MotoNews.pl

Skoda Scala i Skoda Kamiq po liftingu

01 sierpnia 2023

Kategoria | Premiery
Marka, model | , ,
Skoda-Scala-Kamiq-facelift-2023

Skoda kompleksowo odświeżyła swój kompaktowy model Scala oraz małego SUV-a Kamiq. Dzięki sztywnym nadwoziom oraz jeszcze bardziej zaawansowanej gamie systemów wspomagania, oba pojazdy oferują bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa czynnego i biernego.

Zarówno model Scala, jak i Kamiq bazują na platformie MQB-A0 oraz wyposażone są w wydajne, nowoczesne silniki TSI generacji evo2 o mocy od 70 kW (95 KM) do 110 kW (150 KM).

Skoda Scala i Skoda Kamiq – lifting 2023

Dzięki eleganckim, ostro zarysowanym liniom, Skoda Scala wygląda jeszcze bardziej dynamicznie, podczas gdy zmiany stylistyczne SUV-a Kamiq nadały mu bardziej surowy wygląd. Oba modele są teraz po raz pierwszy dostępne z opcjonalnymi reflektorami TOP LED Matrix. Podczas liftingu zwiększono udział materiałów naturalnych oraz pochodzących z recyklingu zarówno w nadwoziu, jak i wnętrzu auta.

Zrestrukturyzowana gama oferty produktowej obu modeli składa się teraz z trzech wersji wyposażenia wraz z sześcioma wariantami wnętrza oraz z opcjonalnymi pakietami. Standardem we wszystkich modelach jest cyfrowy wyświetlacz o przekątnej 8 cali oraz 8,25-calowy wyświetlacz systemu Infotainment.

Skoda Scala Facelift 2023 1

Skoda Scala 2023

– Skoda Kamiq i Skoda Scala na nowo zdefiniowały klasę modeli kompaktowych naszej marki. Teraz jeszcze bardziej udoskonaliliśmy oba modele, przenosząc ich design, wnętrza i funkcjonalność na wyższy poziom. Nowa Skoda Kamiq i Skoda Scala uzupełniają naszą silną linię ICE oraz zapewniają utrzymanie mocnej pozycji na rynku – mówi Klaus Zellmer, Prezes Zarządu Skoda Auto.

– Podczas prac nad odświeżeniem modeli Scala i Kamiq położyliśmy duży nacisk na bezpieczeństwo. Bogate wyposażenie z tego zakresu obejmuje teraz – po raz pierwszy w tych autach – opcjonalne reflektory TOP LED Matrix. Zgodnie z międzynarodową inicjatywą Vision Zero, Skoda chce aktywnie przyczynić się do zmniejszenia liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Zmodernizowane serie modeli Kamiq i Scala oferują zatem szeroką gamę zaawansowanych systemów wspomagających, z których część jest zazwyczaj spotykana w wyższych segmentach – dodaje Johannes Neft, członek zarządu Skoda Auto ds. rozwoju technicznego.

Skoda Scala Facelift 2023 2

Skoda Scala 2023

Serie modelowe Scala i Kamiq z powodzeniem pozyskały dla marki wielu nowych klientów. Wyrazista i praktyczna Skoda Scala w wersji hatchback z bogatym wyposażeniem standardowym, dzięki wyjątkowej przestronności i dużej pojemności bagażnika, wyznaczyła nowe standardy w klasie pojazdów kompaktowych. Od jej pojawienia się w salonach w 2019 roku, do klientów na 57 rynkach całego świata dostarczonych zostało prawie 230 000 egzemplarzy modelu.

Skoda Kamiq Facelift 2023 1

Skoda Kamiq 2023

Kilka miesięcy po zaprezentowaniu Skody Scala, producent wszedł do dynamicznie rozwijającego się segmentu miejskich SUV-ów z nowym modelem Kamiq. Pojazd ten oferuje zalety SUV-a, takie jak: lepsza widoczność, wygodniejsze wsiadanie i wysiadanie (dzięki podwyższonej pozycji siedzenia) oraz większy prześwit i łączy te cechy ze zwinnym i łatwym prowadzeniem samochodu kompaktowego. Jako trzeci model w trwającej wtedy kampanii SUV-ów marki, szybko stał się bestsellerem.

