Skoda nagradzana w europejskich plebiscytach

Skoda nagradzana w europejskich plebiscytach06.01.2009
Rok 2008 był bardzo pomyślny pod względem nagród przyznanych poszczególnym modelom marki Skoda. Najnowszym osiągnięciem są cztery tytuły zdobyte w niemieckim plebiscycie Auto Trophy oraz nagroda dla samochodu roku w Estonii dla modelu Superb.

Warto dodać, że pierwszym trofeum zdobytym w 2008 r. przez czeski koncern był tytuł Najpiękniejszego Samochodu dla Nowej Škody Superb podczas Auto Moto Show w Katowicach - największej polskiej wystawy dla miłośników motoryzacji.

Najświeższe wyróżnienia dla wszystkich modeli Škody wiążą się z plebiscytem Auto Trophy. Przeprowadził go już po raz jedenasty niemiecki magazyn "Auto Zeitung". W tym roku ponad sto tysięcy czytelników oraz użytkowników Internetu głosowało na swoich ulubieńców w trzydziestu jeden kategoriach. Model Superb zwyciężył zdobywając 26,1% głosów w kategorii samochodów zagranicznych "z górnej półki". Na dalszych miejscach uplasowały się Jaguar XF (12,6%) i Chrysler 300C (11,5%). W kategorii zagranicznych minivanów największą liczbę głosów (18,1%) otrzymał model Roomster, pokonując Mazdę 5 (11,2%) oraz Citroena C4 Picasso (10,7%).

Skoda nagradzana w europejskich plebiscytach 1Dzięki 15% głosów również model Octavia zajął pierwsze miejsce w kategorii zagranicznych samochodów kompaktowych, wyprzedzając Volvo S40 (9,3%) i Lancię Delta (8,2%). Z kolei Škodę Fabia Combi wyróżniono jako samochód z najkorzystniejszą ceną, co uplasowało ją przed Dacią Logan MCV.

Nowa Škoda Superb już wcześniej otrzymała Złotą Kierownicę, przyznaną przez niemieckie pismo "Bild am Sontag", a także tytuł Samochodu Roku na Łotwie i w Estonii. Inne wyróżnienia to Samochód Firmowy 2008 w Niemczech w kategorii samochodów klasy wyższej i zagranicznych albo czeski Technobest 2008 za system TwinDoor.

Innym modelom Škody wiodło się równie dobrze. W ankiecie na Najlepsze Samochody w Niemczech Fabię uznano za najlepiej sprzedający się samochód zagraniczny. W podobnym głosowaniu w Czechach model Fabia został generalnym zwycięzcą w kategorii Małych Samochodów, wyróżniono w nim także modele Octavia, Roomster i Superb. Škoda Fabia zdobyła tytuł Samochodu Roku 2008 na Ukrainie w kategorii Małych i Średnich Samochodów oraz wyróżnienie za najlepszy stosunek jakości do ceny. Najchętniej odwiedzany portal motoryzacyjny w Polsce, www.mojeauto.pl, w marcu 2008 ogłosił ją Internetowym Samochodem Roku za rok 2007. Kolejny splendor przyniosła Fabii prestiżowa nagroda Red Dot Design.

Model Octavia Combi został Samochodem Roku 2008 w głosowaniu zorganizowanym przez SAE China i China Auto News, jednym z najbardziej prestiżowych ankiet w przemyśle chińskim. Czytelnicy magazynu "Auto Bild Allrad" uznali Škodę Octavia 4x4 za najlepszy samochód terenowy roku. Model Octavia został uznany także za Samochód Roku 2008 w głosowaniu Auto Express Drive Power, a jej wersja Combi za Samochód Firmowy 2008 w Niemczech, w kategorii samochodów klasy wyższej-średniej i zagranicznych.

Konkursowe wyróżnienia dotyczyły także samej marki Škoda. Czytelnicy szwajcarskiego magazynu "auto-illustrierte" po raz ósmy z rzędu uznali ją najlepszą w kategorii stosunek jakości do ceny.

Źródło: Skoda Auto Polska