Skoda Mistrzem IRC 2011!

Skoda Mistrzem IRC 2011!07.11.2011
Zwycięzcą tegorocznej serii IRC został Andreas Mikkelsen, reprezentujący Skoda UK Motorsport. Prowadząc Fabię Super 2000, Mikkelsen zwyciężył w ostatnim rajdzie sezonu na Cyprze i zdobył tytuł Mistrza IRC 2011.

Jan Kopecký ze Škoda Motorsport do mety przybył na drugiej pozycji i po raz trzeci z rzędu został vice-mistrzem IRC. Trzecim kierowcą tegorocznych mistrzostw został ubiegłoroczny zwycięzca, Juho Hänninen.

Skoda Mistrzem IRC 2011! 1 Osiągnięcia Škody w tym sezonie są najlepszą formą świętowania 110-lecia obecności marki w motorsporcie. Rajd Cypru był ostatnią z tegorocznych eliminacji i jednocześnie jej punktem kulminacyjnym: można było tutaj zdobyć podwójną liczbę punktów, a kandydatów do zwycięstwa było aż pięciu (czterech z nich prowadziło Fabię Super 2000).

Już po pierwszym etapie z rywalizacji o zwycięstwo odpadł Hänninen, prowadzący Fabię (wypadek), a także Neuville jadący Peugeotem (problemy techniczne). W ten sposób, już przed finałowym dniem rywalizacji wiadomo było, że wygrana jest w zasięgu trzech kierowców prowadzących Fabię Super 2000: Mikkelsena, Kopecký’ego lub Loix’a. Ostatecznie, zwycięstwo w Rajdzie Cypru, podobnie jak w całej serii przypadło Mikkelsenowi.

Mistrz IRC 2011 powiedział: Nie mogę w to uwierzyć! To wspaniałe uczucie, w tej chwili przepełnia mnie ogromna radość. Specjalne podziękowania kieruję do Škody, bo do dyspozycji mieliśmy naprawdę fantastyczny samochód.

Skoda Mistrzem IRC 2011! 2 W tegorocznej serii IRC rozegrano 11 rajdów, z czego Škoda odniosła zwycięstwo w ośmiu. Hänninen na najwyższym podium stawał trzy razy (Rajd Wysp Kanaryjskich, Ukrainy i Azorów), Kopecký dwa (Rajd Czech Węgier), Mikkelsen dwa (Rajd Szkocji i Cypru), a Loix raz (Rajd Belgii).

Po raz pierwszy w historii, Škoda Motorsport pojawi się na Wyścigu Mistrzów (Race of Champions). To wydarzenie będzie punktem kulminacyjnym, kończącym tegoroczny sezon w motorsporcie. Wyścig rozegrany zostanie w Düsseldorfie w Niemczech w pierwszy weekend grudnia.

Pierwsza trójka kierowców w tegorocznej serii IRC:
1. Mikkelsen – 153,5 punktów
2. Kopecký – 152 punktów
3. Hännnien – 125 punktów

Źródło: Skoda Auto Polska