Skoda Scala Facelift 2023 3

Skoda Scala Monte Carlo 2023

Do tej pory z linii produkcyjnej zjechało ponad 351 000 egzemplarzy Skody Kamiq, co czyni ją najlepiej sprzedającym się SUV-em marki zarówno w 2021, jak i 2022 roku. Samochód wyprzedził tym samym swoich popularnych, większych braci – Skodę Kodiaq i Skodę Karoq. SUV Skoda Kamiq został dostarczony do klientów na 60 rynkach całego świata.

Powiew świeżości dzięki nowej stylistyce i reflektorom TOP LED Matrix

Skoda Scala wygląda teraz jeszcze bardziej dynamicznie. Auto z odświeżonym grillem, wysmuklonymi reflektorami, przeprojektowanymi zderzakami z przodu i tyłu oraz efektownymi wlotami powietrza nawiązuje wyglądem do studium koncepcyjnego Vision RS. Skoda Kamiq jest teraz wyposażona w większy, bardziej pionowy grill, a nowe zderzaki z efektownymi wlotami powietrza nadają jej bardziej surowy wygląd. Co więcej, charakterystyczne dla modelu Kamiq, dzielone reflektory mają nowe proporcje: górny element oświetleniowy jest jeszcze smuklejszy, podczas gdy dolny został powiększony.

Umieszczono w nim opcjonalne reflektory TOP LED Matrix z charakterystycznymi sześciokątnymi modułami, dostępne po raz pierwszy zarówno w serii Kamiq, jak i Scala. W modelu w wersji hatchback krystaliczne moduły LED zostały zaprojektowane tak, aby przypominać iskrzące się małe bloki lodu lub kamienie szlachetne.

Skoda Scala Facelift 2023 4

Skoda Scala TOP LED Matrix

Zrównoważone materiały i wydajne układy napędowe

Skoda ponownie zwiększyła udział zrównoważonych materiałów w modelach Scala i Kamiq, które są produkowane w głównym zakładzie marki w Mladá Boleslav. Przykładem są zbiornik wody pod przednią szybą i okładziny nadkoli, które wykonano z tworzyw sztucznych, pochodzących z recyklingu. W panelach wykończeniowych drzwi i w strukturze podsufitki zastosowano naturalne włókna roślinne z konopi i kenafu, a do tapicerki, podłogi i dywaników – tkaniny z recyklingu. Gama silników obejmuje trzy nowoczesne jednostki TSI z wysoce wydajnej generacji evo2.

Podstawowym silnikiem jest trzycylindrowa jednostka 1.0 TSI o mocy 70 kW (95 KM) z manualną 5-biegową skrzynią biegów. Jednostka 1.0 TSI o mocy 85 kW (115 KM) jest natomiast dostępna z manualną skrzynią 6-biegową lub 7-biegową DSG. To samo dotyczy topowego, czterocylindrowego silnika 1.5 TSI o mocy 110 kW (150 KM). Posiada on funkcję dezaktywacji cylindrów ACT, która automatycznie wyłącza dwa środkowe cylindry, gdy ich moc nie jest potrzebna. Jest to praktycznie niezauważalne dla kierowcy, a zmniejsza zużycie paliwa. Oprócz standardowego zawieszenia, w obu modelach opcjonalnie dostępne jest zawieszenie na nierówne drogi (z prześwitem zwiększonym o 15 milimetrów w modelu Scala) oraz Sport Chassis Control z możliwością wyboru dwóch ustawień amortyzatorów (obniżone o 15 milimetrów w modelu Scala i o 10 milimetrów w modelu Kamiq).

Skoda Scala Facelift 2023 5

Ulepszone funkcje bezpieczeństwa czynnego i biernego

Odświeżone Skoda Kamiq i Skoda Scala są wyposażone w liczne systemy wspomagania, z których część dostępna jest najczęściej jedynie w pojazdach z wyższych segmentów. W ten sposób marka jeszcze bardziej podniosła poziom bezpieczeństwa czynnego i biernego tych dwóch kompaktowych modeli. W Unii Europejskiej standardowe wyposażenie obejmuje między innymi system Front Assist z funkcją monitorowania pieszych, asystenta pasa ruchu i rozpoznawania znaków drogowych. W razie wypadku pasażerów chroni do dziewięciu poduszek powietrznych.

Zrestrukturyzowana gama produktów z trzema wersjami wyposażenia i sześcioma wariantami wnętrza

W ofercie modelowej Scala i Kamiq znajdują się teraz wnętrza Design Selections znane z całkowicie elektrycznej rodziny Enyaq. Inspirowane nowoczesnym wnętrzarstwem, charakteryzują się zharmonizowanymi kolorami i materiałami. W trzech nowych wersjach wyposażenia – Essence, Selection i sportowej wersji Monte Carlo – łącznie dostępnych jest aż sześć wariantów stylistycznych wnętrz. Ponadto, w kilku kategoriach znajdują się też opcjonalne pakiety wyposażenia, a także szereg opcji indywidualnych.

