Więcej nowej Skody Octavia

Więcej nowej Skody Octavia29.05.2004
W związku z bardzo dużym zainteresowaniem, jakie wzbudza wśród klientów nowa Octavia, Škoda Auto postawiła sobie za cel zwiększenie planowanej na ten rok produkcji nowego modelu ...

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem, jakie wzbudza wśród klientów nowa Octavia, Škoda Auto postawiła sobie za cel zwiększenie planowanej na ten rok produkcji nowego modelu. W Czechach oraz w Niemczech sprzedaż nowej Octavii ruszy już na początku czerwca br. Krótko po tym nowy model będzie sukcesywnie wprowadzany na wszystkie pozostałe rynki europejskie.

Więcej nowej Skody Octavia 1 Dealerzy Škoda Auto potwierdzą pierwsze zamówienia nowej Octavii w przeciągu najbliższych kilku dni. Wstępne reakcje Klientów skłoniły firmę Škoda Auto do zmiany planów produkcyjnych, które zakładały wyprodukowanie do końca tego roku 40.000 sztuk nowego modelu i znalezienia sposobu na zwiększenie liczby aut mających opuścić fabryki koncernu.

Pierwsze opinie ekspertów na temat nowej Škody są również bardzo przychylne. Niemiecki Frankfurter Allgemeine Zeitung napisał: "Ten hatchback oferuje korzystny stosunek wartości do ceny – powiększony w każdej części, oferuje wystarczająco wolnego miejsca dla pięciu pasażerów, na uwagę zasługuje też obszerna przestrzeń bagażowa. Z tyłu jest tyle miejsca, że pasażerowie mogą usiąść z założonymi nogami. Wnętrze robi o wiele większe wrażenie, użyte materiały oraz ich zastosowanie są na wysokim poziomie". Oceniający auto magazyn motoryzacyjny Auto Moto i Sport napisał: "Nie odnajdziecie tanich technologii w nowej Octavii. Przeciwnie, zobaczycie najbardziej nowoczesne technologie w dobrej cenie. Octavia zdecydowanie skorzystała na dodanych sześciu centymetrach, także jeśli chodzi o wrażenie optyczne. Nadwozie hatchbacka jest dłuższe i sprawia harmonijne wrażenie".

Więcej nowej Skody Octavia 2 Inny specjalistyczny magazyn motoryzacyjny Auto Bild uzupełnia ocenę następującymi słowami: "Mistrzowie wizerunku stworzyli prawdziwe dzieło sztuki – nowy wygląd, który doskonale nawiązuje do wszystkich cech swojej poprzedniczki. Nowa Octavia sprawia wrażenie samochodu dotykającego sedna znaczenie – klasa średnia".

Jeszcze przed swoją handlową premierą nowa Octavia zdobyła pierwszą międzynarodową nagrodę – uznano ją "Samochodem roku" w Serbii i Czarnogórze. Obecnie nowa Octavia jest produkowana w jednej z fabryk należących do koncernu Škoda Auto znajdującej się we Vrchlabi. W związku z planem zwiększenia liczby wyprodukowanych aut, produkcja i montaż nowego modelu w ciągu roku będzie stopniowo przenosić się do fabryki w Mlada Boleslav.

Więcej nowej Skody Octavia 3 Škoda Auto zanotowała również wzrost zainteresowania oferowanymi dotychczas modelami samochodów – Škodą Fabia, Škodą Octavia i Škodą Superb. W kwietniu br. samochody marki Škoda znalazły 42 016 nabywców, co jest najlepszym rezultatem osiągniętym w tym miesiącu w całej historii marki.

