Skoda w raporcie Dekra 2009

Skoda w raporcie Dekra 200919.03.2009
W niemieckim rankingu awaryjności DEKRA 2009 Škoda Octavia została uznana za najbardziej niezawodny pojazd w klasie kompaktów, a także zaklasyfikowana do liderów jakości w klasyfikacji generalnej.

Jak poinformował Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, Škoda Octavia uzyskała znakomite rezultaty w najnowszym badaniu awaryjności przeprowadzonym przez niemiecką firmę rzeczoznawców samochodowych DEKRA. W 78,5% przypadków przeszła przeglądy techniczne bez wykazania poważnych usterek, podczas gdy średni wynik dla samochodów w klasie kompaktów (przebieg od 100 000 do 150 000 km) wynosi w tej kategorii eksploatacyjnej 54,6%. Tym samym Octavia zdecydowanie pokonała konkurencję, plasując się na pierwszym miejscu przed Fordem Focusem i Volkswagenem Golfem V, Jettą, Golfem Plus.

Octavia zdecydowanie zagroziła konkurencji także w dwóch pozostałych kategoriach eksploatacyjnych rankingu DEKRA. W kategorii samochodów o przebiegu do 50 000 km aż 92,7% egzemplarzy Octavii przeszło przeglądy techniczne, nie wykazawszy poważnych usterek (średni wynik dla aut w tej klasie to 87%), natomiast w rankingu pojazdów o przebiegu od 50 000 do 100 000 km Škoda Octavia osiągnęła trzeci najlepszy wynik zestawienia. Aż 84% samochodów tego modelu nie wykazało poważnych usterek podczas przeglądów, podczas gdy średnia dla aut tej klasy wynosi 69%. Z tak dobrym wynikiem Octavia uplasowała się tuż za Volkswagenem Golfem V, Jettą, Golfem Plus i Mazdą 3.

Nowością w tegorocznym raporcie awaryjności DEKRA jest kategoria „Najlepsze we wszystkich klasach przebiegu”. Klasyfikują się do niej modele, które przez długi okres eksploatacji notują najmniejszą liczbę awarii, odznaczając się jednocześnie długoterminowo bardzo wysoką jakością. Ich lista w tym roku przedstawia się następująco:
1. Audi A6 (klasa wyższa średnia/wyższa): procentowo liczba egzemplarzy bez stwierdzonych usterek wynosi 87,5%;
2. BMW serii 7 (klasa wyższa średnia/wyższa): 86,5%;
3. BMW serii 5 (klasa wyższa średnia/wyższa): 85,6%;
4. Škoda Octavia (kompakty): 85,1%;
5. Ford Focus (kompakty): 85,0%;(BREAK} 6. Volkswagen Golf V, Jetta, Golf Plus (kompakty): 85,0%;
7. Audi A4 (klasa średnia): 83,4%;
8. Toyota Avensis (klasa średnia): 83,0%;
9. Audi A3 (kompakty): 82,8%;
10. Mercedes-Benz klasy E (klasa wyższa średnia/wyższa): 82,2%.

W ogólnym podsumowaniu Škoda Octavia zajęła zatem wysokie czwarte miejsce z łącznym wynikiem 85,1%. Jest to jedyny model swojego segmentu, który zajął tak wysoką pozycję. W pierwszej trójce znalazły się wyłącznie marki premium jak Audi i BMW, których modele reprezentowały klasę wyższą bądź wyższą/średnią.

Niemiecka DEKRA chwali wysoką jakość wykonania, która charakteryzuje zarówno model pierwszej generacji – Octavię Tour, jak i dwa kolejne pokolenia tego znakomitego modelu – dostępną od 2004 r. Octavię, która po przeprowadzonych w zeszłym roku spektakularnych zmianach wizerunkowych i technologicznych jest znana jako Nowa Octavia. {}AKAPIT – Wraz z wydłużającym się okresem eksploatacji auto czeskiej marki sukcesywnie uzyskuje coraz lepszy wynik na tle średnich notowań awaryjności dla pojazdów w tym segmencie rynku – podkreślają niemieccy specjaliści. Pod tym względem Octavia wypada nawet lepiej od „siostrzanego” VW Golfa.

Najnowszy raport DEKRA został oparty na danych zgromadzonych podczas ok. 15 mln przeglądów samochodów przeprowadzonych na stacjach serwisowych w ciągu ostatnich 2 lat. Podobnie jak poprzednio, niemieccy specjaliści z DEKRA przedstawili wyniki pomiarów awaryjności aut w oparciu o ilość przejechanych kilometrów, a nie ze względu na wiek pojazdów. Dzięki takiemu ujęciu, ranking DEKRA 2009 ma być jeszcze cenniejszym i bardziej wiarygodnym źródłem informacji dla użytkowników motoryzacji.

Źródło: Skoda Auto Polska