Jaka będzie Skoda za 80 lat?

Jaka będzie Skoda za 80 lat?13.01.2009
Francuski projektant Vivien Martinage pracujący dla Skoda Auto przedstawił futurystyczne wizje modeli Roomster i Superb - tak jak mogłyby wyglądać w 2088 r. Miałyby one wykorzystywać m.in. siłę wiatru, elektryczność statyczną, ...

...nanotechnologię i zmiennokształtność karoserii. Z okazji osiemnastej rocznicy rosyjskiego magazynu poświęconego sportom motorowym "Za ruljom" przedstawiciele różnych marek samochodowych stworzyli serię szkiców pokazujących, jak ich pojazdy będą wyglądały w roku 2088.

Jaka będzie Skoda za 80 lat? 1Wersje samochodów Roomster i Superb na rok 2088 są dziełem francuskiego projektanta Viviena Martinage'a z ośrodka badawczego Škoda Auto w Česana. Według projektantów w świecie, którego populacja sięgnie 12 miliardów, ludzie będą żyli w gigantycznych miastach lub przeciwnie - na wsi, w znacznym od nich oddaleniu. Technologia będzie wykorzystywana bardziej efektywnie niż dotychczas; będzie przyjaźniejsza, łatwo dostępna i pomoże człowiekowi żyć w harmonii z przyrodą. Ekologia stanie się wielką rewolucją następnych 80 lat. Ludzie nauczą się chronić przyrodę i rozwijać nową gospodarkę opartą na odpowiedzialnym korzystaniu z zasobów naturalnych. Wzornictwo ekologiczne wprowadzi nowe kształty zainspirowane organicznymi i symbiotycznymi formami. Ewolucja ta obejmie także samochody. Škoda zaprojektowała dwa pojazdy ilustrujące tę wizję 2088 r.

Pierwszy z nich, Škoda Superb rok modelowy 2088, to projekt specjalnie dla ludzi mieszkających na wsi oraz dla tych, którzy wybierają się w długie podróże. Górna część stworzona została z materiałów nanotechnologicznych. Kształt samochodu dostosowuje się podczas jazdy do ruchów powietrza, zatem współczynnik oporu powietrza jest bardzo niski. Kluczowa cecha silnika, zbudowanego z materiałów nadprzewodzących, sprawia, że samochód lekko unosi się w powietrzu wskutek działania magnetycznego pola Ziemi. Samochód ten, podobnie jak wszystkie okręty w 2088 r., wprawiany jest w ruch przez specjalne żagle.

Jaka będzie Skoda za 80 lat? 2 Nowy Roomster, drugi z samochodów zaprojektowanych na 2088 rok, to miejski pojazd przeznaczony do poruszania się na krótkich dystansach i w celach biznesowych. Jego styl jest wynikiem inspiracji zaczerpniętej ze świata ryb. Podobnie jak wersja Superb, ten samochód także lekko unosi się nad ziemią, wykorzystując wspomniany już mechanizm. Jego powierzchnia stworzona została z naturalnych włókien wełnianych, co prowadzi do powstawania elektryczności statycznej. Gdy dochodzi do kontaktu z wodą, elektryczność ta staje się siłą napędową pojazdu. W kontakcie z powietrzem, tylna część Roomstera zagina się i napędza samochód, działając podobnie jak rybi ogon. Dzięki nanotechnologii samochód ten jest bardzo lekki, trwały, wytrzymały i bezpieczny dla pasażerów.

Źródło: Skoda Auto Polska