Skoda Octavia Scout dla TOPR

Skoda Octavia Scout dla TOPR26.07.2008
Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zasiedli właśnie za kierownicą najnowszej Octavii Scout. Skoda Auto Polska wspiera TOPR już od pięciu lat. W hangarze na lądowisku "Sokoła" w Zakopanem odbyło się ...

...uroczyste spotkanie przedstawicieli Skoda Auto z zespołem TOPR. Octavię Scout, jeden z najbardziej wszechstronnych modeli samochodów jakie produkuje Škoda, przekazał do użytkowania ratownikom Łukasz Zadworny, Członek Zarządu Skoda Auto Polska.

Skoda Octavia Scout dla TOPR 1 - Cieszymy się, że samochody przekazane w ramach naszej współpracy, mogły przyczynić się do zwiększania skuteczności jednej z najstarszych organizacji ratownictwa górskiego na świecie. Dla naszej firmy to wielki zaszczyt i powód do dumy - mówił Zadworny.

Škoda Octavia Scout - szósty samochód tej marki w barwach TOPR-u - będzie znakomicie służyła do wspierania działań ratowniczych w rejonie Tatr. Została zaprojektowana z myślą o wymagających użytkownikach, którzy potrzebują samochodu wykorzystywanego w trudnych warunkach terenowych, bezpiecznego i niezawodnego zarówno na bezdrożach, jak i na szosach. Octavia Scout sprawdza się w tej roli dzięki przemyślanym rozwiązaniom, które pozwoliły na stworzenie uterenowionej wersji najpopularniejszego na świecie modelu koncernu Škoda. Jednym z jego największych atutów jest system dołączanego przenoszenia napędu na cztery koła Haldex. Elastycznie reaguje on na warunki drogowe, automatycznie rozdzielając moc silnika na przednią i tylną oś, w odpowiednich proporcjach zależnie od przyczepności nawierzchni.

- To kolejne auto, które dostajemy od firmy Skoda Auto Polska - podkreśla Jan Krzysztof, naczelnik TOPR. - Będzie nam ono bardzo przydatne. Jak łatwo się domyślić, oprócz jazdy w typowo górskim terenie mamy wiele wyjazdów w mniej ekstremalne trasy, gdzie te samochody świetnie się spisują. Auto będzie wspomagać ratowników podczas zimowych dyżurów w stacjach narciarskich na terenie Podhala.

Skoda Octavia Scout dla TOPR 2 Warto też wspomnieć, że samochody Škoda z napędem 4x4 to nie tylko Octavia Scout, ale i Octavia Elegance 4x4 oraz Laurin&Klement 4x4, a jeszcze w tym roku pojawi się najnowsza premiera rynkowa - Nowa Škoda Superb w kilku wersjach silnikowych z napędem 4x4, w tym z silnikiem benzynowym 3,6 litra o mocy 260 KM. Ten segment rynku należy do bardzo obiecujących dla Skoda Auto Polska. Obecnie firma sprzedaje rocznie nawet 250 egzemplarzy samochodów z napędem 4x4, a w pierwszej połowie tego roku odnotowała ich sprzedaż na poziomie 136 egzemplarzy, niemal tyle samo ile w całym 2007 roku. Z kolei zapowiadany na przyszły rok model Yeti, pierwszy SUV koncernu Škoda, z pewnością będzie należał do jednej z najbardziej wyczekiwanych premier samochodowych 2009 roku. - Te auta z napędem na cztery koła sprawdzają się doskonale w naszych warunkach, dojeżdżają tam, gdzie możemy wysłać jedynie samochody terenowe - stwierdził Jan Krzysztof, naczelnik TOPR.

Ratownicy TOPR podkreślają, że mogą dobrze funkcjonować m.in. dzięki sponsorom. Teraz nie tylko ich wyszkolenie, ale i wyposażenie jest na najwyższym poziomie. - Mamy sprzęt porównywalny, a czasem nawet lepszy od naszych kolegów z innych krajów - mówi naczelnik Krzysztof.

Źródło: Skoda Auto Polska