Euro NCAP: Pięć gwiazdek dla Skody Yeti

Euro NCAP: Pięć gwiazdek dla Skody Yeti27.08.2009
Najwyższe noty dla Skody Yeti za bezpieczeństwo: w nowym, bardziej wymagającym teście zderzeniowym Euro NCAP (New Car Assessment Programme), kompaktowy SUV Skody otrzymał maksymalną ilość pięciu gwiazdek.

Poza tym, że samochód zapewnia doskonałą ochronę podróżujących osób dorosłych, ogólne wyniki wskazują również na wysokie parametry ochrony podróżujących dzieci oraz pieszych biorących udział w ewentualnej kolizji.

Euro NCAP: Pięć gwiazdek dla Skody Yeti 1 Wysokie noty modelu Yeti uwzględniają także test typu "whiplash". Jest to nowa kategoria stworzona w tym roku, która ma na celu ocenę stabilności foteli i stopnia ochrony podróżujących przed urazami kręgosłupa szyjnego (powstałymi szczególnie na skutek odrzutu głowy do przodu w momencie zderzenia). Wyniki uzyskane przez Yeti należą do najlepszych wśród wszystkich dotąd testowanych pojazdów. Škoda udowadnia, że dba jednakowo o poziom ochrony pasażerów (zarówno wysokich jak i niskich), siedzących na dowolnie wybranym fotelu w samochodzie.

- Wyniki potwierdzają nasze zaangażowanie w kwestie bezpieczeństwa już w fazie projektowej, co również obejmuje testy geometrii foteli oraz wytrzymałości stosowanych materiałów. Poddajemy próbie różne ustawienia siedzeń i staramy się ulepszać właściwości całego systemu. Korzystamy z najnowocześniejszych technologii i metod badawczych, ponieważ bezpieczeństwo jest jednym z kluczowych elementów opracowywanych w nowych modelach marki Škoda - mówi Dr Eckhard Scholz, członek Škoda Auto BOD odpowiedzialny za rozwój technologiczny.

Yeti może być wyposażony nawet w 9 poduszek powietrznych. Raport Euro NCAP szczególnie wysoko ocenił stopień ochrony jaki zapewnia poduszka chroniąca kolana kierowcy.

Euro NCAP: Pięć gwiazdek dla Skody Yeti 2Dodatkowo, dzięki stabilnej konstrukcji karoserii, wykonanej z wysokowytrzymałej stali, ten kompaktowy SUV otrzymał 92% w kategorii ochrony osób podróżujących oraz - dzięki optymalnym parametrom poduszek bezpieczeństwa - maksymalną liczbę punktów w przypadku uderzenia bocznego.

Škoda Yeti jest również standardowo wyposażona w system ISOFIX pozwalający na montaż fotelików samochodowych na każdym z tylnych siedzeń auta. Obok najwyższych parametrów ochrony osób podróżujących (zwłaszcza dzieci), na uwagę zasługują również wysokie noty w kategorii ochrony pieszych - Yeti otrzymał tu maksymalną liczbę punktów. {akapit} Biorąc pod uwagę wyniki testów przeprowadzonych przez Euro NCAP, Yeti okazuje się być jednym z najbezpieczniejszych samochodów dostępnych obecnie na rynku.

Źródło: Skoda Auto Polska, foto: Euro NCAP