MotoNews.pl

Range Rover Evoque 2024 – nowy design i zaawansowana technologia

27 czerwca 2023

Range-Rover-Evoque-MY24

Nowy Range Rover Evoque ma charyzmatyczny, wyrafinowany charakter, a jego minimalistyczna stylistyka została teraz wzbogacona o najnowsze technologie i szeroki wybór ekskluzywnych materiałów dla klientów szukających nowoczesnego luksusowego SUV-a.

Range Rover Evoque – rok modelowy 2024

Minimalistyczny wygląd Range Rovera Evoque został wzmocniony przez nową osłonę chłodnicy i smukłe reflektory Pixel LED z charakterystycznymi światłami do jazdy dziennej, które przypominają klejnoty. Nowe akcenty i kolory nadwozia uzupełniają charakterystyczny dach, nieprzerwaną linię boczną i wysuwane klamki drzwi, które definiują projektowe DNA Range Rovera.

Wspomniana minimalistyczna filozofia projektowania Range Rovera została wzmocniona wewnątrz nowym, zakrzywionym szklanym ekranem dotykowym o przekątnej 11,4 cala, który unosi się w linii wzroku kierowcy, zapewniając lepszą widoczność, a jednocześnie uwalniając miejsce na wewnętrzne schowki i ładowanie urządzeń bezprzewodowych. Zasilana przez Pivi Pro, z regularnymi aktualizacjami oprogramowania Software-Over-The-Air i wbudowanym Amazon Alexa nowa konsola środkowa umożliwia klientom wygodną obsługę cyfrowych wrażeń.

Range Rover Evoque MY24 4

Najnowsze technologie i innowacje materiałowe również sprzyjają dobremu samopoczuciu w odświeżonej kabinie, zapewniając jednocześnie najlepszą jakość powietrza dzięki jednej z najbardziej zaawansowanych technologii w swojej klasie – Cabin Air Purification Plus. Opcje przyjemnych w dotyku materiałów obejmują nieskórzane fotele Ultrafabrics i Kvadrat, które tworzą nowy wymiar nowoczesnego luksusu.

“Oryginalny i luksusowy Range Rover jest jeszcze inteligentniejszy i bardziej wyrafinowany niż jego poprzednik. Kabina jest wysublimowana, a nowe materiały i kolory dają poczucie luksusu. Pojedynczy, zakrzywiony ekran interfejsu i technologia czystego powietrza dają klientom równowagę i spokój, a więc znaki rozpoznawcze komfortu Range Rovera” – powiedziała Geraldine Ingham, dyrektor zarządzająca Range Rovera.

Klienci mają do wyboru modele Evoque S, Dynamic SE, Dynamic HSE i Autobiography. Elektryczna hybryda typu plug-in P300e umożliwia klientom pokonywanie przeciętnych, codziennych podróży w trybie elektrycznym przy zerowej emisji spalin. Range Rover Evoque jest w stanie przejechać do 62 km wyłącznie na napędzie elektrycznym zgodnie z cyklem WLTP, a nowy skład chemiczny akumulatora zapewnia większy rzeczywisty zasięg do 48 km. Każdy P300e jest standardowo wyposażony w funkcję szybkiego ładowania prądem stałym. Większy niż dotychczas wybór silników benzynowych i wysokoprężnych Ingenium w typie miękkiej hybrydy (MHEV) zapewnia szeroką gamę udoskonalonych i oszczędnych układów napędowych od Range Rovera.

Range Rover Evoque MY24 5

Urzekający design Range Rovera Evoque

Nowy Range Rover Evoque to subtelna ewolucja minimalistycznego wyglądu z zachowaniem niepowtarzalnych cech rozpoznawczych, takich jak sylwetka przypominająca coupe, unoszący się dach czy nieprzerwana linia boczna. Najnowszy design uwidacznia teraz jednolity wygląd aut dla całej marki Range Rover.

Stylistykę zewnętrzną podkreślają nowe, wyraziście smukłe reflektory z najnowszą technologią Pixel LED i efektem klejnotu, które dają krystalicznie czystą widoczność i są uzupełnione nową, wyrzeźbioną grafiką świateł do jazdy dziennej.

“Wyjątkowa osobowość Range Rovera Evoque odcisnęła niezatarte piętno na motoryzacyjnym krajobrazie. Jego wyrafinowany design i ponadczasowe poczucie nowoczesności nadal uderzają w ten ważny emocjonalny akord” – powiedział profesor Gerry McGovern OBE, dyrektor kreatywny JLR.

