MotoNews.pl

Jak obliczyć koszt leasingu samochodu?

19 lipca 2022

kalkulator-v1

Leasing samochodu w ostatnich latach nieustająco zyskuje na popularności i aktualnie jest najczęściej wybieraną formą finansowania zakupu pojazdów firmowych. Przemawia za nim przede wszystkim łatwość dostosowania wysokości comiesięcznych rat oraz określenie wartości wykupu auta. Jak zatem obliczyć całkowity koszt leasingu samochodu i na co zwrócić uwagę?

Leasing samochodu – na czym polega?

W przypadku leasingu samochodu umowa zostaje zawarta między leasingodawcą (czyli podmiotem finansującym) a leasingobiorcą. Podpisana umowa szczegółowo określa warunki przekazania w użytkowanie leasingobiorcy wyznaczonego pojazdu. Co ważne, prawnym właścicielem samochodu wciąż pozostaje leasingodawca, a przedsiębiorca korzystający z leasingu samochodu jest tylko jego użytkownikiem.

W praktyce oznacza to, że leasingobiorca nie musi martwić się o amortyzację środka trwałego, gdyż ten obowiązek ciąży na podmiocie finansującym, który pozostaje faktycznym właścicielem pojazdu. Na tym jednak zalety leasingu się nie kończą.

Dlaczego leasing samochodu się opłaca?

Leasing samochodu wyróżnia się przede wszystkim zauważalnie niższymi kosztami w porównaniu do kredytu, a także mniejszą ilością formalności i krótszą procedurą wnioskowania. Kolejna kwestia to elastyczne warunki finansowania, które każdy przedsiębiorca dopasuje do swoich możliwości poprzez ustalenie wysokości pierwszej wpłaty oraz comiesięcznych rat.

Należy też pamiętać o tym, że leasing samochodu jest jedną z podstawowych metod optymalizacji finansowej, gdyż skutecznie obniża podstawę opodatkowania o comiesięczną ratę. Po zakończeniu umowy leasingu samochodu przedsiębiorcy mają dwie opcje – wykupić pojazd i wprowadzić go do ewidencji środków trwałych lub wymienić samochód na nowy model.

Co wpływa na koszt leasingu samochodu?

Podstawowy koszt leasingu samochodu składa się z trzech elementów: opłaty wstępnej, sumy miesięcznych rat oraz wartości ewentualnego wykupu pojazdu. Przewaga leasingu nad kredytem polega przede wszystkim na tym, że wszystkie te składowe mogą zostać dostosowane do konkretnej sytuacji finansowej firmy.

Po dodaniu do siebie wspomnianych trzech składowych otrzymujemy całkowity koszt leasingu samochodu. Oczywiście leasing będzie droższy od zakupu za gotówkę, ale przy tym niższy od klasycznego kredytu.

Warto jednak pamiętać o tym, że na to ile kosztuje leasing samochodu, wpływa także:

 • wartość początkowa samochodu,
 • długość trwania umowy,
 • koszt ubezpieczenia komunikacyjnego,
 • opłaty operacyjne po zawarciu umowy,
 • koszty rejestracji samochodu,
 • określony w umowie limit kilometrów,
 • koszty eksploatacji samochodu,
 • poziom stóp procentowych.

Jak obliczyć koszt leasingu samochodu?

Ilość składowych wpływających na koszt leasingu pozwala znaleźć rozwiązanie dopasowane do konkretnych możliwości finansowych oraz sytuacji w firmie. Z drugiej jednak strony złożoność takich kalkulacji często sprawia, że leasingodawcy udostępniają kalkulacje dopiero po przesłaniu szczegółowego zapytania. To oznacza, że przedsiębiorca musi podać preferowane warunki dotyczące długości trwania umowy, pierwszej wpłaty i wykupu pojazdu, a do tego wskazać konkretny pojazd.

Jak dobrze wiemy, przy aktualnych problemach związanych z dostępnością samochodów osobowych to dość karkołomne rozwiązanie. Czy da się obliczyć koszt leasingu łatwiej? Zdecydowanie tak! Tutaj z pomocą przychodzi internetowy kalkulator leasingu.

Kalkulator leasingu – jak z niego korzystać?

Standardowy kalkulator leasingu ma jedno zadanie – przeprowadzenie symulacji leasingu na podstawie wpisanej wartości samochodu oraz preferowanej ilości rat. Oczywiście takie narzędzie pozwala wstępnie zorientować się w kosztach leasingu, ale przy aktualnych problemach z dostępnością nowych samochodów i regularnie rosnących stopach procentowych należy traktować te wyliczenia z dość dużym dystansem.

Baza samochodów połączona z kalkulatorem leasingu

Jak zatem zorientować się, jakie samochody będą dostępne przy założonych warunkach finansowych? Tutaj zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest kalkulator leasingu połączony z katalogiem nowych samochodów. Aby zobrazować sposób działania takiej aplikacji, wykorzystamy kalkulator leasingu AutoKatalog.pl.

W przeciwieństwie do klasycznych kalkulatorów tutaj możemy określić:

 • zakres raty miesięcznej,
 • okres leasingu,
 • wkład własny,
 • wykup końcowy.

Po wprowadzeniu danych kalkulator leasingu wyświetla konkretne propozycje, które mieszczą się w założonych warunkach finansowych. Co więcej, przy każdym samochodzie znajduje się informacja o jego dostępności oraz szczegółowe dane techniczne. Dodatkowo po wyborze konkretnego modelu w wygodny sposób możemy porównać koszty leasingu samochodu z klasycznym kredytem oraz najmem.

Podsumowanie

Leasing samochodu to zdecydowanie najwygodniejsza i najszybsza forma finansowania zakupu nowego pojazdu. Jednak wybór konkretnego modelu w czasach ograniczonej dostępności samochodów wcale nie jest taki łatwy. Na szczęście przedsiębiorcom z pomocą przychodzą kalkulatory leasingu połączone z bazami samochodów. To właśnie one pomagają w określeniu warunków finansowych, znalezieniu odpowiedniego auta, a nawet przejściu całej procedury wnioskowania – wszystko online!