MotoNews.pl

Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat leasingu samochodów BMWx5

30 sierpnia 2021

« poprzedni |
Kategoria | Finanse  Leasing
bmw-leasing2

Dla większości firm samochody stanowią podstawowe narzędzia pracy. Niestety, w praktyce nie każdego przedsiębiorcę stać na zakup nowego pojazdu, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi tak ekskluzywna marka jak BMW SUVx5. W takiej sytuacji właściciele przedsiębiorstw często decydują się na wzięcie w leasing wybranego auta. Warto dowiedzieć się, na czym polega to rozwiązanie oraz jakie informacje zazwyczaj umieszcza się w umowie o leasing BMWx5.

Czym jest leasing?

Leasing to pojęcie, które funkcjonuje w przestrzeni publicznej od wielu lat. Niektórzy jednak nie do końca wiedzą, co ono oznacza w praktyce. Otóż jest to pewna metoda finansowania nabycia pojazdów, na której mocy firma leasingowa udostępnia leasingobiorcy wybrany przez niego samochód, np. BMWx5, do użytkowania przez dokładnie zdefiniowany w umowie okres, którego czas trwania z reguły mieści się w przedziale od 3 do 5 lat. Po wygaśnięciu umowy samochód zostaje zwrócony leasingodawcy. Jeśli leasingobiorca nadal chce z niego korzystać, może zdecydować się na jego wykupienie po znacznie obniżonej cenie.

Nie istnieją żadne ograniczenia co do marek i modeli samochodów, które mogą zostać oddane w leasing. W ostatnich latach ogromną popularnością wśród klientów firm leasingowych cieszy się nowy SUV BMWx5 dostępny w BMW Direct. Funkcjonalny, przestronny model czwartej generacji po raz pierwszy wyjechał na europejskie drogi w połowie 2018 roku. Wyposażony opcjonalnie w napęd na cztery koła i regulowane zawieszenie pneumatyczne, a także duży bagażnik pojazd doskonale sprawdza się w podróżach służbowych.

Przedmiotem leasingu mogą być nie tylko samochody osobowe, ale także dostawcze i ciężarowe. Dotyczy to zarówno aut nowych, jak i używanych.

Rodzaje leasingu

Na ogół wyróżnia się dwa rodzaje leasingu. Są to kolejno:

  • leasing operacyjny;
  • leasing finansowy.

Leasing operacyjny BMWx5 i samochodów innych marek cieszy się ogromną popularnością wśród leasingobiorców. Wszystkie wydatki z nim związane zazwyczaj można zaliczyć w poczet kosztów uzyskania przychodu. Dotyczy to nie tylko rat leasingowych, ale także innych opłat, np. kosztów paliwa albo wydatków na zakup niezbędnych akcesoriów do samochodu. To pozwala na obniżenie obciążeń podatkowych ciążących na danym podmiocie gospodarczym.

Leasing finansowy modeli samochodów BMW SUVx5 w praktyce zdarza się bardzo rzadko. W jego ramach można dokonać natychmiastowego odliczenia podatku VAT, a także dokonania odpisów amortyzacyjnych. Opcja ta jest korzystna jedynie dla niektórych przedsiębiorców. I to zwykle oni decydują się ostatecznie na skorzystanie z niej.

Niektórzy uważają, że leasing i wynajem długoterminowy BMWx5 i innych pojazdów oznaczają dokładnie to samo. Nie jest to jednak prawda. Najem samochodów na ogół wiąże się z wyższymi kosztami niż leasing, trwa on natomiast krócej.

Co zawiera umowa leasingowa?

Zgodnie z odpowiednimi zapisami wyszczególnionymi w Kodeksie cywilnym umowy leasingowe muszą zawierać pewne obowiązkowe elementy. Zalicza się do nich przede wszystkim określenie stron umowy, a także wskazanie na prawa i obowiązki leasingodawców i leasingobiorców. W omawianym dokumencie wskazuje się również na czas trwania umowy, wysokość rat oraz innych opłat ponoszonych w związku z leasingiem samochodu, np. BMWx5. Podpisywany przez obie strony kontrakt zawiera również szczegółowy okres warunków ewentualnego wykupu pojazdu po zakończeniu okresu jego leasingowania.

Kto może być leasingodawcą i leasingobiorcą?

Rolę leasingodawców najczęściej odgrywają firmy leasingowe, które zajmują się wykupem nowych pojazdów oraz ich udostępnianiem osobom zainteresowanym wzięciem w leasing różnych samochodów, np. modeli BMW SUVx5. Nie są to jednak jedyne podmioty, które mogą pełnić funkcje leasingodawców. Podobną działalność prowadzą nierzadko również banki oraz salony samochodowe.

Z leasingu mogą korzystać zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Ci drudzy jednak częściej decydują się na to rozwiązanie.

Leasing to bardzo korzystne rozwiązanie dla większości firm. Liczbę formalności obowiązujących przy podpisywaniu stosownych umów także ograniczono do niezbędnego minimum.