Range Rover Evoque MY24 6

Wyrafinowanie i innowacyjność designu nowego Range Rovera Evoque harmonijnie współgrają z przeprojektowanym wnętrzem. Czysta konstrukcja konsoli środkowej obejmuje nową, dotykową dźwignię zmiany biegów w modelach z automatyczną skrzynią biegów, a system informacyjno-rozrywkowy Pivi Pro jest dostępny za pośrednictwem nowego, wyraźnego, zakrzywionego, szklanego ekranu dotykowego o przekątnej 11,4 cala, za którego pomocą klienci mogą bezproblemowo sterować kluczowymi funkcjami auta. Ekran umieszczony jest teraz wyżej i bliżej kierowcy, zapewniając więcej miejsca do przechowywania, w tym przestrzeń wyposażoną w bezprzewodowe ładowanie urządzeń w standardzie.

Wnętrze jeszcze bardziej zachwyca dzięki panoramicznemu dachowi, który zalewa kabinę naturalnym światłem, oraz wielu dostępnym tekstyliom do wyboru, w tym opcjom bez skóry.

Range Rover Evoque to jedyny SUV w swojej klasie dostępny z tkaniną z mieszanki wełny Kvadrat. To luksusowa, przyjemna w dotyku, współczesna alternatywa dla skóry. Wrażenie dotykowe z nowoczesnymi akcentami zapewnia właśnie Kvadrat oraz perforowane siedzisko Ultrafabrics w kolorze Ebony z poliuretanowymi wkładkami tekstylnymi i wyróżniającą się nową perforacją. Zainspirowane szyciem na miarę mieszanki wełny są o 58 procent lżejsze niż skóra. Zapewniają awangardowy wygląd i są przyjemne w dotyku.

Range Rover Evoque MY24 7

Innowacyjna tkanina jest przedmiotem szeroko zakrojonych wewnętrznych testów wytrzymałościowych w laboratorium materiałowym Range Rovera. Aby zapewnić długowieczność i trwałość, materiały przechodzą 60 000 cykli testów na ścieranie – co odpowiada 10 latom użytkowania – z testami UV, które symulują trzyletnią ekspozycję na ostre światło słoneczne w ciągu zaledwie jednego miesiąca.

Nowe opcje materiałowe uzupełniają szeroką ofertę skór, a wyrafinowane nowe detale – w tym Moonlight Chrome na kierownicy, poszyciu konsoli środkowej i wlotach powietrza – zapewniają nowy powiew wyrafinowania. Moonlight Chrome dopasowany jest do nowych elementów wykończenia, które obejmują jasne anodowane lub ciemne anodowane aluminium (w zależności od modelu) oraz okleinę Shadow Grey Ash Veneer, tworząc eleganckie wykończenie Range Rovera Evoque Autobiography.

Paleta kolorów Range Rovera Evoque obejmuje teraz Arroios Grey, Tribeca Blue i Corinthian Bronze, a opcje kontrastowego dachu pozwalają klientom z Narvik Black i Corinthian Bronze do wyboru wyrazić swoją indywidualność. Jego zewnętrzny charakter dodatkowo podkreśla osiem wzorów felg aluminiowych o rozmiarze do 21 cali i pięć nowych wykończeń, w tym wersja diamentowa oferowana w Range Rover Evoque Autobiography i Dynamic HSE.

Range Rover Evoque MY24 8

Najnowsza generacja technologii Pivi Pro

Po nowym Range Roverze Velar, także Range Rover Evoque jest wyposażony w najnowszą generację technologii informacyjno-rozrywkowej Pivi Pro. Nowy, elegancki, zakrzywiony szklany ekran dotykowy o przekątnej 11,4 cala umożliwia sterowanie wszystkimi głównymi funkcjami pojazdu na nowym wyświetlaczu, który został zamontowany w konsoli środkowej.

Elementy sterujące klimatyzacją, siedzeniami i głośnością są zawsze widoczne na nowych paskach bocznych z wielofunkcyjnymi, przesuwanymi elementami sterującymi po obu stronach. Te wirtualne przyciski zapewniają natychmiastowy dostęp do często używanych elementów, w tym indywidualnej regulacji temperatury dla pasażerów z przodu, mocy nawiewu, kamer, nawigacji i poziomu dźwięku.