Skoda Scala Facelift 2023 6

Popularne warianty Monte Carlo, które są hołdem dla sukcesów Skody w Rajdzie Monte Carlo, tradycyjnie wyróżniają się czarnymi akcentami, a także sztuczną skórą Carbon we wnętrzu. Cyfrowy wyświetlacz o przekątnej 8 cali i 8,25-calowy wyświetlacz systemu Infotainment są już standardem we wszystkich modelach. Charakterystyczną dla marki gamę prostych, ale bardzo wygodnych rozwiązań uzupełniają teraz funkcje takie jak bezdotykowe otwieranie bagażnika, dostępne w tych modelach po raz pierwszy.

Skoda Scala: Jeszcze bardziej wyrazisty wygląd przełomowego modelu klasy kompaktowej

Skoda uczyniła charakterystyczny design swojego kompaktowego modelu Scala jeszcze bardziej wyrazistym. Dzięki przeprojektowanemu grillowi i zmienionym zderzakom z przodu i z tyłu, odświeżony pojazd w wersji hatchback jeszcze bardziej przypomina spektakularną koncepcję Vision RS. Jego dynamiczny wygląd podkreślają wysmuklone reflektory, po raz pierwszy dostępne z technologią TOP LED Matrix i modułami LED przypominającymi bryły lodu.

Zmieniono również gamę kół, dostępnych teraz w rozmiarach od 16 do 18 cali. Charakterystyczna, wydłużona tylna szyba wykonana z przyciemnianego szkła, która rozciąga się aż do zaprojektowanych na nowo tylnych świateł, pozostaje dostępna jako opcja. W ofercie znajduje się łącznie dziewięć kolorów lakierów. Uwielbiana przez klientów, wersja modelu o sportowej stylistyce – Scala Monte Carlo, tradycyjnie charakteryzuje się licznymi czarnymi akcentami.

Skoda Scala Facelift 2023 7

Skoda Scala była pierwszym modelem, który zaprezentował obecną wersję języka projektowania marki. W ramach aktualizacji serii modelowej producent wykorzystał charakterystyczne cechy Skody Scala i jeszcze bardziej je udoskonalił. Zwężające się reflektory są teraz smuklejsze i bardziej wyrafinowane, z wyrazistymi elementami LED w opcjonalnym wariancie TOP LED Matrix. Przednie i tylne zderzaki podkreślają sportowy charakter, upodabniając auto do dynamicznej koncepcji Vision RS.

Odświeżona Skoda Scala ma nowy grill – wyposażony w tradycyjne, pionowe listewki i łączący matowe i błyszczące powierzchnie. Producent przeprojektował również przedni zderzak: centralny wlot powietrza jest teraz podzielony bocznymi skrzydłami i otoczony wyraźniejszymi wlotami powietrza. Podkreślają one sportowy charakter, a jednocześnie chronią światła przeciwmgielne LED, które są standardem od wersji Selection. Kratka wlotu powietrza ma kształt siatki i jest wyposażona w segmenty w kształcie rombów, tworzące trójwymiarowy wygląd.

Skoda Scala Facelift 2023 8

Reflektory TOP LED Matrix z krystalicznymi modułami LED

Nowe podstawowe reflektory Skody Scala są teraz całkowicie oparte na technologii LED. Po raz pierwszy w tej serii modelowej dostępna jest także technologia TOP LED Matrix. Reflektory umożliwiają kierowcy pozostawienie świateł drogowych włączonych na stałe, bez oślepiania innych użytkowników drogi. Nadjeżdżające pojazdy są wykrywane przez kamerę i automatycznie wyłączane ze strumienia światła.

W usportowionej wersji Monte Carlo reflektory TOP LED Matrix są dostępne jako standard. Posiadają one krystaliczne moduły LED, które wyglądają jak małe bloki lodu lub kamienie szlachetne. Sygnatura świetlna do jazdy nocnej również została podzielona i przeprojektowana. Tylne światła LED dostępne są teraz w dwóch wersjach. W porównaniu z opcją podstawową, dodatkowy wariant TOP ma dynamiczne kierunkowskazy i nową grafikę w kształcie litery L, będącą standardem w modelu o sportowej stylistyce – Scala Monte Carlo.

