Nowe centrum technologii Skoda Auto

Nowe centrum technologii Skoda Auto24.11.2006
Budowa nowego centrum jest częścią długofalowego planu rozwoju technologicznego oraz jednym z elementów strategii rozwoju biznesowego koncernu. Inwestycje stały się niezbędne, w związku z rozszerzeniem przez Skodę portfolio oferowanych modeli ...

Prezes Zarządu Grupy Volkswagen Bernd Pischetsrieder, Prezes Zarządu Skoda Auto Detlef Wittig, Członek Zarządu Skoda Auto Harald Ludanek odpowiedzialny za rozwój technologiczny oraz Petr Gandalovic, Minister Rozwoju Regionalnego w rządzie Republiki Czeskiej wzięli udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod nowe centrum technologii Skoda Auto, zlokalizowane w Mladá Boleslav. Budowa nowego centrum jest częścią długofalowego planu rozwoju technologicznego oraz jednym z elementów strategii rozwoju biznesowego koncernu. Inwestycje stały się niezbędne, w związku z rozszerzeniem przez Skodę portfolio oferowanych modeli (takich jak Skoda Roomster, który zdążyła już udanie zadebiutować na rynku, czy Skoda Yeti, której produkcja planowana jest w najbliższej przyszłości), ciągle zwiększającymi się technologicznymi i legislacyjnymi wymaganiami oraz coraz większymi oczekiwaniami klientów.

Nowe centrum technologii Skoda Auto 1 Komentując wydarzenie, Prezes Zarządu Grupy Volkswagen Bernd Pischetsrieder, powiedział: Koncern Skoda Auto poczynił ogromny postęp w ciągu ostatnich kilku lat, zarówno jeśli chodzi o rozwój swoich produktów, jakość oferowanych klientom samochodów, jak i ilość sprzedanych pojazdów. Udanie debiutująca na rynku Skoda Roomster jest czwartą linią modelową marki. Dodatkowo, poszczególne linie modelowe będą dostępne w nowych "wariantach", takich jak np. Skoda Octavia Scout czy Skoda Praktik. Chcąc kontynuować dotychczasowy kierunek rozwoju marki i nadal oferować zaawansowane technologicznie auta o najwyższej jakości, wzmocnimy dział rozwoju technologicznego Skody, włączając go do portfolio osiemnastu centrów rozwoju, zlokalizowanych na całym świecie i wyposażonych w najnowocześniejszą technologię.

Harald Ludanek, Członek Zarządu Skoda Auto odpowiedzialny za rozwój technologiczny powiedział: Grupa Volkswagen zamierza zainwestować łącznie 38 milionów euro w projekt mający na celu zwiększenie potencjału technologicznego Skody oraz wybudowanie nowego centrum technologii. Powierzchnia przeznaczona na tego typu działania ma być zwiększona o 70%. Ta inicjatywa wiąże się także z powstaniem nowych miejsc pracy, w szczególności dla inżynierów zajmujących się mechaniką i elektrotechniką oraz innych, wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Skoda Auto zamierza również zintensyfikować swoją współpracę z wybranymi uczelniami technicznymi w Czechach, z którymi już dziś prowadzimy różne projekty. Obejmują one m.in.: rozwój jednostek napędowych, aerodynamikę, rzeczywistość wirtualną oraz diagnostykę i testowanie elektroniki samochodowej.

Nowe centrum technologii zostanie zbudowane na terenach wykorzystywanych w przeszłości dla celów przemysłowo-magazynowych, obok dotychczasowych budynków działu rozwoju Skoda Auto.

Nowe centrum technologii Skoda Auto 2 Część starych zabudowań, które nie spełniają dzisiejszych wymagań, zostanie usunięte. Zaraz po ceremonii wmurowania kamienia węgielnego zaczną się prace nad instalacją pali, mających wspierać konstrukcję nowych budynków oraz przygotowaniem fundamentów budynków. Użycie pali było niezbędne ze względu na lokalizację inwestycji na terenach zagrożonych przez powódź. Dzięki zaprojektowaniu budynków w taki sposób, na najniższym poziomie uzyskano naturalną przestrzeń parkingową dla 300 samochodów (m.in. pojazdów testowych). Budowa zostanie ukończona w 2008 r. Następnie centrum zostanie wyposażone w odpowiednią technologię i zacznie swoją działalność w połowie 2009 r. W budynkach będą znajdować się biura, laboratoria i warsztaty. Do najważniejszych zadań centrum technologii należeć będzie praca nad elektroniką samochodową, komponentami elektrycznymi, elementami zawieszenia i napędu. Będzie się tu również wykonywać testy akustyczne, testy hałasu, symulacje nasłonecznienia, testy w klimatyzowanych komorach i tunelowe testy oświetlenia.

Oprócz wybudowania nowego centrum technologii, Skoda Auto zamierza zaadaptować i częściowo zmodernizować budynki oraz infrastrukturę używane dotychczas przez dział rozwoju technologicznego. Biura kierownictwa, a także pomieszczenia wykorzystywane przez działy projektowania nadwozi, rozwoju, prototypów, centrum designu, studio rzeczywistości wirtualnej oraz inne specjalistyczne komórki firmy pozostaną w niezmienionym kształcie. Dzisiejsze budynki działu rozwoju Škoda Auto oraz nowe centrum technologii będą połączone mostem.

Budowa nowego centrum technologii jest wielką szansą dla Skoda Auto, miasta Mladá Boleslav oraz całego regionu. Projekt zwiększa możliwości Skoda Auto, dzięki dostępowi do najnowszych badań i osiągnięć Grupy Volkswagen – znakomicie wpisuje się w ponad stuletnią tradycję tworzenia samochodów w Czechach. W rezultacie, Mladá Boleslav, rodzime miasto Skoda Auto, będzie posiadać w pełni rozwinięte centrum produkcji pojazdów z najwyższej klasy sprzętem i, w przyszłości, swoim wkładem w rozwój motoryzacji.

Źródło: Skoda Auto