Range Rover Evoque MY24 9

Na początku każdej podróży kierowca obsługuje panel Pre-Drive, który zapewnia szybki dostęp do najczęściej używanych funkcji, takich jak intensywny nawiew szyby przedniej szyb czy podgrzewanie siedzeń. Gdy samochód rusza, prezentowany jest znany kierowcom, trzypanelowy ekran główny, który można łatwo dostosować do swoich potrzeb, co jest z resztą znakiem rozpoznawczym systemu Pivi Pro.

System informacyjno-rozrywkowy nowej generacji był przedmiotem szeroko zakrojonych testów i prac rozwojowych, zarówno cyfrowych, jak i fizycznych, aby skrócić czas wykonywania zadań i interakcji oraz zapewnić jak najprzyjemniejsze wrażenia. Teraz około 80 procent zadań można wykonać w ciągu dwóch dotknięć ekranu głównego.

Range Rover Evoque MY24 10

Pivi Pro obsługuje łączność ze smartfonem dzięki bezprzewodowej technologii Apple CarPlay i Android Auto, a bezprzewodowe ładowanie urządzeń z nowego schowka w konsoli środkowej redukuje do zera potrzebę stosowania przewodów.

Amazon Alexa zapewnia z kolei nowy poziom wygody, dając możliwość kontrolowania różnych ustawień i funkcji za pomocą naturalnych poleceń głosowych, jednocześnie zmniejszając potencjalne rozproszenie uwagi. Alexa jest osadzona w Pivi Pro i można ją po prostu aktywować, mówiąc po angielsku „Alexa” lub dotykając przycisku Alexa na ekranie.

Range Rover Evoque oferuje również jeden z najbardziej wyrafinowanych zestawów technologii kamer w swojej klasie z 3D Surround View, ClearSight Ground View i lusterko wsteczne ClearSight, które gwarantują kierowcy większą pewność.

Range Rover Evoque MY24 12

Doskonałe wyrafinowanie

Nowoczesny luksus Range Rovera zapewniają zaawansowane technologie, które promują komfort i dobre samopoczucie oprócz obszernej gamy wyselekcjonowanych pakietów opcji.

Twórcy nowego Range Rovera Evoque postawili sobie za cel zapewnienie jak najzdrowszego środowiska w kabinie. Jest to możliwe dzięki jednej z najbardziej zaawansowanych technologii utrzymania jakości powietrza we wnętrzu w swojej klasie. System Cabin Air Purification Plus jest dostępny po raz pierwszy w modelu Evoque i jest poważnym ulepszeniem poprzedniego systemu.

Dostępny jako część opcjonalnego pakietu Comfort lub standardowo w wersji Autobiography nowy Range Rover Evoque jest wyposażony w filtrację PM2,5 i zarządzanie CO2, które pomagają promować dobre samopoczucie całej rodziny, a także zwiększyć czujność kierowcy poprzez monitorowanie i kontrolowanie poziomu CO2 w kabinie. System jest aktywowany przez naciśnięcie przycisku „Oczyszczanie” w menu „Jakość powietrza” w Pivi Pro i działa w celu zmniejszenia poziomu alergenów oraz cząstek stałych wewnątrz pojazdu.

Range Rover Evoque MY24 11

Wykorzystuje technologię nanoe X do zwalczania patogenów i pomaga znacznie zredukować nieprzyjemne zapachy, bakterie i alergeny, podczas gdy technologia oparta o Indeks Jakości Powietrza (AQI) pozwala klientom monitorować na ekranie jakość powietrza na zewnątrz w ich lokalizacji i miejscu docelowym podroży.

Lepszą widoczność w nocy zapewniają nowe reflektory Pixel LED z charakterystycznymi światłami do jazdy dziennej. Standardowo w Dynamic HSE i Autobiography nowy system zawiera trzy razy więcej diod LED niż poprzednie reflektory Matrix LED. Każdy reflektor składa się z czterech modułów pikseli, zawierających 67 precyzyjnie kontrolowanych diod LED. Dokładnie dopasowują się one do warunków drogowych, aby zapewnić optymalną wiązkę światła na wprost.

Dynamiczne oświetlenie zakrętów wykorzystuje dane dotyczące prędkości i kierowania, aby reagować na sytuację na drodze oraz oświetlać ciemne zakręty i pobocza, podczas gdy zasięg świateł drogowych może skupiać światło prawie pół kilometra z przodu, zapewniając optymalną widoczność.

