Odświeżona Skoda Superb wyposażona w najnowsze systemy bezpieczeństwa

Odświeżona Skoda Superb wyposażona w najnowsze systemy bezpieczeństwa15.06.2019
Pod koniec maja Skoda zaprezentowała udoskonalone modele z rodziny Superb. Samochody zachwycają nie tylko nowym wyglądem, ale także zastosowaniem najnowszych technologii z zakresu bezpieczeństwa.

Flagowy model po raz pierwszy wyposażony został w reflektory Full LED Top Matrix oraz szereg nowych systemów wspomagających kierowcę. Dodatkowo, gamę modeli z rodziny Superb uzupełnia samochód z napędem hybrydowym typu plug-in Superb iV, którego wprowadzenie oznacza wkroczenie marki w erę elektromobilności.

Udoskonalone systemy wspomagające kierowcę

Odświeżony Superb otrzymał najnowszą wersję tempomatu, który wykorzystuje obrazy z kamery umieszczonej na przedniej szybie oraz dane z systemu nawigacji, służące do wykrywania ograniczeń prędkości i łuków, a także automatycznie dostosowuje prędkość jazdy. Auto posiada również Emergency Assist, czyli funkcję nadzoru kierowania samochodem, która włącza się w przypadku, gdy kierowca przez dłuższy czas nie wykazuje żadnej aktywności, automatycznie kierując samochód na pobocze i zatrzymując go w trybie awaryjnym.

Skoda Superb
Skoda Superb

W tym celu system korzysta z asystenta pasa ruchu, asystenta parkowania oraz czujników systemu Side Assist, który wykrywa pojazdy znajdujące się w odległości aż do 70 m. Ponadto Skoda Superb oferuje również układ wspomagania hamowania awaryjnego Front Assist z proaktywnym systemem ochrony przechodniów. Wyświetlając odpowiedni komunikat na desce rozdzielczej oraz poprzez powiadomienie dźwiękowe, ostrzega on przed potencjalną kolizją, jednocześnie na początku łagodnie aktywując hamulce oraz automatycznie zmniejszając prędkość pojazdu, a w sytuacji awaryjnej natychmiast zatrzymując go.

Nowe systemy dla jeszcze bezpieczniejszego podróżowania hybrydową wersją Superb iV

Rodzinę Skody Superb uzupełnia model oznaczony symbolem iV. To pierwszy model Skody z napędem hybrydowym typu plug-in otwierający nowy elektromobilny rozdział w historii marki. Silnik benzynowy wraz z silnikiem elektrycznym zapewniają łączoną moc 160 kW (218 KM). Dzięki synergii obu jednostek, auto doskonale sprawdza się zarówno podczas miejskiej jazdy, jak i w dalekich podróżach, zachowując mobilność przyjazną dla środowiska.

Nowe systemy wspomagające, dostępne dla Skody Superb iV jeszcze bardziej podnoszą poziom bezpieczeństwa i komfort codziennej jazdy. Pierwszy z nich, asystent manewrowania z przyczepą Trailer Assist, umożliwia proste i bezpieczne parkowanie z przyczepą. Kierowca może wybrać kierunek i kąt cofania przyczepy używając przycisku do regulacji lusterek bocznych oraz na bieżąco go korygować. Następnie powinien delikatnie dodać gazu, a system samodzielnie wskaże kąt skrętu i pomoże wykonać manewr. Drugi z systemów, AREA VIEW, to zestaw kamer, które znajdują się w przedniej i tylnej części auta oraz w obudowach lusterek. Dzięki nim kierowca otrzymuje dostęp do panoramicznego widoku wokół pojazdu, który zobaczyć może na wyświetlaczu centralnym. Obraz 360° szczególnie ułatwia parkowanie i manewrowanie na wąskich uliczkach.

Skoda Superb
Skoda Superb Laurin&Klement

Innowacyjne reflektory Full LED Top Matrix

Nowa, odświeżona Skoda Superb to pierwszy model produkcyjny w ofercie marki wyposażony również w innowacyjne reflektory Full LED matrix. Oferują one możliwość dostosowania trybów oświetlenia dla różnych sytuacji na drodze i warunków pogodowych. Składają się z modułu LED dla świateł mijania i świateł drogowych, trzech kolejnych segmentów świateł drogowych, statycznego doświetlania zakrętów, wąskiej taśmy, również w technologii LED dla kierunkowskazów, świateł do jazdy dziennej i świateł pozycyjnych. Zaprojektowane na nowo światła przeciwmgielne z funkcją doświetlania zakrętów również wykorzystują cztery źródła światła LED.

Światła tylne Full LED obejmują dynamiczne kierunkowskazy z diodami świecącymi kolejno od wewnątrz na zewnątrz. Dzięki temu sygnalizowanie skrętu jest jeszcze lepiej widoczne. Dodatkowo innowacyjny system oświetlenia obejmuje drobne, przypominające igły, struktury wykorzystywane jako element animowanej funkcji Coming/Leaving Home, która automatycznie włącza i wyłącza segmenty reflektorów i świateł tylnych podczas wsiadania i wysiadania z samochodu.

Bezpieczeństwo i komfort to dla marki Skoda wartości priorytetowe. Dlatego też przy wprowadzaniu na rynek odświeżonej rodziny Skody Superb zadbano o wdrożenie udoskonalonych systemów asystujących. Klienci w Polsce już niebawem będą mogli poznać zalety odmienionego Superba, który będzie dostępny już w trzecim kwartale bieżącego roku. Wersja z napędem hybrydowym typu plug-in trafi natomiast do sprzedaży na początku 2020 roku.

Źródło: Skoda