Skodą po Kanarach?

Skodą po Kanarach?03.09.2008
Korzystając z wypożyczalni samochodów, czy zamawiając taksówkę podczas wakacji na Teneryfie lub Gran Canarii, z dużą doza prawdopodobieństwa możemy trafić na Skodę Fabia. Czeski koncern jest obecny na Wyspach Kanaryjskich już od 10 lat.

Kanary to dla koncernów samochodowych na pozór mało atrakcyjny rynek. Na siedmiu wyspach mieszkają dwa miliony ludzi – mniej niż w samej aglomeracji warszawskiej. Jednak ten przepięknie położony na krańcach Europy zakątek odwiedza rocznie aż 10 milionów turystów, którzy chętnie korzystają z wypożyczalni samochodów i usług korporacji taksówkowych. Jest więc zrozumiałe, że są one tutaj niezbędne i generują ponad 25% popytu na nowe auta.

Nic też dziwnego, że już od 10 lat Škoda Canarias, należąca do Grupy Domingo Alonso, staje w szranki z innymi markami w walce o tak ważnych klientów. Dzięki nim wielu z nich może zetknąć się z czeskimi samochodami w wakacyjnym nastroju i czerpać przyjemność z testowania ich wśród malowniczych krajobrazów, z górami i oceanem w słonecznej perspektywie.

Wielką zasługą pierwszego przedstawicielstwa handlowego Škody jest zdobycie silnej pozycji na trudnym, lokalnym kanaryjskim rynku. W 2007 roku Škoda Canarias sprzedała 1611 pojazdów. Udało się to sprawić mimo początkowego zupełnego braku znajomości czeskich samochodów przez tutejszych klientów.

Škoda Canarias musiała w dodatku stanąć do rywalizacji z silnymi, zadomowionymi tu wcześniej markami azjatyckimi, takimi jak Honda czy obecna od ponad trzech dekad Toyota. Ich sukces na rynku wynikał w dużej mierze ze statusu wolnego portu, jaki Wyspy posiadały przed wejściem Hiszpanii do Unii Europejskiej. Taki status stwarzał korzystne warunki handlowe, w tym niskie podatki i opłaty.

Najbardziej popularna na Kanarach jest Fabia w modelu hatchback, chętnie wybierana przez wypożyczalnie samochodów. Z kolei plasująca się na drugim miejscu Octavia została w zeszłym roku najlepiej sprzedającym się samochodem dla korporacji taksówkowych.

Warto wspomnieć, że na Wyspach Kanaryjskich z marką Škoda w taksówce lub wypożyczalni aut spotkało się także wielu turystów z Polski. Kanary należą do najchętniej wybieranych przez polskich klientów kierunków wakacyjnych wypraw. Podróżuje tam znacząca część z 200 tys. turystów przyjeżdżających z naszego kraju do Hiszpanii.

Domingo Alonso, do której należy Škoda Canarias, jest obecnie drugą najsilniejszą firmą motoryzacyjną na Wyspach Kanaryjskich – także dzięki sukcesom w sprzedaży czeskich samochodów. Posiada swoich przedstawicieli na pięciu z siedmiu Wysp Kanaryjskich, a także w afrykańskich enklawach Ceuta i Melilla, gdzie mieści się odpowiednio jej dziewięć i dwanaście przedstawicielstw. To firma ciesząca się ponad 50-letnią tradycją jednego z najstarszych importerów marki Volkswagen na świecie. Jest wyłącznym importerem samochodów Grupy Volkswagen również na Wyspach Zielonego Przylądka, w Wenezueli i na Kubie.

Źródło: Skoda Auto Polska