Tylny zderzak z nowym dyfuzorem

Opcjonalna, przedłużona tylna szyba z przyciemnianego szkła sięga aż do tylnych świateł, z wyraźnie zarysowaną krawędzią załadunkową poniżej. Ta kombinacja zawiera w sobie charakterystyczną dla modelu grę mocnej stylistyki i maksymalnej praktyczności. Przeprojektowany tylny zderzak obejmuje dyfuzor otoczony dwoma elementami błotników w kolorze nadwozia, odzwierciedlającymi stylistykę przedniego zderzaka. Podczas swojej premiery Skoda Scala była pierwszym modelem marki, który na tylnej klapie zamiast logo miał napis Skoda. Zliftingowana wersja otrzymała napis zgodny z nowym, zmodernizowanym CI producenta.

Skoda Scala Facelift 2023 9

Nowe obręcze ze stopów lekkich i dziewięć kolorów lakierów

Dla modelu dostępne są koła w rozmiarach od 16 do 18 cali. Nowością w ofercie są 17-calowe obręcze ze stopów lekkich Kajam w srebrnym kolorze i z czarnymi wstawkami aerodynamicznymi, srebrne 18-calowe obręcze Fornax oraz srebrne obręcze Ursa, również mierzące 18 cali, z czarnymi wstawkami aerodynamicznymi. Odnowioną Skodę Scala można zamówić w dziewięciu kolorach. Ponadto model jest teraz dostępny w ekskluzywnym odcieniu Szary Steel.

Czarne akcenty wersji Monte Carlo

Scala Monte Carlo o sportowej stylistyce tradycyjnie charakteryzuje się licznymi czarnymi akcentami. Rama osłony chłodnicy, obudowy lusterek zewnętrznych, listwy progowe i napis na tylnej klapie są w kolorze błyszczącej czerni. Przednie błotniki zdobią emblematy Monte Carlo. Standardowe wyposażenie obejmuje czarny panoramiczny dach, który płynnie łączy się z wysuniętą tylną szybą. W ofercie dostępne są również reflektory TOP LED Matrix, diodowe światła przeciwmgielne z funkcją doświetlania zakrętów i przyciemniane na czarno szyby tylne i tylne boczne (pakiet Sunset).

Standardowe 17-calowe koła Kajam dla Monte Carlo są wykończone w kolorze matowej czerni z wstawkami aerodynamicznymi, podczas gdy opcjonalne 18-calowe koła Ursa dla tego wariantu występują w matowej czerni i bez wstawek aerodynamicznych.

Skoda Scala Kamiq Facelift 2023 4

Skoda Kamiq: bardziej surowy wygląd i jeszcze większa atrakcyjność SUV-a

Odświeżona Skoda Kamiq jest jeszcze bardziej atrakcyjna niż wcześniej. Nowe zderzaki oraz przednie i tylne wloty powietrza zapewniają autu bardziej surowy wygląd. Mocny charakter modelu podkreślają większy i bardziej pionowy grill oraz na nowo ukształtowane reflektory. W ofercie Skody Kamiq opcjonalnie dostępna jest teraz technologia TOP LED Matrix z charakterystycznymi sześciokątnymi modułami LED. Ponadto, dla modelu dostępne są nowe koła i dziewięć kolorów lakieru.

“Skoda Kamiq jest od dwóch lat naszym najpopularniejszym SUV-em. To dowód na to, że ten model w pełni spełnia oczekiwania klientów i jest idealnym towarzyszem dla współczesnych odkrywców. W trakcie kompleksowej modernizacji jeszcze bardziej go ulepszyliśmy – dzięki wyostrzonemu designowi, a także nowym funkcjom bezpieczeństwa i komfortu, ma on wszystkie warunki, aby jeszcze bardziej wzmocnić swoją pozycję w dynamicznie rozwijającym się segmencie SUV-ów i jeszcze bardziej zachwycać naszych klientów” – mówi Martin Jahn, Członek Zarządu Skoda Auto ds. Sprzedaży i Marketingu.

