Scout na najdłuższej drodze świata

Scout na najdłuższej drodze świata06.08.2007
Dziesięć modeli Škoda Octavia Scout, siedemnaście dni, ponad 9 700 kilometrów – 4 sierpnia ruszył Scout Experience 2007, wyprawa najdłuższą drogą świata - z Moskwy do Władywostoku.

Celem imprezy jest sprawdzenie najbardziej "ekstremalnej" Škody w ekstremalnych warunkach. Przekraczając 11 stref czasowych uczestnicy wyprawy przejadą przez całą Rosję, napotykając po drodze na bardzo zróżnicowane warunki pogodowe i drogowe. Od raczej dobrej asfaltowej nawierzchni w Moskwie i okolicach, do szutru na odcinku Czita-Chabarowsk. Mimo tego, że Škoda jest obecna na rosyjskim rynku od początku XX w. po raz pierwszy zorganizuje imprezę na taką skalę.

Scout na najdłuższej drodze świata 1Wyprawa ma spopularyzować markę – w szczególności we wschodniej części Rosji, gdzie kierowcy preferują auta produkcji japońskiej, a świadomość marki Škoda jest niska. Na trasie zaplanowano kilka eventów dealerskich, które mają pomóc zwiększyć sprzedać lokalnym przedstawicielom koncernu rodem z Mlada Boleslav. Piękne rosyjskie miasta i niesamowita przyroda doskonale sprawdzą się jako tło podczas sesji fotograficznych – wyprawę dokumentować będą uczestniczący w niej przedstawiciele mediów.

Łącznie na trasę wyruszy 10 modeli Škoda Octavia Scout 2.0 FSI. Wybrano auta napędzane benzyną ze względu na brak w poszczególnych regionach Rosji stacji oferujących olej napędowy. Uczestnicy wyprawy to goście Škoda Auto, dziennikarze telewizyjni i prasowi (w tym z polski), przedstawiciele Škoda Auto Russia oraz osoby odpowiedzialne za organizację imprezy. W każdym z pojazdów podróżować będą 2, maksymalnie 3 osoby. Dwa auta mają przypisane specjalne role – jedno wozu telewizyjnego, drugie wozu technicznego, który będzie udzielał pomocy samochodom dołączającym do kolumny Scout Experience 2007 na poszczególnych odcinkach imprezy. Trasa przebiegać będzie od „zerowego” kilometra w Moskwie do „ostatniego” kilometra kolei transsyberyjskiej we Władywostoku. Oprócz specjalnej oprawy startu i mety imprezy zorganizowane zostaną eventy dealerskie połączone z konferencjami prasowymi w Samarze, Ufie, Czelabińsku, Jekaterynburgu i Nowosybirsku.

Škoda Octavia Scout, jedno z nielicznych aut w tej klasie oferowanych z napędem 4x4, jest standardowo wyposażona w ESP oraz innowacyjną funkcję DSR – podpowiedź ruchu kierownicą.

Scout na najdłuższej drodze świata 2Pojazdy biorące udział w wyprawie oprócz m.in. przednich i bocznych poduszek powietrznych, dwustrefowej klimatyzacji automatycznej Climatronic oraz reflektorów ksenonowych wyposażone zostaną w 16" stalowe obręcze kół (by uniknąć uszkodzeń w trudnym terenie), a niektóre z nich w bagażniki dachowe. Dodatkowo we wszystkich autach znajdą się m.in. zestaw pomocy technicznej (dodatkowe koło zapasowe i płyny samochodowe), apteczki, zapas jedzenia oraz sprzęt służący do komunikacji.

Sponsorami Scout Experience 2007 są: Matador, producent opon na których pojazdy pokonają trasę wyprawy; Shell dostarczający najwyższej klasy płyny samochodowe; firma Salomon, której ubrania chronić będą uczestników imprezy bez względu na strefę klimatyczną.

Trasa wyprawy:
4.08 Moskwa - Riazań - Penza
5.08 Samara
6.08 Ufa
7.08 Czelabińsk
8.08 Jekaterynburg - Tiumeń
9.08 Omsk
10.08 Nowosybirsk
11.08 Kemerowo - Krasnojarsk
12.08 Irkuck
13.08 Jezioro Bajkał
14.08 Ułan-Ude
15.08 Czita
16.08 Skoworodino
17.08 Błagowieszczeńsk
19.08 Chabarowsk
20.08 Władywostok

Źródło: Škoda