Nowa Octavia – stylistyka wnętrza

Wnętrze nowej Octavii wyróżnia się przestronnością zarówno z przodu, jak i z tyłu. Nowa stylistyka w połączeniu z najwyższą jakością materiałów, zapewnia kierowcy i pasażerom przyjemne wrażenia z jazdy. Elegancka i dobrze rozplanowana tablica rozdzielcza jest miękka i przyjemna w dotyku dzięki zastosowaniu materiału otrzymywanego techniką natryskiwania skóry (PU). Okładzina ta sięga aż do tunelu środkowego. Dodatkowo w desce rozdzielczej i tapicerce drzwi umieszczono ozdobne wstawki. W każdej wersji wyposażenia dostępne są różne warianty wykończenia wnętrza. Wszystkie elementy sterownicze są dobrze rozmieszczone i łatwo dostępne dla kierowcy.

Więcej nowej Skody Octavia 4 Jednym z najważniejszych elementów wnętrza jest konsola środkowa, w której zostały ergonomicznie rozmieszczone elementy sterownicze systemów nagłośnienia, nawigacji, wentylacji i klimatyzacji oraz inne przyciski. Konsola przechodzi płynnie w tunel biegnący pomiędzy przednimi fotelami i ciągnący się aż do tylnych siedzeń, gdzie kończy się schowkiem (lub opcjonalnie popielniczką). W wersji Elegance jest to duży, chłodzony schowek (tzw. Jumbo-Box) z nastawnymi dyszami nawiewu powietrza na tylne siedzenia. Pokrywa schowka może jednocześnie służyć jako podłokietnik.

Nowa, bardzo atrakcyjna, czteroramienna kierownica została starannie zaprojektowana zgodnie z wymogami ergonomii. Zarówno kierownica, jak i uchwyt dźwigni zmiany biegów są przyjemne w dotyku i podkreślają koncepcję stylistyczną wnętrza. Na dobrze rozplanowanej tablicy przyrządów dominują dwa duże, okrągłe wskaźniki zegarowe (obrotomierz i prędkościomierz). Przyrządy i elementy sterownicze posiadają charakterystyczne, zielone podświetlenie, które nie męczy ani nie odwraca uwagi kierowcy nawet podczas długiej, nocnej podróży.

Podsufitka przedzielona jest wzdłuż osi pojazdu tunelem, który rozpoczyna się przy przedniej szybie i biegnie pomiędzy przednimi fotelami do tylnej części kabiny, gdzie kończy się małą lampką oświetlenia wnętrza. Sprawia to wrażenie oddzielenia przestrzeni kierowcy od części przeznaczonej dla pasażera z przodu (w wersji Ambiente i wyższych).

Więcej nowej Skody Octavia 5 Wykonana z najwyższej jakości materiałów tapicerka drzwi posiada atrakcyjną stylistykę, a jej faktura podkreśla przyjemny charakter wnętrza. W górnej części okładziny drzwi wykonane są z miękkiego tworzywa otrzymywanego techniką natryskiwania skóry (PU). Komfortowy charakter wnętrza dodatkowo podkreślają detale, takie jak chromowane wewnętrzne klamki drzwi pokryte od spodu przyjemną w dotyku, miękką wykładziną silikonową (od wersji Ambiente).

Komfort pasażerów nowej Octavii podnoszą dodatkowo liczne schowki:

- kieszenie w drzwiach przednich i tylnych;
- miejsce na duże butelki (1 litr) w profilach obu drzwi przednich;
- duży, podświetlony (od wersji Ambiente) i chłodzony (w wersji Elegance) schowek w desce - rozdzielczej, na wprost pasażera;
- zamykany schowek (otwarty w wersji Classic) w środkowej części deski rozdzielczej;
- schowek po lewej stronie pod kolumną kierownicy (np. na dwie puszki);
- schowek w konsoli środkowej (z miejscem na radioodtwarzacz);
- podwójny, wielofunkcyjny uchwyt na kubki w tunelu środkowym pomiędzy przednimi fotelami;
- duży, chłodzony schowek pomiędzy przednimi fotelami (w wersji Ambiente) lub schowek,
- uchwyt na kubek i uchwyt na długopis (w wersjach Classic i Ambiente);
- szuflada z pokrywą pod przednim siedzeniem pasażera (w wersji Elegance);
- popielniczka (lub schowek) z przodu i z tyłu;
- kieszenie w oparciach przednich foteli.