Skoda Kamiq Facelift 2023 2

Odświeżony model Kamiq ma wyraźne zmiany z przodu i z tyłu. Dzięki surowszemu wyglądowi emanuje teraz bardziej SUV-ową prezencją. Grill jest teraz większy i bardziej pionowy. Podwójne, charakterystyczne dla SUV-ów Skody, listwy są teraz bardziej wyraziste i tworzą kształt litery U w dolnej części. Poniżej grilla, lakierowana część nowego przedniego zderzaka i szeroki wlot powietrza z trójwymiarową siatką optycznie poszerzają samochód. Duże wloty powietrza obejmują światła przeciwmgielne LED, które są standardem wyposażenia od poziomu Selection. Solidny srebrny dyfuzor z trzema otworami zapewnia typową dla SUV-ów ochronę podwozia.

Charakterystyczne sześciokątne moduły LED w opcjonalnych reflektorach TOP LED Matrix

Charakterystyczne dla modelu Kamiq dzielone reflektory mają teraz nowe proporcje. Górne światło jest smuklejsze niż wcześniej i wykorzystuje cztery ostro zarysowane krystaliczne kamienie, zapewniające światło do jazdy dziennej. Oprócz podstawowego wariantu z pełnym oświetleniem LED, SUV jest teraz dostępny także z reflektorami TOP LED Matrix. Charakteryzują się one sześciokątnymi modułami Matrix z ochronnym „podbródkiem”. Pod nimi znajduje się dodatkowe światło punktowe zwiększające wydajność świateł drogowych. Cały zespół reflektorów mieni się kryształowymi strukturami i jest otoczony chromowanymi elementami.

Skoda Kamiq Facelift 2023 3

Reflektory TOP LED Matrix umożliwiają kierowcy pozostawienie świateł drogowych włączonych na stałe, bez oślepiania innych użytkowników drogi. Nadjeżdżające pojazdy są wykrywane przez kamerę i automatycznie wyłączane ze strumienia światła. Skoda Kamiq Monte Carlo jest standardowo wyposażona w reflektory TOP LED Matrix, zawierające również dynamiczne kierunkowskazy.

W tylnych światłach w wersji TOP LED (z dynamicznymi kierunkowskazami) zmieniono charakterystyczną sygnaturę świetlną w kształcie litery L – teraz sięga ona aż do tylnej klapy. Reflektory w kształcie litery L i tylne światło przeciwmgielne są wizualnie połączone z tylnymi światłami.

Mocny tył i duże koła

Dzięki powierzchniom lakierowanym w kolorze nadwozia i dużej czarnej powierzchni dyfuzora, nowy tylny zderzak optycznie poszerza pojazd. Pozostała część dyfuzora została wykończona w kolorze srebrnym – charakterystycznym dla SUV-ów. Napis Skoda na tylnej klapie odzwierciedla nowe, zaktualizowane CI marki. Podobnie jak w przypadku odświeżonej Scali, portfolio modelu Kamiq obejmuje srebrne 17-calowe obręcze Kajam z czarnymi wstawkami aerodynamicznymi, 18-calowe obręcze Fornax w kolorze srebrnym oraz 18-calowe srebrne obręcze Ursa z czarnymi wstawkami aerodynamicznymi.

Skoda Kamiq Facelift 2023 4
SUV dostępny jest w dwóch lakierach niemetalizowanych i siedmiu lakierach metalizowanych. Ponadto, można zamówić go w przyciągającym wzrok kolorze specjalnym Pomarańczowy Phoenix. Kolejną opcją oferowaną dla modelu Kamiq jest wykończenie Colour Concept – z dachem, słupkiem A i lusterkami zewnętrznymi w kontrastującym czarnym kolorze.

Wyjątkowy wariant Monte Carlo

Marka oferuje również wersję modelu o sportowej stylistyce – Skodę Kamiq Monte Carlo. W tym wariancie obramowanie grilla, osłony lusterek zewnętrznych, błotniki, relingi dachowe i napisy są tradycyjnie wykończone w błyszczącej czerni. Model ten ma również całkowicie czarny dyfuzor. Na przednich błotnikach umieszczono plakietki Monte Carlo. Standardowe wyposażenie tej wersji obejmuje reflektory TOP LED Matrix, światła przeciwmgielne LED z funkcją doświetlania zakrętów, panoramiczny dach oraz przyciemniane na czarno szybę tylną i szyby tylne boczne (pakiet Sunset).

Skoda Kamiq Facelift 2023 5

Skoda Kamiq Monte Carlo 2023

Skoda Kamiq Monte Carlo jest też standardowo wyposażona w 17- calowe obręcze Kajam z matowym czarnym wykończeniem i czarnymi wstawkami aerodynamicznymi. Opcjonalna wersja z 18-calowymi kołami Ursa jest wykończona w matowej czerni, bez wstawek aerodynamicznych.

