Funkcja Off-road Skody Yeti

Funkcja Off-road Skody Yeti20.08.2009
Funkcja Off-road jest standardowym wyposażeniem we wszystkich wersjach modelu Yeti z napędem 4x4. Funkcję włącza się wciskając przycisk znajdujący się na konsoli centralnej. Zwiększa ona bezpieczeństwo i ułatwia jazdę po nieutwardzonych drogach.

Škoda Yeti to samochód, który dobrze radzi sobie w terenie:
- zdolność do pokonywania wzniesień o nachyleniu do 29 stopni
- prześwit: 180 mm
- głębokość brodzenia: 400 mm.

Krótkie zwisy z przodu i z tyłu poprawiają parametry terenowe i ułatwiają manewrowanie samochodem, a powiększony o 30 mm rozstaw kół tylnych w stosunku do przednich wpływa pozytywnie na prowadzenie auta.

By ułatwić pokonywanie trudniejszego odcinka terenowego, Yeti jako pierwszy samochód Škody jest wyposażony w inteligentną funkcję regulacji pracy silnika i hamulców zwaną Off-road.

Funkcje Off-road
Aktywację systemu Off-road sygnalizuje lampka kontrolna w zestawie wskaźników. Jeśli silnik zgaśnie na mniej niż 30 sekund, po jego ponownym uruchomieniu funkcja pozostaje aktywna.

Funkcja Off-road Skody Yeti 1

Wspomaganie ruszania pod górę
Ułatwia ruszanie na stromym podjeździe poprzez ograniczenie maksymalnych obrotów do 2 500 obr./min. Zapobiega nadmiernemu buksowaniu kół podczas ruszania, a dostosowana charakterystyka pedału gazu pozwala docisnąć go do maksimum.

Asystent zjazdu
Automatycznie utrzymuje stałą prędkość zjazdu kontrolując każde koło niezależnie. Funkcja działa przy nachyleniu zbocza większym niż 10%. Zjeżdżając, kierowca może skupić się tylko na obraniu właściwej drogi zjazdu. Działa na biegach 1, 2, 3, neutralnym oraz wstecznym przy prędkości do 30 km/h.

ABS Off-road
Skraca drogę hamowania na sypkich nawierzchniach, pozwala by materiał nawierzchni gromadząc się przed kołem utworzył rodzaj klina, który wzmacnia efekt hamowania. System działa przy prędkości do 50 km/h.

ASR Off-road
Dopuszcza poślizg kół podczas ruszania na nawierzchniach o słabej przyczepności, np. na piasku. Działa przy prędkości do 30 km/h.

EDS Off-road
Elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego EDS-Off-road reaguje szybciej i z większą siłą niż w przypadku standardowej funkcji EDS. Obracające się w miejscu koło lub koła (także po przekątnej na obu osiach), są przyhamowywane, aby zapewnić właściwe przenoszenie napędu.

Funkcje Off-road nie są jednak przeznaczone do używania na normalnych drogach. Aby cały ich zestaw działał prawidłowo, na wszystkie koła muszą być założone takie same opony. Zastosowanie opon o różnych rozmiarach może prowadzić do niewłaściwego działania i nadmiernie zakłócać pracę niektórych układów samochodu.

Źródło: Skoda Auto Polska