Dziesięć lat serii Skoda Monte Carlo

Dziesięć lat serii Skoda Monte Carlo10.04.2021
Monte Carlo to dzielnica Księstwa Monako będąca symbolem prestiżu, elegancji i sportowych emocji. W słynnym rajdzie Skoda odniosła wiele znaczących sukcesów.

Dla upamiętnienia rajdowej tradycji marka już w 1936 roku zaprezentowała limitowaną edycję 70 pojazdów z nazwą Monte Carlo. 75 lat później firma powróciła do słynnej nazwy, wprowadzając w 2011 roku Skodę FABIA Monte Carlo dla klientów, którzy cenią sobie połączenie sportowego stylu życia i zwinnej miejskiej jazdy. Również czwarta generacja modelu FABIA, której premiera odbędzie się już wkrótce, będzie dostępna w wersji Monte Carlo.

W Rajdzie Monte Carlo, którego pierwsza edycja miała miejsce w 1911 roku, Skoda odniosła wiele znaczących sukcesów. W 1936 roku model Skoda POPULAR zajął drugie miejsce w swojej kategorii, zaś w 1977 r. Skoda 130 RS zajęła pierwsze i kolejne miejsce w swojej klasie.

W styczniu 2021 roku FABIA Rally2 evo po raz trzeci w ciągu ostatnich pięciu lat zwyciężyła w kategorii WRC2, kontynuując historię sukcesów marki w Rajdzie Monte Carlo. Z ponad 1250 zwycięstwami i licznymi tytułami zdobytymi w różnych krajach FABIA R5 jest obecnie najbardziej utytułowanym samochodem rajdowym na świecie.

Skoda
Skoda Scala Monte Carlo

Seria Monte Carlo, której wyróżnikami są czarne elementy nadwozia i sportowe akcenty we wnętrzu, jest nawiązaniem do rajdowej tradycji marki. Obecnie z znakiem Monte Carlo oprócz modelu FABIA, dostępne są również SCALA oraz KAMIQ.

- Poprzez wersję Monte Carlo kładziemy jeszcze większy nacisk na sportowy charakter naszych aut. Czarne detale, duże obręcze kół ze stopów lekkich i słynna nazwa nawiązują do naszych pojazdów rajdowych i odzwierciedlają dynamikę modelu. Projekt powstał z myślą o klientach, którzy doceniają sportowy charakter i emocjonujący design zorientowany na aktywny styl życia - podkreśla Oliver Stefani, Szef Designu Skoda AUTO.

Sportowy design i efektowne czarne wykończenie

Liczne czarne elementy nadwozia, takie jak lakierowana ramka grilla czy elementy stylistyczne zderzaków nadają serii Monte Carlo jeszcze więcej sportowego charakteru. W czarnym kolorze występuje również napis Skoda na tylnej klapie, który zastąpił centralnie umiejscowione logo oraz wykończenia lusterek i progów. Ponadto modele wyposażone są w czarne obręcze kół ze stopów lekkich ze specjalnym wzorem Monte Carlo.

Sportowe fotele i skórzane detale dla wyrafinowanego wnętrza

Wnętrze wersji Monte Carlo również otrzymuje sportowy charakter. Czerwono-czarne kubełkowe fotele z lepszym trzymaniem bocznym oraz regulacją wysokości wyposażone są w zintegrowane zagłówki i specjalną tapicerkę Monte Carlo. Deska rozdzielcza jest wzbogacona o charakterystyczne wykończenia wskaźników. Wielofunkcyjna sportowa kierownica pokryta jest perforowaną skórą z czerwonymi ozdobnymi szwami, tak samo jak wykończenie dźwigni zmiany biegów i dźwigni hamulca ręcznego. Dynamicznego charakteru nadają także chromowane wykończenia nawiewów powietrza, ozdobne nakładki na pedały, dywaniki tekstylne, nazwa modelu na progach i czarna podsufitka.

Źródło: Skoda