Wnętrze: warianty projektowe i zrównoważone materiały

Odświeżenie modeli Scala i Kamiq obejmuje restrukturyzację gamy produktów. W sumie dostępnych jest sześć wariantów wnętrz w trzech nowych wersjach wyposażenia: Essence, Selection i usportowionej wersji Monte Carlo. Podobnie jak w przypadku elektrycznej rodziny Enyaq, mają one formę Design Selections, inspirowaną nowoczesnym środowiskiem życia i cechują się doskonale dobranymi kolorami oraz materiałami. Nowe projekty tapicerek, deski rozdzielczej i paneli wykończeniowych drzwi również wykorzystują tkaniny z recyklingu oraz naturalne materiały, takie jak konopie czy juty. Dodatkowe elementy wyposażenia są oferowane w postaci pakietów w kilku kategoriach, z możliwością rozszerzenia ich o dodatkowe opcje indywidualne. System Climatronic otrzymał nowy, bardziej intuicyjny panel sterowania.

Skoda Kamiq Facelift 2023 6

Skoda Kamiq Monte Carlo 2023

Faceliftingi modeli Scala i Kamiq zbiegły się z odświeżeniem gamy produktów marki. Nowe wersje wyposażenia Essence, Selection i Monte Carlo oferują teraz łącznie sześć wariantów wykończenia wnętrz. Wykorzystując doskonale dobrane kolory i materiały, Design Selections czerpią inspiracje z nowoczesnego wnętrzarstwa. Design Selection „Studio” w nowej, podstawowej wersji wyposażenia Essence jest wyposażony w powłokę wykonaną z czarnej tkaniny.

Poziom wyposażenia Selection oferuje wybór spośród czterech różnych wariantów projektowych. Na przykład, w opcji „Loft” siedzenia oraz deska rozdzielcza są wykończone zwykłą, szarą tkaniną. Wersja „Lodge” także występuje w tym samym kolorze, ale wykorzystuje mikrofibrę typu suede. Ta opcja oferuje również miedziane elementy dekoracyjne umieszczane metodą hot-stampingu oraz oświetlenie LED, które w swoim standardzie posiada opcję zmiany barwy – od białej po czerwoną. Wielofunkcyjna kierownica, przycisk skrzyni biegów oraz dźwignie ręcznego hamulca są pokryte skórą.

Skoda Kamiq Facelift 2023 7

Skoda Kamiq Monte Carlo 2023

Komfortowy lub sportowy styl w wariantach „Suite”, „Dynamic” i „Monte Carlo”

Zorientowany na komfort Design Selection typu „Suite” został wyposażony w fotele wykończone tapicerowaną skórą, które można podgrzewać za pomocą elektrycznej regulacji. Elementy wykonane metodą hot-stampingu mają chromowany wygląd. Design Selection wwersji „Dynamic” koncentruje się bardziej na sportowym charakterze. Wygodne fotele ze zintegrowanymi zagłówkami są częściowo tapicerowane czarną mikrofibrą suedią, która podobnie jak w przypadku „Suite” została użyta także do obicia deski rozdzielczej. Taki sam kolor posiada również podsufitka, która została wzbogacona o wizualne akcenty w postaci czerwonych elementów dekoracyjnych, wykonanych metodą hot-stampingu.

Z kolei pedały posiadają aluminiowe nakładki. Usportowiony model Monte Carlo oferuje jeszcze więcej wizualnych akcentów, zawartych w Design Selection o takiej samej nazwie. Fotele są w nim obite sztuczną skórą Carbon, podobnie jak nakładki dekoracyjne na desce rozdzielczej i panelach wykończeniowych drzwi. Wielofunkcyjna sportowa kierownica ma czarne przeszycia, a na skórzanym wykończeniu widnieje plakietka Monte Carlo. Standardem w tym wariancie jest również regulowane oświetlenie ambientowe LED.

Skoda Scala Facelift 2023 10

Skoda Scala Monte Carlo 2023

Zrównoważone materiały

Chcąc jeszcze bardziej ograniczyć emisję CO2 w trakcie produkcji swoich pojazdów, Skoda wykorzystuje w modelach Scala i Kamiq jeszcze więcej zrównoważonych materiałów pochodzących z recyklingu. Przy produkcji tapicerek, podłóg i dywaników wykorzystywane są naturalne i odnawialne surowce. Na przykład panele wykończeniowe drzwi są częściowo wytworzone z włókien konopi i kenafu, rodzaju hibiskusa. Pewną ilość tych włókien zawiera również podsufitka, co zwiększa jej wytrzymałość.

