Octavia RS bije rekord prędkości w Bonneville

Octavia RS bije rekord prędkości w Bonneville16.08.2011
Octavia RS dołączyła do legendarnego klubu pojazdów Bonneville, które zdołały złamać barierę prędkości 325 km/h. Niemal 600-konny "bolid", zbudowany po to, by uczcić dziesiątą rocznicę pojawienia się logo RS ...

..– w minioną niedzielę zdołał przekroczyć tę magiczną granicę prędkości, i to cztery dni wcześniej, niż planowano. W ten sposób Octavia w wersji RS Bonneville Special, stała się najszybszą Škodą świata.

Octavia RS bije rekord prędkości w Bonneville 1. Do Salt Lake City przybyła techniczna drużyna ze Škoda UK, która przez długie miesiące przygotowywała samochód do występu na Bonneville Speed Week. W środowisku, gdzie najważniejsze są konie mechaniczne, samochód przeszedł bardzo rygorystyczne badania. Wysiłek się opłacił: prowadzona przez dziennikarza Richarda Meadena, Octavia zaprezentowała swój potencjał już w niedzielę (14. sierpnia), rozpędzając się do 307 km/h. Następnego dnia pokonała granicę 325 km/h.

Robert Hazelwood, Szef Škody UK, powiedział: Miesiące rygorystycznych planów, przygotowań, testów pokazały, że było warto. O godzinie 13:24 w poniedziałek, 15. sierpnia, Octavia RS pokonała magiczną granicę 325 km/h. Cała drużyna wykonała niesamowitą pracę. To szalenie emocjonujący punkt zwrotny w historii naszej marki i doskonała okazja do tego, by świętować dziesięciolecie pojawienia się pierwszego samochodu oznaczonego logo RS, a dodatkowo, to wspaniały moment na uczczenie 110-lecia obecności Škody w sportach motorowych.

Na wysokości ponad 1000 m n.p.m., na której odbywała się próba bicia rekordu, dynamometr wskazywał moc pojazdu wynoszącą 550 KM.

Octavia RS bije rekord prędkości w Bonneville 2 Podobnie, jak produkowana seryjnie Octavia, model wyposażono w dwulitrowy silnik benzynowy TSI, w którym tradycyjne doładowanie zastąpiono bardziej zaawansowanym urządzeniem, bazującym na częściach firmy Garret. Octavia RS Bonneville Special to samochód, który przeszedł liczne modyfikacje mające na celu poprawę aerodynamiki i osiągów, między innymi obniżono jego prześwit o niemal 80 mm.

Dodajmy, że to jeszcze nie koniec sportowych emocji podczas tygodnia prędkości w Boneville. Teraz do samochodu zasiądą polscy dziennikarze, którzy już jutro będą starali się pojechać równie szybko i być może jeszcze poprawić ten niewiarygodny wręcz wynik.

Źródło: Skoda Auto Polska