Skoda Fabia i Skoda Superb GreenLine już w Polsce

Skoda Fabia i Skoda Superb GreenLine już w Polsce23.09.2008
Skoda Auto Polska S.A. wprowadza teraz do oferty dwa modele w ekologicznej wersji GreenLine. Nowy Superb kosztuje 84 130 zł, Fabia GreenLine w wersji HB 53 000 zł, a w wersji combi 56 100 zł. Najnowsza linia samochodów Skody,...

...która właśnie pojawiła się w salonach, świadczy o ambicjach marki w dążeniu do aktywnej ochrony środowiska, wpisując się jednocześnie w ogólnoeuropejski trend proekologiczny. Modele w wersji GreenLine charakteryzują się oszczędnością w zużyciu paliwa oraz zmniejszoną emisją CO2 i szkodliwych substancji.

Skoda Fabia i Skoda Superb GreenLine już w Polsce 1 Dopłata do Fabii GreenLine w porównaniu z wersją Style, na której jest oparta, wynosi 4 200 zł. Wysokość dopłaty jest w tym przypadku związana m.in. z zastosowaniem w wersji ekologicznej silnika z filtrem cząstek stałych, który nie jest dostępny w klasycznej wersji Fabii. Z kolei dopłata do Superba Greenline w porównaniu z wersją Comfort wynosi 1 830 zł. - Zdajemy sobie sprawę, że dopóki w Polsce nie zostaną wprowadzone przepisy proekologiczne, istnieją wciąż wyraźne bariery popytu - mówi Tomasz Piasny, PR Manager Skoda Auto Polska S.A. - Jesteśmy zatem o krok przed decyzjami legislatorów i wprowadzamy na rynek artykuł, który mieści się w europejskich standardach produktu przyjaznego środowisku. Zamierzamy lobbować, aby stosowne przepisy weszły w życie, a póki co, naszą ofertę kierujemy głównie do Klientów flotowych, którzy posiadają świadomość proekologiczną, stać ich na odpowiednie inwestycje i wiedzą, jak znaczące oszczędności przynosi firmie ekojazda.

Różnice w odniesieniu do wersji standardowej Škody Fabia Style i Škody Superb Comfort związane są z obniżeniem wagi samochodu, poprawieniem aerodynamiki i podkreśleniem ekologicznego charakteru aut. Dlatego oba modele z serii Greenline posiadają kilka cech wspólnych: wykorzystanie 5-stopniowej przekładni manualnej z dłuższymi przełożeniami, obniżenie współczynnika oporu powietrza poprzez niższe zawieszenie (w Fabii o 15 mm w porównaniu z wariantem podstawowym, a w Superbie o 16 mm), zastosowanie spoilera na pokrywie bagażnika, montaż opon o niższym oporze toczenia oraz wyższym dopuszczalnym ciśnieniu powietrza wewnątrz. Zamiast koła zapasowego w bagażniku znajdziemy zestaw do naprawy opon.

Skoda Fabia i Skoda Superb GreenLine już w Polsce 2 Škoda Fabia w wersji GreenLine oferowana jest w dwóch rodzajach nadwozia - hatchback i combi z ekonomicznym silnikiem 1,4 TDI PD DPF/59 kW oraz manualną, pięciostopniową skrzynią biegów. W wyposażeniu standardowym posiada m.in. zamykane schowki w desce rozdzielczej, elektrycznie sterowane szyby i komputer pokładowy. Dodatkowo można doposażyć auto w klimatyzację automatyczną Climatronic, radio Dance z odtwarzaczem CD i MP3 oraz wejściem AUX IN, czy zdalnie sterowany zamek ze składanym kluczykiem. Dla wersji Combi dostępne są relingi dachowe w kolorze czarnym lub srebrnym. W Fabii Greenline zastosowano czternastocalowe obręcze kół ze stopów lekkich FUN i opony o niższym oporze toczenia Dunlop. Przednie reflektory przeciwmgielne otoczone zostały ramką w kolorze nadwozia w stylistyce "Corner". Fabia Greenline w obu wersjach nadwozia zużywa średnio 4,1 litra oleju napędowego na 100 km, natomiast emisja CO2 wynosi 109 g/km. Fabia GreenLine to najoszczędniejszy model, wyprodukowany dotychczas przez Škodę.

Superb Greenline został wyposażony w silnik wysokoprężny 1.9 TDI PD DPF/77 kW, współpracujący z 5-stopniową manualną przekładnią zmiany biegów. W wyposażeniu standardowym posiada między innymi klimatyzację Climatic, siedem poduszek powietrznych, ESP, czujniki parkowania z tyłu, elektrycznie sterowane szyby oraz radioodtwarzacz CD z dotykowym wyświetlaczem i zintegrowaną zmieniarką płyt. Dodatkowo można go doposażyć w asystenta parkowania, Climatronic czy biksenonowe reflektory przednie z adaptacją świateł ASF. Ponadto Superb w wersji ekologicznej posiada: komputer pokładowy z funkcją podpowiedzi właściwego przełożenia, tempomat, czteroramienną skórzaną kierownicę z pakietem skórzanym, schowek na parasol z parasolem i SUNSET - tylne szyby o większym stopniu przyciemnienia.

Źródło: Skoda Auto Polska