Pakiety wyposażenia i opcje indywidualne

Dodatkowe elementy wyposażenia są oferowane w postaci pakietów w kilku kategoriach. Pakiet Assisted Drive obejmuje Adaptive Cruise Control – adaptacyjny tempomat (ACC) i Adaptive Lane Assist – asystenta pasa ruchu. Z kolei Assisted Drive plus oferuje dodatkowo wsparcie systemu Side Assist. Pakiet Winter obejmuje funkcje ogrzewania kierownicy i przedniej szyby. Natomiast indywidualne opcje obejmują system alarmowy, hak holowniczy, podgrzewane tylne siedzenia, elektryczną regulację foteli oraz system nagłośnienia.

Skoda Scala Facelift 2023 11

Skoda Scala Monte Carlo 2023

Bezpieczeństwo: bogactwo systemów wspomagających i nawet dziewięć poduszek powietrznych

Skoda Scala i Skoda Kamiq należą do najbezpieczniejszych pojazdów w swoich klasach. Wysoki poziom bezpieczeństwa czynnego i biernego zapewnił obu modelom maksymalną ocenę pięciu gwiazdek w testach Euro NCAP. To wszystko dzięki karoserii o bardzo dużej sztywności skrętnej, nawet dziewięciu poduszkom powietrznym i szerokiej gamie zaawansowanych systemów wspomagania.

Skoda Scala i Kamiq chronią swoich pasażerów za pomocą licznych aktywnych i pasywnych systemów bezpieczeństwa, które przyczyniają się do zapobiegania wypadkom lub zmniejszania dotkliwości ich skutków. W konstrukcji obu modeli zastosowano dużą ilość specjalnie utwardzanej stali o wysokiej wytrzymałości. Zwiększa to bezpieczeństwo, a także zapewnia lepsze prowadzenie i wyjątkową trwałość. W razie wypadku pasażerów chroni nawet dziewięć poduszek powietrznych.

Standardowe wyposażenie pojazdów w Unii Europejskiej obejmuje poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera z przodu oraz poduszki powietrzne chroniące głowę i boczne poduszki powietrzne z przodu. Jako opcja dostępny jest pakiet bezpieczeństwa z poduszką powietrzną chroniącą kolana kierowcy, tylnymi bocznymi poduszkami powietrznymi oraz Crew Protect. System Crew Protect automatycznie domyka otwarte okna i napina przednie pasy bezpieczeństwa w przypadku nieuchronnej kolizji.

Skoda Kamiq Facelift 2023 8

Kamiq 2023

Szeroka gama systemów wspomagających

Dla modeli Scala i Kamiq Skoda oferuje szeroką gamę systemów wspomagania – niektóre z nich są kojarzone z pojazdami wyższych klas. W Unii Europejskiej standardowe wyposażenie obu modeli obejmuje Front Assist z funkcją monitoringu pieszych, Lane Assist i funkcję rozpoznawania znaków drogowych. Manoeuvre Assist wykorzystuje tylne czujniki parkowania do wykrywania potencjalnych przeszkód podczas manewrowania i automatycznie zatrzymuje pojazd w przypadku nieuchronnej kolizji. Hands-on Detection sprawdza w regularnych odstępach czasu, czy kierowca trzyma ręce na kierownicy i nadal panuje nad pojazdem. Side Assist, dostępny jako opcja, ostrzega przed autami zbliżającymi się od tyłu, na odległość do 70 metrów. Adaptive Cruise Control (ACC) i Adaptive Lane Assist są dostępne dla modeli Scala i Kamiq opcjonalnie. Ten ostatni system rozpoznaje również tymczasowe oznaczenia pasa ruchu, na przykład podczas robót drogowych i w razie potrzeby dokonuje aktywnych interwencji kierowania, aby pomóc utrzymać samochód na pasie ruchu.

Łączność: ekrany dotykowe w dwóch rozmiarach i bezprzewodowy SmartLink

Odświeżenie kompaktowych modeli Scala i Kamiq obejmuje również dalsze dopracowanie systemu Infotainment i funkcji łączności. Skoda Scala i Skoda Kamiq są teraz standardowo wyposażone w 8-calowy wyświetlacz cyfrowy, a jako opcja dostępny jest konfigurowalny wirtualny kokpit o przekątnej 10,25 cala. Wolnostojący, centralny ekran dotykowy ma teraz przekątną co najmniej 8,25 cala. Jeśli klient zamówi opcjonalny pakiet nawigacji, wyświetlacz osiąga przekątną aż 9,2 cala. Opcjonalnie dostępne są cztery porty USB-C o mocy wyjściowej 45 W do szybkiego ładowania urządzeń mobilnych, a nawet laptopów.

