MotoNews.pl

Jaguar XFR-S – dynamiczny debiut w Goodwood

22 marca 2013

Kategoria | Rynek
Marka, model | ,
Jaguar XFR-S 5

Nowy Jaguar XFR-S przeżył wczoraj swoją dynamiczną premierę na słynnym wzgórzu Goodwood w Wielkiej Brytanii, gdzie co roku, w lipcu odbywa się słynny festiwal Goodwood Festival of Speed. Pokryta czerwonym lakierem „Italia Racing Red” prototypowa wersja najszybszej sportowej limuzyny, jaką dotąd stworzył Jaguar wykonała rundę honorową po drogach Goodwood przez zaproszonymi przedstawicielami mediów. Za kierownicą samochodu zasiadał zwycięzca 24-godzinnego wyścigu Le Mans z 1988 roku, Andy Wallace.

Jaguar XFR-S został pokazany po raz pierwszy na Los Angeles Auto Show w listopadzie zeszłego roku, jednak wtedy można było podziwiać jedynie statyczny model.

Nowy XFR-S potrafi rozpędzić się z miejsca do 100 km/h w 4,6 sekundy, a jego prędkość maksymalną ograniczono elektroniczne do 300 km/h. Bazuje na modelu XFR, lecz jego projektanci skupili się na dostarczeniu przyszłym klientom jeszcze lepszych osiagów. Moc 5-litrowego silnika V8 turbo zwiększono o 40 KM w porównaniu z wariantem bazowym – XFR-S oddaje więc do dyspozycji kierowcy aż 550 KM. Maksymalny moment wzrósł natomiast o 55 Nm w porównaniu z Jaguarem XFR, do 680 Nm. Jednocześnie zużycie paliwa i emisja dwutlenku węgla pozostały na niezmienionym poziomie. Jednostka napędowa współpracuje z 8-biegową przekładnią automatyczną z funkcją „Quickshift”.

Jaguar XFR-S jest już dostępny w sprzedaży – na rodzimym, brytyjskim rynku jego ceny rozpoczynają się od niecałych 80 000 funtów szterlingów.

Zdjęcia: Jaguar, opracowanie: BM