MotoNews.pl

Jaguar prezentuje glinany model C-X16

23 maja 2012

Marka, model | ,
Jaguar C-X16 3

Jaguar postanowił, że najlepszym miejscem na pokazanie kolejnej odsłony koncepcyjnego pojazdu C-X16 będzie Clerkenwell Design Week w Wielkiej Brytanii. Producent nie zaprezentował go jednak w takiej formie, jakiej byśmy się spodziewali, a przynajmniej nie w takiej, jaką zwykle przybierają samochody wystawiane na imprezach motoryzacyjnych. Ponieważ Clerkenwell Design Week poświęcony jest projektowaniu, w Londynie na stoisku Jaguara pojawili się rzemieślnicy, którzy wyrzeźbili w glinie model C-X16 w skali 1:1

Przypomnijmy, że koncepcyjny Jaguar C-X16 zadebiutował oficjalnie w zeszłym roku podczas Międzynarodowej Wystawy Motoryzacyjnej we Frankfurcie i jest sportowym modelem o napędzie hybrydowym, na który składa się 3-litrowy silnik benzynowy V6 turbo o mocy 380 KM i maksymalnym momencie obrotowym 450 Nm oraz jednostka elektryczna o mocy 93 KM i maksymalnym momencie obrotowym 235 Nm, które współpracują z 8-biegową przekładnią automatyczną ZF. Nadwozie oryginalnego Jaguara C-X16 wykonano z aluminium, a baterie umieszczono za przednimi fotelami. Pojazd może pracować w trybie benzynowym, elektrycznym lub mieszanym. Silnik elektryczny może także zostać aktywowany za pomocą przełącznika przy kierownicy, by zwiększyć przyspieszenie, działając na podobnej zasadzie, jak system KERS w bolidach Formuły 1. Jaguar X-C16 przyspiesza z miejsca do 100 km/h w 4,4 sekundy i rozwija prędkość maksymalną (ograniczoną elektronicznie) 300 km/h.

W kwietniu tego roku Jaguar zapowiedział, że na podstawie konceptu C-X16 powstanie nowy model produkcyjny o nazwie F-Type, który ma pojawić się na rynku w 2013 roku.

Zdjęcia: Jaguar, opracowanie: BM