Skoda Scala Facelift 2023 12

Scala 2023

Wszystkie warianty Skody Scala i Kamiq są zawsze online. Cyfrowy wyświetlacz o przekątnej ekranu 8 cali jest teraz standardem. Opcjonalny wirtualny kokpit o przekątnej 10,25 cala oferuje różne układy i można go skonfigurować zgodnie z indywidualnymi preferencjami. System Skoda Infotainment ma wolnostojący centralny ekran dotykowy o przekątnej 8,25 cala i dwa przyciski obrotowe, a jego przód jest przeszklony. System oferuje cyfrowy odbiór radiowy (DAB), a także łączność Bluetooth do prowadzenia rozmów w trybie głośnomówiącym i przesyłania sygnałów audio ze smartfona. W standardzie znajdują się dwa porty USB-C o mocy 15 W i cztery głośniki.

Pakiet nawigacyjny i pakiety technologiczne dostępne jako opcje

System Infotainment można opcjonalnie rozszerzyć o dodatkowe pakiety. Pakiet nawigacji obejmuje 9,2-calowy wyświetlacz oraz możliwość sterowania systemem za pomocą cyfrowego asystenta głosowego Laura. Pakiet zawiera również Wireless SmartLink, radio internetowe i cztery dodatkowe głośniki. Mapy nawigacyjne są aktualizowane bezprzewodowo. Wersję wyposażenia Essence można rozbudować o pakiet technologiczny z czterema portami USB C, które umożliwiają również szybkie ładowanie urządzeń mobilnych, a nawet laptopów z mocą do 45 watów.

Skoda Scala Kamiq Facelift 2023 1 1

Wersja Selection dodaje automatyczną, przeciwodblaskową funkcję lusterka wewnętrznego. Pakiet Technology Plus oferuje również dodatkowy port USB-C na lusterku wewnętrznym – idealny na przykład do podłączenia kamery samochodowej – oraz Phone Box do indukcyjnego ładowania kompatybilnych smartfonów. Miłośnicy muzyki mogą wybrać opcjonalny system dźwiękowy Skoda wraz z subwooferem we wnęce na koło zapasowe.

Bezdotykowe otwieranie pokrywy bagażnika po raz pierwszy w segmencie A0

Podobnie jak wszystkie pojazdy Skody, modele Scala i Kamiq oferują typowe dla marki pomysły Simply Clever. Klasyki obejmują parasol w drzwiach kierowcy, uchwyt na bilet parkingowy na słupku A i skrobaczkę do szyb ze wskaźnikiem głębokości bieżnika w klapce wlewu paliwa. Po raz pierwszy w Skodzie w segmencie A0 dostępna jest funkcja bezdotykowego otwierania elektrycznej klapy tylnej. W odświeżonych modelach Scala i Kamiq znalazło się także miejsce na kilka nowych funkcji z innych modeli Skody. Dostępne są również opcjonalne pakiety prostych i wygodnych rozwiązań ułatwiających codzienne użytkowanie samochodów.

Skoda Scala Kamiq Facelift 2023 3 1

Charakterystyczne dla Skody pomysły Simply Clever to małe rozwiązania, które ułatwiają codzienne użytkowanie pojazdu. Należą do nich na przykład: parasolka w drzwiach kierowcy, uchwyt na bilet parkingowy na słupku A oraz skrobaczka do szyb ze wskaźnikiem głębokości bieżnika w klapce wlewu paliwa. Odświeżone modele Scala i Kamiq wyposażone zostały w kilka funkcji, które wcześniej były dostępne w innych modelach producenta. Na przykład bezdotykowe otwieranie klapy bagażnika jest po raz pierwszy dostępne w Skodzie z segmentu A0. Umożliwia ono kierowcom otwarcie opcjonalnej, elektrycznej klapy tylnej jedynie za pomocą ruchu stopy — jest idealne rozwiązanie, gdy np. niesiesz zakupy i nie masz wolnych rąk.

Skoda Scala Kamiq Facelift 2023 2 1

Źródło: Skoda