standardzie znajdują się już boczne poduszki powietrzne dla przednich siedzeń, poduszki powietrzne chroniące głowę i centralna poduszka powietrzna pomiędzy kierowcą a pasażerem z przodu. Opcjonalnie dostępne są boczne poduszki powietrzne dla drugiego rzędu siedzeń.

Źródło: Skoda