MotoNews.pl

Debiut amerykańskiej wersji Mazdy5 i konceptu Shinari w Los Angeles

05 listopada 2010

Marka, model | , ,
Debiut amerykańskiej wersji Mazdy5 i konceptu Shinari w Los Angeles

Podczas tegorocznego Los Angeles Auto Show zadebiutuje północnoamerykańska wersja Mazdy5. Nowy wariant europejski tego modelu pojawił się w salonach sprzedaży na Starym Kontynencie w październiku.

W Europie Mazda5 oferowana jest z dwoma silnikami benzynowymi: MZR 2.0 DISI z wtryskiem bezpośrednim i systemem “i-stop” o mocy 150 KM oraz 1,8-litrową jednostką MZR o mocy 115 KM. Obie współpracują z 6-biegową przekładnią manualną. Na początku 2011 roku dołączy do nich diesel MZ-CD o pojemności 1,6 litra i mocy 115 KM oferowany w połączeniu z taką samą skrzynią biegów, co jednostki benzynowe.

W Stanach Zjednoczonych sercem Mazdy5 będzie czterocylindrowy silnik o pojemności 2,5 l i mocy 157 KM, a klienci będą mogli wybierać między przekładnią manualną a automatyczną.

Na stoisku Mazdy podczas show w Los Angeles znajdzie się także koncepcyjny model Shinari – pierwszy pojazd zaprojektowany zgodnie z nową filozofią marki o nazwie Kodo, co oznacza “duszę w ruchu”.

Shinari to czterodrzwiowe, sportowe coupe mogące przewieźć cztery osoby. Jego japońską nazwę dość trudno adekwatnie wyrazić jednym polskim słowem – określa wrażenie, jakie odnosi się wyginając lub skręcając sprężyste przedmioty, takie jak stal lub bambus, kiedy coś wydaje się jednocześnie mocne i elastyczne. Odnosi się także do wrażenia, jakie sprawia człowiek lub zwierzę mobilizujące się do szybkiego ruchu.

Oba samochody będzie można obejrzeć w Los Angeles od 17 do 28 listopada.

Zdjęcia: Mazda