Studenci tworzą Skodę swych marzeń

Studenci tworzą Skodę swych marzeń31.12.2008
Skoda wyposażona w stylową spersonalizowaną karoserię? A może model czeskiego koncernu z czterema obrotowymi kołami pomagającymi kontrolować trakcję pojazdu? Takie wizje pojawiły się w głowach studentów czeskich i słowackich uczelni ...

...artystycznych, nagrodzonych w konkursie Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. Laureaci zyskali możliwość współpracy z najlepszymi projektantami Škoda Auto.

W konkursie zainspirowanym przez Škoda Auto wzięli udział studenci z kilku europejskich uczelni kształcących specjalistów zajmujących się wzornictwem przemysłowym. - Współpracowaliśmy już wcześniej z branżą motoryzacyjną, ale to pierwszy projekt realizowany wspólnie ze Škoda Auto - powiedział główny organizator konkursu, artysta Stefan Klein, kierownik Pracowni Projektów Transportowych w bratysławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Studenci tworzą Skodę swych marzeń 1 - Kilku naszych absolwentów pracuje dla marki Škoda i dlatego udało nam się nawiązać bardzo ścisłą współpracę z działem projektowym. Wspólnie wymyśliliśmy temat dotyczący Samochodu Marzeń, wychodząc poza zwykłą nostalgię do środkowoeuropejskiej marki - dodaje Klein. Wyjaśnia, że organizatorów konkursu interesowało, jak młodzież zinterpretuje zadany temat w odniesieniu do swego stylu życia, oczekiwań i marzeń. Twierdzi, że filozofia marki Škoda jest bardzo bliska studentom. - To nie przypadek, że hasło "przemyślane rozwiązania" symbolizuje cechy, dzięki którym marka jest łatwo rozpoznawalna. Tworzone przez nią projekty są przecież odzwierciedleniem prostoty, piękna i praktyczności - uważa Klein.

Jury interesowały projekty proste, funkcjonalne i zgodne ze stylem produkcji Škoda Auto. Eksperci nagrodzili dwiema równorzędnymi nagrodami Dalibora Pantůčka z Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie oraz Michala Vlčka i Marka Kedziersky'ego z Akademii Sztuk Pięknych w Pradze. - Szczególnie podobał nam się stylowy kształt karoserii zaprojektowany przez Pantůčka, zainspirowany linią wzorniczą modeli Škody, ale bardzo innowacyjny, z karoserią, za pomocą której użytkownik może nadać samochodowi osobisty charakter poprzez zastosowanie wymiennych elementów - powiedział członek jury, Peter Olah z działu projektowania Škoda Auto. - W przypadku pary studentów z Pragi, ciekawy wydał nam się ogólny pomysł kontroli nad samochodem dzięki czterem kołom obrotowym.

Studenci tworzą Skodę swych marzeń 2Ponadto pomysł tych laureatów doskonale nadaje się do zastosowania w tanim, a ekologicznym samochodzie, który pomimo to zachowuje sportowy charakter - dodaje Olah. Trzecie miejsce zdobył Michal Žák z Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. Zaprojektował pojazd o futurystycznym, dynamicznym kształcie, który świetnie sprawdza się na dalekich trasach. Jednocześnie dzięki innowacyjnej modyfikacji jego geometrii można go bez problemu parkować w centrum miasta.

Zwycięzcy zyskali okazję odbycia stażu w centrum projektowania Škoda Auto w Mladá Boleslav. - Liczymy, że dzięki konkursowi będziemy mieli wiele korzyści. Poznaliśmy talent młodych projektantów, którzy pewnego dnia mogą rozpocząć u nas pracę - powiedział były Główny Projektant Škoda Auto, Jens Manske. - Nie mniej ważny jest fakt, że nawiązaliśmy również bieżącą współpracę z artystycznymi szkołami wyższymi. Ich studenci będą odbywali regularne, codzienne praktyki w dziale projektowania. Nam zagwarantuje to dostęp do inspirujących pomysłów i świeże spojrzenie na aktualne trendy w projektowaniu samochodów - dodaje Manske.

Źródło: Skoda Auto Polska