Range Rover Evoque MY24 13

Adaptacyjne światła drogowe zdolne są do rzucania cieni wokół czterech nadjeżdżających obiektów i unikania oślepiania, automatycznie dostosowując się też do prędkości pojazdu, rzucając szeroką wiązkę przy niskich prędkościach i bardziej intensywną, dłuższą wiązkę powyżej 70 km/h.

Elektryczna wydajność

Nowy Range Rover Evoque obejmuje gamę elektrycznych hybryd typu plug-in i miękkich hybryd elektrycznych, zapewniając niskie zużycie paliwa i niesamowite osiągi. Obejmuje to zaawansowaną elektryczną hybrydę typu plug-in P300e oraz gamę silników benzynowych i wysokoprężnych Ingenium, z których wszystkie są wyposażone w najnowszą technologię Mild Hybrid Electric Vehicle (MHEV) w celu zwiększenia wydajności i czasu reakcji auta.

Elektryczna hybryda P300e oferuje klientom to, co najlepsze ze wszystkich światów, umożliwiając kierowcom Range Rovera Evoque pokonywanie przeciętnych codziennych podróży z zerową emisją spalin dzięki zasięgowi do 62 km na samym napędzie elektrycznym z akumulatora 14,9 kWh. Hybrydowy układ napędowy łączy wydajny trzycylindrowy silnik benzynowy Ingenium z silnikiem elektrycznym o mocy 80 kW, zapewniając łączną moc wyjściową 309 KM i przyspieszając od 0 do 100 km/h w 6,4 sekundy. Ulepszona chemia akumulatorów zapewnia lepsze wrażenia z jazdy z oczekiwanym rzeczywistym zasięgiem elektrycznym do 48 km. W przypadku dłuższych podróży oznacza to całkowity rzeczywisty zasięg do 651 km przy rekordowo niskiej emisji CO2 od 31 g/km.

Range Rover Evoque MY24 14

Szybkie ładowanie prądem stałym jest standardem w Evoque P300e, zapewniając ładowanie poza domem w zaledwie 30 minut. Korzystając z domowej ładowarki o mocy 7 kW, ładowanie od 0 do 100% można zakończyć w ciągu około dwóch godzin.

Ofertę uzupełniają zaawansowane silniki benzynowe i wysokoprężne z napędem elektrycznym typu miękka hybryda (MHEV)

Technologia ta znacznie zwiększa wydajność i szybkość reakcji auta, wykorzystując połączony poprzez pasek napędowy zespół pełniący funkcję generatora i rozrusznika do zbierania energii, która zwykle jest tracona podczas hamowania i zwalniania. Zgromadzona energia jest przechowywana w 48-woltowym akumulatorze litowo-jonowym pod przestrzenią ładunkową i ponownie wykorzystywana podczas przyspieszania, zapewniając bardziej wyrafinowane działanie oszczędzającego paliwo systemu Start-Stop. Charakterystyczne dla Range Rovera opanowanie w każdym terenie zapewniają zaawansowane technologie podwozia.

Adaptive Dynamics pozwala na optymalizację sztywności zawieszenia w zależności od warunków jazdy, poprawiając komfort jazdy i pewność prowadzenia. Dostępny jest także specjalny tryb jazdy terenowej, a zmiana parametrów jazdy za pomocą systemu Configurable Dynamics zapewnia wyjątkowe osiągi i zwinność na drodze.

Range Rover Evoque MY24 15

Najwyższy zakres możliwości terenowych gwarantuje inteligentny system napędu na wszystkie koła z momentem obrotowym na żądanie (AWD), który zapewnia optymalny rozkład momentu obrotowego w zależności od warunków, niezależnie od tego, czy jedzie się dynamicznie po drodze, czy rusza z miejsca na śliskiej nawierzchni.

System Terrain Response 2 jest dostępny za pośrednictwem Pivi Pro i umożliwia kierowcy dostosowanie ustawień pojazdu do warunków jazdy, proponując tryby Eco, Comfort, Trawa-Żwir-Śnieg, Błoto-Koleiny, Piasek, Dynamiczny i Automatyczny. Każdy zmienia kalibrację silnika, skrzyni biegów, układu napędu na wszystkie koła, zawieszenia i systemów kontroli stabilności w celu uzyskania optymalnej trakcji i doskonałego opanowania na drodze.

Źródło: JLR