Skoda Octavia Tour

Skoda Octavia Tour18.03.2005
Niektóre samochody nie boją się niczego. Nie straszna im intensywna eksploatacja, niekończące się podróże, czy miejskie korki. Taka jest właœnie Skoda Octavia Tour – auto, które zawsze i w każdych warunkach ma ochotę służyć właścicielowi ...

Niektóre samochody nie boją się niczego. Nie straszna im intensywna eksploatacja, niekończące się podróże, czy miejskie korki. Taka jest właśnie Skoda Octavia Tour - auto, które zawsze i w każdych warunkach ma ochotę służyć właścicielowi.

Jesienią ubiegłego roku w polskich salonach pojawiła się Nowa Skoda Octavia. Wprowadzenie do sprzedaży nowego modelu, nie oznaczało jednak wycofania z oferty dotychczasowej wersji. Władze koncernu z Mlada Boleslav postanowiły, że jeszcze do końca 2005 r. klienci będą mieli wybór. Dla ułatwienia, produkowana dotąd Skoda Octavia otrzymała nową nazwę - Tour. I w nowym wcieleniu będzie nadal kusić swoimi zaletami.

Skoda Octavia Tour 1 Takie posunięcie Skody nie może dziwić. Trudno zrezygnować z kapitału, jakim jest zaufanie kierowców do oferowanej dotychczas wersji. Od premiery w 1996 r. sprzedano na całym świecie już ponad 1 000 000 egzemplarzy tego samochodu.

Jeśli chodzi o wielkość bagażnika, trudno w tej klasie aut o konkurencję dla Skody Octavia Tour. W wersji Combi jego pojemność wynosi 548 l, a po złożeniu siedzeń wzrasta do 1 512 l. Liftback oferuje odpowiednio 528 i 1 328 l. Regularne kształty przestrzeni bagażowej ułatwiają załadunek i przewożenie przedmiotów o sporych rozmiarach. To daje pewność, że przed wyruszeniem w podróż nie będzie problemu ze zmieszczeniem bagaży. We wnętrzu auta również zadbano, by wszystkie, nawet najdrobniejsze przedmioty, znalazły swoje miejsce. Zapewniają to m.in. funkcjonalne schowki w desce rozdzielczej i podłokietniku umieszczonym pomiędzy przednimi fotelami oraz kieszenie w tylnej części oparcia przednich foteli. Kierowca i pasażerowie mają do dyspozycji wystarczająco dużo przestrzeni, co sprawia, że nawet podczas bardzo długich tras czują się komfortowo.

Skoda Octavia Tour jest oferowana w trzech wersjach wyposażenia - Tour, Tour Plus oraz Tour Business, które oferują odpowiednio coraz wyższy poziom komfortu. Poszczególne elementy wyposażenia ułatwiają codzienną eksploatację samochodu, pozwalając kierowcy skupić się na prowadzeniu auta.

Skoda Octavia Tour 2 Doskonałym tego przykładem jest m.in. tempomat, dzięki któremu można ustawić stałą prędkość jazdy, czy sterowana automatycznie klimatyzacja Climatronic uwzględniająca stopień nasłonecznienia wnętrza. Tym, którzy myślami są ciągle w pracy i zdarza im się zapomnieć o tak przyziemnych sprawach, jak zbyt wysoki krawężnik lub niewidoczny z miejsca kierowcy hydrant przyda się czujnik parkowania umieszczony w tylnym zderzaku i oferowany w standardzie we wszystkich wersjach Octavii Tour. W krytycznym momencie przypomni o zbliżaniu się do przeszkody sygnałem dźwiękowym. W kwestii bezpieczeństwa czuwają elektroniczne systemy wspomagania jazdy. Na liście wyposażenia standardowego znajduje się ABS, ACS, MSR, MBA. Na życzenie klienta auto może być doposażone w ESP, EDS, ASR.

Relacja ceny do wartości zawsze była mocną stroną Skody Octavia. Nie inaczej jest w przypadku Toura. Jak by nie liczyć, za tę samą cenę dostaje się więcej samochodu, co w przypadku wyboru auta firmowego często jest przekonującym argumentem.

Skoda Octavia Tour 3 Jeśli ktoś ma przejechać kilkadziesiąt tysięcy kilometrów w ciągu roku, to chciałby to zrobić w jak najbardziej komfortowych warunkach. Oczywiście liczą się też koszty eksploatacji. To pole do popisu dla sprawdzonych i cenionych m.in. za skromny apetyt na paliwo jednostek napędowych, jakie mogą się znaleźć pod maską Skody Octavia Tour. Od lat prym wiodą tu silniki wysokoprężne z serii TDI o mocy od 90 do 110 KM - podczas jazdy na trasie spalanie poniżej 5 litrów oleju napędowego na 100 km jest normą. Jednostki benzynowe zachwycają dynamiką - jeśli ktoś nie chce już nigdy spóźnić się na naradę firmową, warto pomyśleć o jednej z nich. Na szczególną uwagę zasługuje silnik 1.6/102 KM - nowoczesny, niezawodny i niezwykle ekonomiczny w eksploatacji. Skoda Octavia Tour Combi dostępna jest również w wersji 4x4.