Urodzinowa Octavia

Urodzinowa Octavia04.05.2009
Naszą opowieść można by zacząć od słynnego "dawno, dawno temu". Dawno, bo aż pół wieku temu pojawiła się pierwsza odsłona jednego z najbardziej popularnych samochodów w Polsce - dobrze dziś znanej Octavii. I chociaż w niewielkim stopniu ...

..przypominała dzisiejszą wersję tego modelu, to sprawiała ówczesnym użytkownikom wiele radości i często znajdowała swoje miejsce w ich garażach.

Octavia, rocznik 1959, ma wszystkie elementy auta muzealnego. Jeździ świetnie i niezwykle głośno, rozwijając maksymalną prędkość 110 km/h przy dostępnych czterech biegach.

Urodzinowa Octavia 1Auto o twardym zawieszeniu i niezbyt czułej kierownicy, jak się później okazało, było symbolicznym prototypem całej linii niezwykłych samochodów - od ósmego modelu czeskiej Škody nazwanych Octavią.

Na następcę trzeba było poczekać ponad 20 lat po tym, jak w 1971 r. zakończyła się produkcja pierwszej Octavii. Dzięki braterstwu Škody z Grupą Volkswagena i możliwości wykorzystania sprawdzonych podzespołów, nieco zapomniana nazwa modelu Škody na dobre zagościła w motoryzacyjnym słowniku. Co więcej - jest w nim do dziś. Wyprodukowana 13 lat temu Octavia pierwszej generacji nadal gości w salonach dealerskich. Nazwę Octavia Tour zyskała z czasem, dla odróżnienia od swojej młodszej siostry, która od 2004 r. kontynuuje tradycję pełnego sukcesów rozwoju tej linii modelowej.

Druga generacja Octavii zrobiła na rynku prawdziwą furorę - eleganckie auto z klasą o świetnej konstrukcji i bardzo bogatym wyposażeniu. Z roku na rok potwierdza swoją jakość i trwałość, plasując się w czołówce kolejnych testów awaryjności. Była przebojem na rynku flotowym i znakomicie służyła wielu znanym oraz lubianym osobom. Nawet Jacek - główny bohater spotu reklamowego Škody Octavia, wiedział co dobre.

Urodzinowa Octavia 2 Dzisiaj wielu kierowców nie zamieniłoby swojej Škody Octavia na żaden inny samochód. Od kwietnia tego roku ma ona całkiem nowe oblicze, którym kolejny raz wpisuje się w najlepsze standardy designu i bezpieczeństwa. "Pięćdziesięciolatka" zachwyca świeżością linii, przestrzenią wnętrza, komfortem prowadzenia i nowościami. W jej najnowszej historii dobrze znamy także usportowioną wersję RS oraz uterenowionego Scouta, które właśnie przedstawiły swoją nową twarz.

W dniach 27-28 kwietnia w Karlovych Varach, znacząca grupa dziennikarzy motoryzacyjnych z Polski miała możliwość odbycia jazd zarówno modelami historycznymi jak i dostępnymi obecnie w ofercie Škody.

Octavia występuje w wersji nadwoziowej limuzyna lub kombi, z napędem na jedną lub obie osie, w wersji Tour, Octavia, RS i Scout. Do tej pory na zakup tego modelu zdecydowało się ponad 2 mln klientów na całym świecie.

Źródło: Skoda Auto Polska