Skoda rozpoczęła seryjną produkcję modelu SUPERB iV

Skoda rozpoczęła seryjną produkcję modelu SUPERB iV18.09.2019
Skoda rozpoczęła produkcję pierwszego auta marki z napędem hybrydowym typu plug-in. Pierwszy egzemplarz Skody Superb iV zjechał z linii produkcyjnej w fabryce zlokalizowanej w miejscowości Kvasiny.

Producent zainwestował ok. 12 milionów euro w kompleksowe przygotowanie fabryki do produkcji pierwszego w historii firmy zelektryfikowanego modelu. Wersje z napędem hybrydowym typu plug-in produkowane są na tej samej linii, na której powstają pozostałe modele Skody Superb z napędem spalinowym.

"Początek seryjnej produkcji Skody Superb iV to duży krok w kierunku przyszłości. W ciągu ostatnich kilku miesięcy wdrożyliśmy w fabryce w Kvasinach zmiany niezbędne do rozpoczęcia produkcji naszego pierwszego modelu z napędem hybrydowym typu plug-in. To ogromny sukces całego zespołu" – mówi Michael Oeljeklaus, członek zarządu Skoda Auto ds. produkcji i logistyki.
Skoda SUPERB iV
Skoda SUPERB iV

Początek nowej ery: pierwsza Skoda z napędem hybrydowym typu plug-in

W modelu Superb iV silnik benzynowy 1.4 TSI oraz silnik elektryczny zapewniają łączną moc 160 kW (218 KM). Akumulator litowo-jonowy wykorzystany w samochodzie ma pojemność 13 kWh, co pozwoli na pokonanie do 56 kilometrów przy zasilaniu wyłącznie energią elektryczną. W połączeniu z silnikiem benzynowym nowy SUPERB iV może przejechać do 930 km. Akumulator można wygodnie ładować przy wykorzystaniu zewnętrznego źródła energii elektrycznej. Gniazdo do podłączenia przewodu ładowania schowane jest pod klapką w atrapie chłodnicy. Skoda Superb iV może być również ładowana lub poziom naładowania może być utrzymywany dzięki wykorzystaniu silnika benzynowego i układu odzyskiwania energii z hamowania podczas jazdy.

Skoda SUPERB iV
Skoda SUPERB iV

Skoda z napędem hybrydowym typu plug-in będzie dostępna dla wersji wyposażenia Ambition oraz Style, a także dla wersji Sportline oraz Laurin&Klement. Nowy model pojawi się na polskim rynku na początku 2020 roku.

Skoda Auto zainwestowała około 12 milionów euro w dostosowanie fabryki w Kvasinach do produkcji pierwszego zelektryfikowanego modelu w historii marki. Zmodyfikowano, między innymi, nadwoziownię i halę montażową. Całkowitej przebudowie została poddana hala kontroli jakości: w ramach procesu produkcyjnego przeorganizowano miejsca pracy służące produkcji i uruchamianiu pojazdów. Ponadto w celu edukowania personelu w obszarze elektromobilności Skoda wybudowała w Kvasinach nowy ośrodek szkoleniowy, w którym do tej pory przeszkolono prawie 5 500 pracowników.

Skoda SUPERB iV
Skoda SUPERB iV

Dzięki zakrojonym na szeroką skalę inwestycjom Skoda Superb iV z napędem hybrydowym typu plug-in może być wytwarzana na tej samej linii produkcyjnej, co najnowsze wersje Skody Superb z napędami konwencjonalnymi. Poza odświeżoną wersją Superba w fabryce w Kvasinach produkowane są również dwa SUV-y marki Karoq i Kodiaq.

Źródło: Skoda Auto