Pierwsze oszczędności z zastosowania Eco Drivingu

Pierwsze oszczędności z zastosowania Eco Drivingu08.08.2008
Każdy z piętnastu kierowców floty IKEA w Polsce, biorących udział w programie pilotażowym Szkoły Auto odnotował oszczędności paliwa wynikające ze stosowania zasad ekojazdy. Program jest już na półmetku ...

Każdy z piętnastu kierowców floty IKEA w Polsce, biorących udział w programie pilotażowym Szkoły Auto odnotował oszczędności paliwa wynikające ze stosowania zasad ekojazdy. Program jest już na półmetku, a zaoszczędzone pieniądze zostaną przekazane na cele charytatywne.

Pierwsze oszczędności z zastosowania Eco Drivingu 1 W kwietniu Szkoła Auto i IKEA Poland rozpoczęły program pilotażowy, polegający na efektywnym zarządzaniu flotą przy wykorzystaniu zasad Eco Drivingu. Cztery miesiące temu odbyło się pierwsze szkolenie. - Przeprowadziliśmy wtedy test dobrych i złych nawyków oraz zapoznaliśmy kierowców szwedzkiego koncernu z zasadami ekojazdy w teorii oraz podczas jazd testowych - mówi Michał Kopeć, dyrektor Szkoły Auto. - W lipcu zgodnie z założeniami pilotażu kierowcy IKEA spotkali się ponownie z naszymi instruktorami. Przypomnieliśmy sobie zasady jazdy w stylu eko, sprawdziliśmy jak bardzo zapadła w pamięć wiedza z pierwszego szkolenia - dodaje Kopeć.

- Nasi kierowcy wypadli bardzo dobrze podczas testu teoretycznego, mimo, że pytania wymagały elastycznej interpretacji zasad ekojazdy - mówi Andrzej Granieczny, specjalista ds. Floty. - Przeprowadzony ponownie test nawyków pokazał, że potrafimy stosować zasady ekojazdy na co dzień, ale możemy i będziemy się starać być jeszcze lepsi - dodaje.

Podczas szkolenia Szkoła Auto przedstawiła analizę porównawczą poziomu spalania samochodów flotowych IKEA w analogicznych miesiącach - sprzed szkolenia - w kwietniu 2007 r. oraz tuż po pierwszym szkoleniu w kwietniu 2008 r. - Uczestnicy programu pilotażowego udowodnili, że szkolenie Eco Driving i stosowanie się do zasad ekojazdy przynosi wymierne efekty - w przypadku każdego z samochodów flotowych zanotowano oszczędność paliwa. Średnia liczona na wszystkich samochodach uczestniczących w szkoleniu wyniosła 15%.

- Po zakończeniu pilotażu 30% oszczędności wykazanych po półrocznym teście kierowców flotowych zostanie przekazane na cele charytatywne - do wskazanego przez IKEA domu dziecka lub fundacji - mówi Andrzej Granieczny, specjalista ds. Floty w IKEA. - Nasi kierowcy przyjęli tę propozycję z satysfakcją. Nie pierwszy raz zachęcamy naszych pracowników, aby brali odpowiedzialność za środowisko i lokalne społeczności. Jest to częścią strategii działań firmy z zakresu odpowiedzialności społecznej biznesu - dodaje.

Kolejne spotkanie kierowców IKEA ze Szkołą Auto, podsumowujące projekt zarządzania flotą, odbędzie się w październiku bieżącego roku.

Źródło: Skoda Auto Polska