Skoda Yeti najbezpieczniejszym SUV-em

Skoda Yeti najbezpieczniejszym SUV-em07.12.2009
Wyniki testów EuroNCAP dla samochodów z segmentu SUV są bardzo pozytywne dla Yeti - pierwszego SUV-a marki Skoda. Według obowiązującego od początku 2009 roku nowego systemu oceny, model Yeti otrzymał ...

...nie tylko maksymalną ocenę pięciu gwiazdek, ale uzyskał też bardzo wysoką ocenę procentową, wynoszącą 92% w zakresie ochrony dorosłych. To stawia Yeti na pierwszej pozycji spośród wszystkich przetestowanych SUV-ów. W pozostałych badanych kategoriach: w zakresie ochrony dzieci, ochrony pieszych i zastosowania systemów bezpieczeństwa, Yeti także uzyskał bardzo dobry wynik.

Skoda Yeti najbezpieczniejszym SUV-em 1 EuroNCAP to najbardziej znana organizacja, która przeprowadza testy zderzeniowe. Symulują one większość typowych wypadków drogowych. Wykorzystywane w nich manekiny dokładnie pokazują, co dzieje się z ciałem kierowcy i pasażera, w przypadku różnego rodzaju zderzeń (bocznych, czołowych, itp.). Testy obejmują również zdarzenia z udziałem pieszych, ponadto badane jest bezpieczeństwo dzieci na tylnym siedzeniu w foteliku. Po przeprowadzeniu kompleksowych testów - w każdej z badanych kategorii przyznawane są noty w postaci gwiazdek. Maksymalnie można uzyskać pięć gwiazdek.

Wprowadzone przez Euro NCAP zmiany istotnie wpływają na system punktacji testów zderzeniowych. Tym samym, poszczególnym modelom dużo trudniej jest zdobyć ocenę pięciogwiazdkową. Nowy, bardziej wymagający test zderzeniowy uwzględnia teraz test typu "whiplash". Jest to nowa kategoria stworzona w tym roku, która ma na celu ocenę stabilności foteli i stopnia ochrony podróżujących przed urazami kręgosłupa szyjnego (powstałymi szczególnie na skutek odrzutu głowy do przodu w momencie zderzenia).

Yeti posiada liczne systemy podnoszące poziom bezpieczeństwa, może być wyposażona np. w 9 poduszek powietrznych, posiada też stabilną konstrukcję karoserii, wykonaną z wysokowytrzymałej stali.

Źródło: Skoda Auto Polska