Skoda Auto ulepsza konstrukcję samochodów

Skoda Auto ulepsza konstrukcję samochodów20.11.2008
Do określania bezpieczeństwa samochodów marki Skoda, poza testami zderzeniowymi w warunkach laboratoryjnych, czeski koncern wykorzysta zachowanie się samochodów podczas wypadków.

W Dziale Rozwoju Technicznego firmy Škoda Auto powstał zespół specjalistów, którego zadaniem jest analizowanie wypadków z udziałem samochodów marki Škoda, które będą miały miejsce w północnych Czechach. - Badamy rzeczywiste wypadki po to, by zapobiec im w przyszłości lub przynajmniej maksymalnie ograniczyć ich skutki. Poszukujemy nowych możliwości tkwiących w samej konstrukcji samochodu, które pozwolą na minimalizację negatywnych skutków wypadków - wyjaśnia Eckhard Scholz, Członek Zarządu firmy Škoda Auto ds. rozwoju technicznego. - W związku z tym największą uwagę poświęcamy obecnie nie wytrzymałości samochodów podczas standardowych testów zderzeniowych, ale ich zachowaniu się w sytuacji rzeczywistych zderzeń - dodaje Scholz.

Skoda Auto ulepsza konstrukcję samochodów 1 Samochody techniczne wyposażone w sprzęt pomiarowo-rejestrujący najnowszej generacji będą interweniować w przypadku wypadków drogowych z udziałem samochodów marki Škoda nie starszych niż trzyletnie. Pod uwagę brane będą zdarzenia, w ramach których doszło do aktywacji poduszki powietrznej lub poszkodowani zostali pasażerowie. Zespół przeanalizuje także kolizje z pieszymi lub rowerzystami. Informacje na temat wypadków docierać będą do zespołu za pośrednictwem służb ratowniczych lub świadków i uczestników zdarzeń, korzystających z bezpłatnej linii telefonicznej.

Analiza wypadku składać się będzie z trzech zasadniczych części: technicznej (okoliczności zdarzenia, konkretne uszkodzenie samochodu oraz zachowanie się pojazdu podczas wypadku), medycznej (obrażenia odniesione przez pasażerów oraz możliwości ich uniknięcia w przyszłości) i psychologicznej (przyczyny wypadku w odniesieniu do zachowania i stanu kierowcy). Rezultaty tej analizy, wraz z wynikami standardowych testów wypadkowych, posłużą jako źródło danych, które zostaną wykorzystane do poprawy bezpieczeństwa czynnego oraz biernego produkowanych aktualnie pojazdów, jak również samochodów marki będących na etapie konstrukcji.

Skoda Auto ulepsza konstrukcję samochodów 2 Przy realizacji niniejszego przedsięwzięcia Škoda Auto korzystać będzie z doświadczenia oraz metodologii marek Volkswagen i Audi, które prowadzą podobne badania na niemieckich drogach i pochwalić się mogą konkretnymi wynikami. W ramach tego projektu Škoda Auto ściśle współpracuje z czeską policją, strażą pożarną i innymi odpowiednimi wydziałami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Transportu oraz Ministerstwa Zdrowia. - Jestem bardzo zadowolony z podjęcia tak niezwykłej inicjatywy przez firmę Škoda Auto, jak również z innych działań zmierzających do podniesienia bezpieczeństwa na drogach, np. ze wspierania przez firmę budowy placów zabaw, na których dzieci poznają zasady ruchu drogowego - mówi Martin Červíčk, Dyrektor Czeskiej Policji Drogowej. - Cieszy mnie, że nie tylko służby państwowe, ale także prywatna firma prowadzi działania mające na celu poprawę poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Doceniam także fakt, że producent troszczy się nie tylko o bezpieczeństwo pojazdów - dba także o to, by kierowcy prowadzili je ostrożnie - dodaje Martin Červíček.

W Polsce importer marki Škoda od pięciu lat prowadzi Szkołę Auto, która ma na celu podnoszenie wiedzy oraz kwalifikacji osób zasiadających za kierownicą i przeszkoliła już ponad 6 000 kierowców.

Źródło: Skoda Auto Polska