Skoda prezentuje wnętrza nowych generacji modeli Kodiaq i Superb

Skoda prezentuje wnętrza nowych generacji modeli Kodiaq i Superb29.08.2023
Choć na światowe premiery nowych generacji modeli Kodiaq i Superb musimy jeszcze trochę poczekać, Skoda prezentuje całkowicie przeprojektowane wnętrza pojazdów.

Zmiany dotyczą cyfrowego kokpitu, wyświetlacza head-up oraz centralnego ekranu systemu Infotainment. Dźwignia zmiany biegów DSG została przeniesiona na kolumnę kierownicy, a konsola środkowa oferuje teraz więcej schowków. Ponadto, obsługę samochodu ułatwiają inteligentne elementy Skoda Smart Dials. W trosce o środowisko Skoda wykorzystuje teraz w obu modelach tapicerkę wykonaną w 100% z poliestru pochodzącego z recyklingu.

- Wnętrza oferowane przez Skodę to synonim intuicyjności, prostoty, skupienia na kliencie oraz inteligentnych rozwiązań. Nasza najnowsza innowacja - Skoda Smart Dials, poszerzyła intuicyjne opcje kontroli nad funkcjami samochodu, łącząc najlepsze cechy obu światów: fizyczne sterowanie i cyfrowe wyświetlacze.
Nowe wnętrza modeli Kodiaq i Superb są teraz wyposażone w duży ekran, dźwignię zmiany biegów montowaną na kolumnie kierownicy oraz uporządkowaną konsolę środkową. W połączeniu te udoskonalenia tworzą bardzo przestronne i przytulne wnętrze, które nie tylko przyciąga wzrok, ale także jest niezwykle praktyczne – wyjaśnia Peter Olah, Kierownik Projektowania Wnętrz w Skoda Auto.
Skoda Superb 2024
Skoda Superb 2024

Innowacyjne funkcje dla jeszcze większego komfortu

Skoda przeprojektowała wnętrza obu nadchodzących modeli, uwzględniając w tym procesie udoskonalenia kierownicy, zestawu wskaźników, deski rozdzielczej i elementów dekoracyjnych. Po raz pierwszy dźwignia zmiany biegów obu modeli została umieszczona na kolumnie kierownicy, co czyni ją łatwo dostępną. Konsola środkowa uzyskała wyjątkowo czytelny i uporządkowany układ, dzięki czemu pasażerowie przednich siedzeń mogą cieszyć się dodatkową wolną przestrzenią.

Nowe modele Kodiaq i Superb oferują również wyświetlacz head-up, który uzupełnia 10,25-calowy Virtual Cockpit, a także większy niż kiedykolwiek (12,9 cala), centralny wyświetlacz Infotainment. W obu modelach debiutują również innowacyjne przyciski Skoda Smart Dials, zapewniające bardziej intuicyjne użytkowanie.

Skoda Smart Dials

Wraz z wprowadzeniem elementów Skoda Smart Dials, producent samochodów przenosi sprawdzone połączenie dotykowych i cyfrowych elementów sterujących na wyższy poziom. Poniżej ekranu systemu Infotainment znajdują się teraz trzy obrotowe przyciski z 32-milimetrowymi cyfrowymi wyświetlaczami.

Skoda Superb 2024
Skoda Superb 2024

Umożliwiają one szybki dostęp do wielu funkcji – ich zakres zależy od poziomu wyposażenia auta. Dwa zewnętrzne pokrętła dla kierowcy i pasażera z przodu sterują temperaturą wnętrza, ogrzewaniem i wentylacją foteli. Środkowa gałka kontroluje maksymalnie cztery różne funkcje, takie jak: głośność systemu Infotainment, prędkość wentylatora, kierunek nawiewu, inteligentna klimatyzacja, tryby jazdy i wielkość mapy. Środkowe pokrętło jest konfigurowane za pomocą menu systemu Infotainment, a funkcje przełącza się poprzez przytrzymanie wciśniętego przycisku.

Nowe praktyczne gadżety do codziennych wyzwań

Aby zapewnić pasażerom jeszcze wyższy komfort codziennych podróży, producent umieścił w kabinie nowe dodatki, takie jak Phone Box do szybkiego, indukcyjnego ładowania smarftona – a w przypadku modelu Kodiaq nawet dwóch – o mocy do 15 W oraz z funkcją aktywnego chłodzenia.

Dodatkowo pasażerowie mogą korzystać z czterech portów USB-C o mocy wyjściowej 45 W, a także wygodnego portu USB-C o mocy 15 W umieszczonego w lusterku wstecznym. Ponadto nowa Skoda Kodiaq dostępna jest z fotelami ergo z funkcją masażu. Pasażerowie tylnego siedzenia docenią również nowy schowek w tunelu środkowym.

Skoda Kodiaq 2024
Skoda Kodiaq 2024

W modelu Superb przeprojektowana kierownica, zestaw wskaźników i elementy dekoracyjne płynnie łączą się z ulepszonymi fotelami masującymi dostępnymi jako opcja. Obejmują one teraz dziesięć pneumatycznie sterowanych poduszek masujących i szeroki wybór programów, a także czterostopniową regulację podparcia odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Podobnie jak w modelu Kodiaq, wszystkimi funkcjami ogrzewania foteli, kierownicy, przedniej i tylnej szyby można wygodnie zarządzać za pomocą konfigurowalnego przycisku Heaters w menu klimatyzacji. Ekologiczne wnętrza nowych modeli

Skoda wykorzystuje przyjazne dla środowiska materiały do produkcji wszystkich tekstyliów wewnętrznych, a także do dwóch kultowych rozwiązań Simply Clever: parasola w drzwiach kierowcy i skrobaczki do lodu. Kontynuując koncepcję innych modeli marki, tradycyjne linie wyposażenia zostały zastąpione wnętrzami Design Selections.

W Skodzie Kodiaq klienci mogą wybrać wersję Loft, Lounge oraz ecoSuite w kolorze czarnym lub koniakowym, z tkaninami wykonanymi w 100% z poliestru pochodzącego z recyklingu. Skóra wykorzystywana w wariancie ecoSuite powstaje w przyjaznym dla środowiska procesie garbowania, z wykorzystaniem pozostałości po przetwarzaniu ziaren kawy.

W przypadku czwartej generacji modelu Superb wersja wyposażenia Essence obejmuje Design Selection Studio, a wersja Selection - Loft i Lounge, a także Suite w kolorze czarnym i koniakowym. Model L&K rozszerza ofertę o Design Selection L&K Suite – również w kolorze czarnym i koniakowym oraz skórą garbowaną przy użyciu odpadów z przetwarzania oliwek.

Źródło: Skoda