Nowa Octavia - więcej niż bezpieczna

Nowa Octavia - więcej niż bezpieczna26.01.2005
Przy projektowaniu tego samochodu kwestia bezpieczeństwa została potraktowana priorytetowo. Dowodem na to są m.in. znakomite wyniki testów zderzeniowych Euro NCAP, a do pięciu gwiazdek zabrakło jedynie dwufazowego klaksonu ...

Kierowca i pasażerowie podróżujący Nową Skodą Octavią mogą być spokojni. Przy projektowaniu tego samochodu kwestia bezpieczeństwa została potraktowana priorytetowo. Dowodem na to są m.in. znakomite wyniki testów zderzeniowych, przeprowadzonych przez niezależnych ekspertów z Euro NCAP, a do pięciu gwiazdek zabrakło jedynie dwufazowego klaksonu i brak kurtyny od wersji bazowej.

Nowa Octavia - więcej niż bezpieczna 1 Jak przystało na auto rodzinne, oprócz niezwykle solidnej konstrukcji ze specjalnie skonstruowanymi strefami zgniotu, Nowa Skoda Octavia oferuje już w podstawowej wersji Classic poduszkę powietrzną dla kierowcy i pasażera oraz boczne poduszki powietrzne. W obu przypadkach możliwa jest dezaktywacja tych systemów bezpieczeństwa - co jest niezbędne podczas przewożenia na przednim siedzeniu pasażera dziecka w foteliku samochodowym.

W topowej wersji Elegance elementem wyposażenia standardowego są podwójne kurtyny powietrzne z pirotechnicznymi napinaczami pasów bezpieczeństwa na zewnętrznych miejscach tylnej kanapy. Kurtyny chronią kierowcę i pasażerów przed skutkami uderzenia bocznego, jednego z najniebezpieczniejszych zdarzeń drogowych.

Nad bezpieczeństwem osób podróżujących najnowszym modelem Skody czuwają również elektroniczne systemy wspomagania jazdy - oferowane w standardzie: ABS, ASR, MSR, MBA, EBV, system pokolizyjny ACS oraz występujące jako opcja: ESP, HBA, EDS i system kontroli ciśnienia w ogumieniu TPM. Z myślą o najmłodszych inżynierowie z Mladá Boleslav wyposażyli Nową Skodę Octavia w dwa uchwyty ISOFIX na kanapie tylnej - pozwalają one w łatwy i bezpieczny sposób zamontować fotelik samochodowy.

Nowa Octavia - więcej niż bezpieczna 2 Uchwyt na fotelu pasażera z przodu montowany jest na życzenie klienta. Niezwykle przydatnym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi jest również mechanizm elektrycznie sterowanych szyb wyposażony w system zabezpieczający przed zatrzaśnięciem - szyba zatrzymuje się, gdy natrafi na przeszkodę.

W stosunku do poprzedniego modelu poprawiono także widoczność i oświetlenie samochodu. Wszystko w myśl zasady - widzieć i być widzianym. Obszar tylnych świateł został zwiększony o 250%, przy czym światła hamowania urosły dwukrotnie. Na liście wyposażenia dodatkowego można znaleść również reflektory ksenonowe oraz system Light Assistant, którego jedną z funkcji jest automatyczne zapalanie świateł po wjechaniu do tunelu. Kierunkowskazy w lusterkach bocznych oprócz walorów estetycznych pozwalają na lepszą widoczność auta, szczególnie w ruchu miejskim. Kierowca ma też do dyspozycji niezwykle wydajne wycieraczki Aero. Pióra wywierają stały nacisk na szybę, co zapewnia jej równomierne oczyszczanie na całej długości wycieraczek. Automatycznie zmieniający się kąt pochylenia pozwala wycieraczkom funkcjonować dłużej i skuteczniej.

Podczas długich podróży na bezpieczeństwo wpływa również możliwość dopasowania wnętrza do potrzeb kierowcy, gdyż zagrożenie zwiększa się proporcjonalnie do jego zmęczenia. W tej kwestii Nowa Skoda Octavia oferuje szereg przemyślanych rozwiązań.

Nowa Octavia - więcej niż bezpieczna 3 Są to m.in. regulowana w dwóch płaszczyznach kolumna kierownicy, czy dostępne w standardzie od wersji Ambiente - fotel kierowcy z regulacją wysokości, regulacja pod lędświe foteli przednich oraz podłokietnik Jumbo Box z chłodzonym schowkiem. Duża liczba schowków to zresztą specjalność Skody, dzięki czemu wszystkie drobne rzeczy mają swoje miejsce - w razie gwałtownych manewrów pozwala to uniknąć wielu kłopotów. Podobnie jest w przypadku zupełnie nowego wielowahaczowego zawieszenia, które potrafi wybaczyć kierowcy wiele błędów. Podczas jazdy w mieście także można poczuć się bezpiecznie - pozwala na to elektromechaniczne wspomaganie układu kierowniczego Servotronic i oferowany od 2005 r. w standardzie czujnik parkowania.

A gdy tylko zajdzie taka potrzeba, co trudno sobie wyobrazić biorąc pod uwagę jakość samochodów oferowanych przez Skodę, można skorzystać z programu bezpłatnej pomocy drogowej Skoda Assistance, zarówno podczas podróży w Polsce, jak i w Europie przez cały okres gwarancji pojazdu.

Źródło: Skoda