Poznaniacy już -eko-przeszkoleni-

Poznaniacy już -eko-przeszkoleni-25.11.2009
Szkoła Auto przeprowadziła w Poznaniu cykl szkoleń z ecodrivingu. Wzięło w nich udział niemal 1000 kierowców - mieszkańców stolicy Wielkopolski. W ramach projektu "Eco Driving bezpiecznego Poznania" Urząd Miasta Poznania wspólnie ze ...

...Skoda Auto Polska S.A., PZU S.A. oraz WORD Poznań, zorganizował serię szkoleń doskonalących technikę bezpiecznej i ekologicznej jazdy samochodem. Przeszkoleni kierowcy uczyli się, jak ograniczyć zużycie paliwa, a tym samym zredukować emisję spalin. Akcja na tak dużą skalę została w Polsce przeprowadzona po raz pierwszy.

Ecodriving przywędrował do Polski ze Skandynawii. Pod okiem profesjonalnie przygotowanych instruktorów Szkoły Auto Škody, kursanci uczyli się, jak prowadzić samochód i jak go eksploatować, by był jak najmniej uciążliwy dla środowiska.

W sumie, w okresie od czerwca do listopada br. odbyły się 62 szkolenia. 954 kierowców wyeliminowało złe nawyki i nauczyło się, jak świadomie wpływać na oszczędną jazdę, pozwalającą ograniczyć zużycie paliwa. Wszystkie szkolenia odbyły się z wykorzystaniem samochodów marki Škoda (m.in. Octavii, Roomstera, Yeti i Superba).

Kursanci, tuż przed rozpoczęciem nauki zostali poddani testowi nawyków. Polegał on na wspólnej jeździe z instruktorem, który był jedynie obserwatorem, notującym ewentualne błędy. Podczas tego testu średnie spalanie wyniosło 7,2 l/100 km. Po zakończeniu kursu przeprowadzono test korzyści - przejazd odbył się dokładnie tą samą trasą, co w pierwszym teście. Tym razem instruktor udzielał dodatkowych wskazówek. Średni poziom zużycia paliwa obniżył się do 5,8 l/100 km.

„Rekordowo niskie zużycie paliwa, jakie udało się osiągnąć podczas kursu, wyniosło zaledwie 4,2 l/100 km. Uzyskał je kierowca prowadzący Octavię 1,9 TDI. Z naszych obserwacji wynika, że poznaniacy zaakceptowali „zielony styl jazdy”. Miejmy nadzieję, że nowe nawyki nie zostaną szybko zapomniane i że eko-jazda będzie zyskiwać coraz szersze rzesze zwolenników” - powiedział Michał Kopeć - Dyrektor Szkoły Auto.

Źródło: Skoda Auto Polska