Koncepcyjne Fabie w Genewie

Koncepcyjne Fabie w Genewie09.03.2009
Podczas trwającego właśnie Geneva Motor Show koncern Skoda Auto zaprezentował dwie koncepcyjne wersje popularnego modelu Fabia. Są one skierowane do klientów młodych duchem, którzy nie boją się podejmować niekoniunkturalnych decyzji ...

...w życiu i dobrze wiedzą co jest dla nich najlepsze. Całkiem nowego wyrazu zaprezentowanym modelom koncepcyjnym nadają z zewnątrz kolorystyka, wykorzystanie barwnych kontrastów, dynamiczna linia kół, elementy ochronne nadwozia oraz dyskretne aplikacje graficzne.

Koncepcyjne Fabie w Genewie 1Komponując indywidualne wnętrze można wybierać spośród kilku rodzajów foteli oraz rozmaitych odcieni, materiałów i faktur deski rozdzielczej. Modele te bazują na seryjnie produkowanym modelu Škoda Fabia i nawiązują do znanych wcześniej linii usportowionej RS i uterenowionej Scout samochodów czeskiego koncernu. W przyszłości Škoda Auto ma zamiar zaprezentować kolejne modele koncepcyjne wykorzystujące idee zaprezentowane na tegorocznym Salonie samochodowym.

Pierwszy z prezentowanych w Genewie modeli koncepcyjnych to zawadiacka Fabia – nieduży miejski samochód kojarzący się ze sportami motorowymi – nawiązujący swym charakterem do samochodów rajdowych albo wyścigowych. W tym modelu najbardziej rzuca się w oczy odważne zestawienie barwy czerwonej i czerni zarówno w designie zewnętrznym jak i wewnętrznym.

Krwistoczerwony kolor karoserii kontrastuje z czarnym dachem, lusterkami bocznymi a także przyciemnianym wnętrzem reflektorów i obręczami kół ze stopów metali lekkich oraz oksydowanym na ciemno grillem na froncie auta. Wewnątrz sportowego charakteru nadaje specjalnie dobrana faktura kokpitu. I tutaj dynamiczny design podkreśla zestawienie czerwonych i czarnych elementów – skórzana kierownica, specjalnie zaprojektowane sportowe fotele wyściełane skórą i skórzane obicia drzwi.

Koncepcyjne Fabie w Genewie 2Czerwone elementy rozmieszczone na kierownicy, przekładni skrzyni biegów i drążku hamulca ręcznego zostały wykonane z perforowanej, luksusowej skóry nappa.

Drugi z modeli koncepcyjnych oparty o wersję hatchback Škody Fabia to samochód będący idealnym towarzyszem w miejskiej dżungli. Jego stylistyka nawiązuje do Fabii Scout i Octavii Scout – wykorzystujących wersje kombi najpopularniejszych w Polsce modeli, oraz Roomstera Scout. Terenowego charakteru zewnętrznemu designowi tego modelu koncepcyjnego dodają elementy karoserii w kolorze srebrnym, czarne relingi dachowe i specjalnie zaprojektowane obręcze kół ze stopów lekkich. Elementy te idealnie komponują się z pastelową zielenią lakieru bryły nadwozia.

Zestawienie tych dwóch barw wykorzystane jest także w wewnętrznym designie auta. W desce rozdzielczej może zachwycić precyzyjnie dobrane zestawienie koloru zielono-oliwkowego i czarne elementy wykonane ze skóry. Również wzornictwo i kolor foteli kojarzy się ze stylistyką offroadową. Naturalna skóra nappa pokrywająca dźwignię zmiany biegów i drążek hamulca ręcznego dodaje wnętrzu wrażenia ekskluzywności.

Źródło: Skoda Auto Polska