Światowa premiera czwartej generacji Skody Superb

Światowa premiera czwartej generacji Skody Superb07.11.2023
Światowa premiera czwartej generacji Skody Superb już za nami. Model kontynuuje tradycję marki prezentując przestronne i wyrafinowane wnętrza.

Nowa Skoda Superb dostępna będzie w sześciu wariantach napędowych, w tym po raz pierwszy jako miękka hybryda. Nowoczesne technologie i wykorzystane materiały zapewnią pasażerom jeszcze większy komfort.

"Skoda Superb jest flagowym modelem w gamie silników spalinowych naszej marki przez ponad 20 lat. W swojej czwartej generacji nadal będzie pełnić tę rolę, oferując jeszcze bardziej wyrafinowany design, wyjątkową przestronność i najnowocześniejsze technologie" – mówi Klaus Zellmer, prezes zarządu Skody.
Światowa premiera czwartej generacji Skody Superb
od lewej: Oliver Stefani - szef Skoda Design, Klaus Zellmer - prezes zarządu Skody, Martin Jahn - członek zarządu ds. sprzedaży i marketingu oraz członek zarządu ds. rozwoju technicznego Johannes Neft

Nowe kolory i więcej przestrzeni

Nadwozie modelu prezentuje nowy język projektowania Skody – Modern Solid. Klienci będą mogli wybierać spośród ośmiu odcieni, z których sześć pojawia się w ofercie marki po raz pierwszy. Są to Purity White oraz metaliczne odcienie: Pebble Silver, Ebony Black, Cobalt Blue, Carmine Red i Ice Tea Yellow.

Model oferuje więcej miejsca zarówno dla pasażerów, jak i na bagaż. Dostępne będą dwie opcje nadwozia: Combi i Liftback. Oba warianty są dłuższe i wyższe niż poprzednie wersje (o 40 mm i 5 mm w Combi, 43 mm i 12 mm w Liftbacku), co gwarantuje więcej przestrzeni nie tylko w obszarze nóg, ale i nad głową. W obu opcjach został powiększony także bagażnik – w nadwoziu typu Liftback będzie to 645 litrów pojemności (+20 litrów), a w Combi 690 litrów (+30 litrów).

Skoda Superb 2024

Wnętrze nowego modelu prezentuje aż siedem różnych opcji wystroju. Każda z nich tworzy przyjemny i stonowany klimat. Przy selekcji zastosowanych materiałów marka kierowała się zasadami zrównoważonego rozwoju.

Przykładowo, wszystkie tkaniny na siedzeniach i tapicerce drzwi są wykonane w 100% z poliestru pochodzącego z recyklingu. Z ekologicznych tworzyw zostały wykonane także skrobaczka do lodu i parasol w drzwiach, które po raz pierwszy pojawiły się właśnie w modelu Superb.

Praktyczność i zrównoważony rozwój

Nowa Skoda Superb jest jeszcze większa niż poprzednia generacja, a jej nadwozie wyróżnia się ulepszoną aerodynamiką. Współczynnik oporu powietrza wynosi 0,23 dla wersji Liftback i 0,25 dla Combi, co oznacza poprawę odpowiednio o 10% i 15%, tym samym przyczyniając się do zmniejszenia zużycia paliwa. Przód samochodu prezentuje nowy ośmiokątny grill i reflektory Matrix LED drugiej generacji, które zapewniają do 40% więcej światła niż pierwsza wersja. Koła mogą mieć średnicę do 19 cali.

Skoda Superb 2024
Skoda Superb 2024
Skoda Superb 2024

"Model Superb ukształtował język projektowania Skody, a jego czwarta generacja będzie to kontynuować. Charakteryzuje się wyraźnie zarysowanymi liniami, wyważonymi proporcjami oraz nowoczesną stylistyką. Udało nam się również znacząco ulepszyć aerodynamikę zarówno Liftbacka, jak i Combi, jednocześnie oferując pasażerom jeszcze więcej miejsca" – mówi Oliver Stefani, szef Skoda Design.

Model charakteryzuje się praktycznością pod względem przestrzeni i przechowywania, a także elementów sterujących. Tuż za kierownicą znajduje się 10-calowy kokpit, a na desce rozdzielczej umieszczony został ekran systemu Infotainment dostępny w dwóch rozmiarach: 10-calowy lub 13-calowy. Szczególną cechą nowej generacji są wielofunkcyjne inteligentne pokrętła, zapewniające szybki i łatwy dostęp do różnych funkcji, w tym regulacji klimatyzacji.

Skoda Superb 2024

Najnowocześniejsze technologie

Nowa Skoda Superb oferuje sześć opcji silnika. Po raz pierwszy model dostępny będzie w wersji miękkiej hybrydy z jednostką napędową 1.5 TSI o mocy 110 kW. Silnik benzynowy 2.0 TSI oferuje dwa warianty: 150 kW i 195 kW, tak samo jak diesel 2.0 TDI: 110 kW i 142 kW. Ostatnią opcją jest hybryda typu plug-in z jednostką 1.5 TSI, która umożliwi moc 150 kW (204 KM) i zasięg elektryczny ponad 100 kilometrów w cyklu WLTP. Ten rodzaj napędu dostępny jest jedynie w wersji Combi.

Skoda Superb 2024

Wszystkie warianty najnowszej generacji modelu Superb zapewniają automatyczną skrzynię biegów DSG z przełącznikiem na kolumnie kierownicy, a najmocniejsze silniki wysokoprężne i benzynowe są standardowo wyposażone w napęd na wszystkie koła.

Skoda Superb 2024

Szereg zaawansowanych systemów wspomagających kierowcę (takich jak: nowa generacja systemów wspomagania parkowania czy monitorowania martwego pola) ułatwi prowadzenie samochodu. Doskonałe wrażenia z jazdy dostarczy także opcjonalne zawieszenie adaptacyjne DCC Plus. Skoda zadbała również o najnowocześniejsze rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo, a nowy model Superb posiada aż dziewięć poduszek powietrznych, gwarantujących asekurację pasażerów w wymagających tego sytuacjach.


Źródło: Skoda